fonradar

SSK Prim Hırsızlığı Ve Gerçek Maaştan Yatmama

merhabalar;

yakın zamanda iş yerinden kendi isteğim ile ayrıldım.

maaş alacağım ve 2 adet kullanmadığım yıllık izin ücreti bulunmaktadır. ayrıca SSK hizmet dökümünü incelediğimde SSK primlerimin eksik yatmış olduğunu ve aldığım maaş üzerinden değilde asgari ücret üzerinden yattığını gördüm.

bu konuda nasıl bir yol izlemem gerektiğini bildirirseniz sevinirim. devleti soyanların yanına kar kalmasını istemem.

saygılarımla,

cabınızı bekliyorum.

Ynt: SSK pirim Hırsızlığı ve gerçek maaştan yatmama

Bu işyerinde ne kadar süre ile çalıştınız?

toplam 3 yıl 2 ay çalıştım.

3 yıl 2 ay aynı yerde çalışmışlığınız var ve siz firmada asgari ücretli gösterildiğinizi yeni öğrendiniz! Her ne kadar art niyetli gibi görünsenizde her zaman şikayet ederek ve bunu ispatlayarak sonuca varabilirsiniz. Ancak gerçek ücretinizi kanıtlayamaz iseniz firmada incelemeler sonucu temiz çıkar ise firmayı karalamaya çalıştığınızdan hakkınızda tazminat davası açabilirler.

T U R K O ' Alıntı:
3 yıl 2 ay aynı yerde çalışmışlığınız var ve siz firmada asgari ücretli gösterildiğinizi yeni öğrendiniz! Her ne kadar art niyetli gibi görünsenizde her zaman şikayet ederek ve bunu ispatlayarak sonuca varabilirsiniz. Ancak gerçek ücretinizi kanıtlayamaz iseniz firmada incelemeler sonucu temiz çıkar ise firmayı karalamaya çalıştığınızdan hakkınızda tazminat davası açabilirler.

Aynı fikirdeyim, çalışırken de bunun farkındasınızdır.Neden şimdi?

muhasebe kayıtları elimde mevcut. (nasıl mevcut olduğunu sorarsanız, bilgisayarda çıkan bir problem nedeniyle almış olduğum yedeklerin içersinde muhasebe proğramının database dosyalarıda mevcut. ben firmada ARGE elemanı olarak çalışıyordum, Muhasebe birimiyle alakam yoktu yani fakat kişisel becerim bilgisayar bakım onarım olduğu için yedekleri almıştım. yani herhangi bir kötü niyetle saklamadım çalışmalarımla birlikte aynı DVD içersindeydi)

Maaşınızı ne şekilde alıyordunuz.

Bilgisayar ortamında her zaman oynama yaparak o kayıtlar oluşturulmuş olabileceği için dvd bir fayda sağlamaz. Firma yetkililerince ıslak imzalı veya onların el yazısını taşıyan bir belge olmalı veya ücretin bankadan asıl aldığınız kadar yatması lazım.

şahsi fikrim elinizdeki kayıtlar geçerli olsa dahi kullanmanız hiç etik olmayacaktır.
maaşların bankaya yatması zorunlu, yıllık izine çıkmadıysanız zaten yıllık izin defterinizde eksik kayıt görünecektir.
bu nedenle kalan maaş ve yıllık izin paranızı elinizdeki kayıtları kullanmadan da alabilirsiniz düşüncesindeyim.

öncelikle cevap yazanlardan özür dilemek istiyorum,

ilk mesajımı aşırı sinirli olduğum için detaylı yazmadım neticede de yanlış anlaşılacak şekilde yorumladınız.

firmadaki çalışma hayatımın son senelerinde bazı haksız ithamlara uğradım. maaşımın firmada yüksek olması sebebiyetiyle bunu düşürmek amaçlı yasal zam süreçlerinde zam alamadım, piskolojik açıdan baskılara uğradım, ahlaki olmayan tavırlarla karşılaştım, ve en son aşamada SSK prim gün sayılarınında eksik yattığını görünce ilk fırsatta ayrıldım. bu süre zarfında ekonomik krizde iş bulamama endişesiyle ayrılamadım. ayrılmamın ardından alacağımı istedim ve hakaretlere mağruz kaldım. bu neticede formumuza başvurdum.

açık ve net bir şekilde gelmediğim için tarafınızdan özür dilerim.

en son aldığım ücret 1000 tl

Elinizdeki belgelerle ilizdeki veya bağlı olduğu bölge çalışma müd., sgk ve vd başkanlığı/defterdarlığa şikayet edebilirsiniz. Yukarıda yazdığım gibi bu ithamınız sonucu firma kendini aklar ise kimliğinizi öğrenme hakkı elde eder ve size karşı dava açabilir. Aksi durumda büyük cezalarla karşı karşıya kalacaklardır.

yazmış olduğunuz cevaplar için teşekkür ederim.

saygılarımla;

merhaba arkadaslar ben yenı ıse gırdım ılk ayımda 18 gun ssk yatırmamıs ve ssk pırımlerım 1 bın lıra uzerınden yatıor bu konnuıda ne yapmalıyım bu pırımmmlerın dusuk olmasının bana ne gıbı zararı dokunabılır maasımm 1800 pırımler neden dusuk yatıor bılen varmı yada nasıl yatması lazım

merhaba arkadaslar ben yenı ıse gırdım ılk ayımda 18 gun ssk yatırmamıs ve ssk pırımlerım 1 bın lıra uzerınden yatıor bu konnuıda ne yapmalıyım bu pırımmmlerın dusuk olmasının bana ne gıbı zararı dokunabılır maasımm 1800 pırımler neden dusuk yatıor bılen varmı yada nasıl yatması lazım

Primler gerçek ücretiniz ne ise onun üzerinden yatması gerekiyor.1.800,00 TL demişsiniz maaşınızı.Bunu elinize geçen net ücret olarak kabul ediyorum.Bunun brüt tutarı yani hiçbir kesinti yapılmadan önceki hali 2,514.32 TL yapar.Yani sizin sigorta primlerinizin 2,514.32 TL üzerinden hesaplanarak yatırılması gerekiyor.Kesintilerden sonra elinize geçen para 1.800,00 TL olacak.AGİ'yide eklersek 1.873,40 TL (bekar olduğunuzu kabul ediyorum) almanız gerekiyor.

Düşük olmasının sebebi işverenin düşük gösterilmesini istemesi olabilir.Normalde haftalık tatilleriniz dışında bir eksik gününüz yoksa 30 gün üzerinden gösterilmeniz gerekir.Primin düşük olmasının zararı emeklilikte ortaya çıkar.Emekli maaşları emekli olana kadarki gösterilen ücretler üzerinden hesaplanır.Bu ücretler düşük gösterilirse emekli maaşınızda düşük olur.