SSK Maliyeti

merhaba arkadaşlar bizim şirkette çalışmayıpta sigortasını yapmamızı rica eden bir tanıdık var.ssk biz göstericez ödemesini kendisi bize yapıcak.asgari ücretten gösterirsek ne kadar tam ay olarak bize ödeme yapması gerekiyor yardımcı olursanız memnun olurum..

iyi çalışmalar...

Sayın t.y. çok haklı.
Asgari ücretle bir çalışanın net ücret hariç işverene en düşük maliyeti 470-TL dir

doğru olmadığını biliyorum fakat hesaplamasının nasıl olduğunu öğrenmek isyorum..

sayın metyo 470 nasıl hesapladınız.ben 940,50 üzerinden
ssk primi 131,67
işsizlik 9,40
g.v. 53,42
damga 6,21
--------------
toplam 200,71 olarak buldum

işveren içinde ssk 136,37
işsizlik 18,81
--------------------
toplam 155,18

155,18+200,71=355,89 - 66,49 a.g.i.:289,40
böyle hesapladım ama doğrumudur bilmiyorum..

Merhaba ;

Sn tulay35 , benzer soruyu 25.Ocak.2012 tarihinde de sormuşsunuz. Bu konuda benimki sadece bir öneridir dikkate alır mısınız almaz mısınız bilemem ama ;

Yapmış olduğunuz ya da düşündüğünüz iş her ne kadar ödemeleri yapılmış olsa bile kesinlikle yasal değildir. Söz konusu kişi sağlıktan yararlanmak için ya da emeklilik için sizden bu konuda talepte bulunmuş olabilir.

Ama inanın o kadar çok bu tür olaya şahit oldum ki ,sigorta müfettişleri sizin ve personelin haberi olmadan tutacağı harici bir tutanakla sizin işyerinizde çalışmadığını tespit eder ve eğer var ise tüm harcamalar size rücu eder. Cezalardan söz bile etmiyorum.

Harici tutanak nasıl olur diyor iseniz ,söz konusu personelin yaşadığı yere kadar gidip kendisini tanıyanlar ile tutanak tutulduğunu ya da sizin diğer çalışanlarınızla işyerinizde filli çalışmasının olmadığı konusunda tutanak tutulduğuna dediğim gibi çok kez şahit oldum.

Kaş yapacağım derken göz çıkartabilirsiniz.

Her zaman söylediğim bir söz vardır.

" İnceleme, denetim ,teftiş tabii afet gibidir. Kime ne zaman vuracağı belli olmaz "

Tabi ki de karar sizin.

sayın modaratör önceki sorduğum yada cevapladığım soruları göremiyorum güncelleme yapıldığından dolayı olabilirmi bilmiyorum.Yasal olmadığı biliyorum işveren tarafından sorulunca ön bilgiye sahip olmak istedim.tşkk

sayın tulay35,bende eski mesajları göremediğimi sandım.Ama sonra sol tarafta bulunan kısımdan üm mesajları tıkladığımda yazdığım tüm mesajlara ulaşabildiğimi farkettim.
Ayrıca,
işveren hissesini yanlış hesaplıyorsunuz en az %19,5 tur 183,40-TL
Gelir vergisinden AGİ yi düştüğünüz halde aşağı kısımda bir daha düşüyorsunuz.GV agiden önce 119,91 TL
Agiyi ben gözardı etmiştim agi düşülürse 404 TL kalıyor.​