Ssk Pirim Ödemesi Hk.

Merhaba ssk primim doldugunu ogrendim maasim 2000lira. Calismaya devam ediyorum yasim dolana kadar bu maas uzerinden pirim odemeye devam edilirse emekli oldugumda maasimda bir azalmaya sebep olurmu yoksa bir problem olmazmi bilgilendirirseniz sevinirim suan ayni sikette calismaya devam ediyorum ve primlerim odenmeye devam ediyor ve primler maas uzerinden odeniyor bu sekilde devam etmesi ilerde emekliaasimda artisami eksilmeyemi neden olur ne yapmaliyim lutfen yardimci olunnn

Son düzenleme:
Çalışmadan , bir yerde prim ödemeye devam etmekten bahsediyorsanız,
tesbit edilirse, o ödemiş olduğunuz prim günleri iptal edilir, emekli olmuşsanız, iptal edilen günler nedeniyle emekliliğe hak kazanamamış olursunuz, size ödenmiş olan maaşları geri ödemeniz istenebilir.

Ne kadar uzun süre prim öderseniz emekli maaşınız o kadar düşük olur gibi bir mantık vardı galiba SGK'da.

Sayın Emrah, o mantık daha çok şu denklemde ortaya çıkıyor.

1- 2000 yılı öncesi prim ödemesi var ve bugünden itibaren ödemesi düşünülen primin matrahı asgari ücret.
2- Bu zamana kadar prim yüksek ödenmiş, bugünden itibaren asgari ücret üzerinden ödenecek.

Tabi bu hususları bu konuda uzman birisine hesaplattırıp bir emeklilik planlaması yapılmasında fayda var. Çünkü kişiden kişiye değişen bir husus. Ben burada asgari ücret dedim ama asgari ücretin üzerinde bildirilip te, emekli maaşına çok fazla etki etmeyen matrahlarda olabiliyor. Bu yüzden uzman bir kişiden destek alması gerekiyor diyorum.

Bu emekli-yaşlılık aylığı konusu malum girift bir konu.
Yaş koşulu tamamlanana kadar daha çok prim ödenmesinin yaşlılık aylığına elbette katkısı olacaktır(olayımıza dair bu noktada sn.Keremcem in görüşünü tabiki dikkate almak gerek)diğer yönden yaşlılık aylığının bağlanmasında bir den fazla yasal dönemin dikkate alınarak hesaplama yapılıyor olduğu,önceden yüksek prim yatırılıyor iken,daha sonraki dönem(ler)de düşük prim yatırılmış olmasının çok büyük etken olmadığı(zira aylığın bağlanmasında sadece ve sadece son 3-5-7-10 yıllık dönemlerde yatan primlerin dikkate alınmadığı ve sonuca etkileyen yegane sebeb olmadığı,bir den fazla yasal dönemin(3 dönem biliyorum) dikkate alınıp,ayrı ayrı hesaplama yapılarak sonuca gidiliyor olduğu)ancak tabidir ki daha düşük/az prim yatırılmış olmasının, aylığın kısmen düşmesine sebeb olacağı,
başkaca yönden sn.Emrah beyin dediği noktaya ilişkin bildiğim,3 asgari ücret altında maaş alanlar yönünden fazlaca katkısının olmayacağı ifade edilmektedir.

Son düzenleme:
Yerinde aklıma gelmişken paylaşayım;
bir kimsenin çalışma süresince 3 asgari ücret toplamı üzerinde(örneğin başlarda 3.000 daha sonra 4 veya 5.000 maaş alıp,yaklaşık sgortalılık süresi 44 yıl ve 15.500 p.günle ,3.500 tl.yaşlılık aylığı bağlandığını! duydum,(tabi şaşırmadım değil:))mümkün olabilirmi?

Mümkün. Anladığım kadarıyla 2000 öncesindeki prim sayıları da yüksek. Kendimden örnek vereyim. 2000 öncesinde de, 2000-2008 arasında da primlerim asgari ücretten. 2000 öncesinin bugün itibariyle değerlenmiş asgari ücretim 2500 TL olarak endeksleniyor, 2000-2008 arası ise asgari ücretim 1.500 TL olarak endeksleniyor. 2000 öncesinin ABO %62, diğerinin %55. Son dönemin ABO ise %40. Burdan siz hesap edin artık:)