SSK Primlerini Eksik Ödenmesi

merhaba ben 3 yıldır aynı şirkette çalışmaktaydım geçen ay istifa edip iş yerinden ayrıldım. Ve şirkete 76 günlük izin alacağımı söyledim ve bana 8 hafta ihbar süresi olduğunu söyleyip paramdan kestiler. Bende bir araştırma yapıp doğru olduğunu öğrendim. Ama benim işe girişimden 2 ay sonra sigortamı yaptılar ve sigorta pirimlerimi eksik yatırdılar ve bende yapmış olduğum araştırma sonucu iş yerinin haksız olduğunu ve dava açmam halinde tazminat haklarımı ve izin paralarımı alabileceğimi öğrendim. Bu konuda ilk önece ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirin
Selçuk Bayram

İstifa ederken sebep olarak ne bildirdiniz, yazılı olarak istifa ettiğinizi bildirdinizmi işverene?

1- İzin paranızı sonuna kadar alırsınız.
2- Ama İşverende bildirimsiz fesih yaptığınız için size 8 haftalık ihbar süresi için borç çıkarmıştır.. İhbar öneli brüt, izin parası ise çıplak ücret üzerinden ödenmekte olduğu için borçlu çıkartmışlardır...
3-İstifa ettiğinize göre kıdem ve ihbar tazminatı alamazsınız. (almanız için madde 24 haklı nedenlerle fesih adı altında 1-sağlık 2-ahlak ve iyiniyet 3- zorlayıcı sebepler..) olmalı ..
4- Eksik primler için dava açacaksınız şahitli, belgeli falan uzun ve zor işler ispatlarsanız, işveren gerekli cezaları öder geçmişe yönelik iptal ve ek bordro yapar vs......
Açacağınız bu davalarda parasal olarak dayanağınız yok gibi ama Farklı görüşü olan arkadaşlar varsa yazabilirler. Üzgünüm ! saygılarımla..

evet istifa ederken sebep bildirmedim çünkü böyle bir hakkım olduğunu bilmiyordum
bu hakkımı yeni öğrendim bide işveren sigorta pirimini eksik yatırdığı için iş hakkımı tek taraflı fesh edebiliyormuşum acaba ben bu haktan yararlanabilirmiyim? veya bu haktan yararlanabilmem için ne yapmam gerekiyor yardımıcı olursanız sevinirim

İstifa ederken sebep olarak ne bildirdiniz, yazılı olarak istifa ettiğinizi bildirdinizmi işverene?

evet istifa ederken sebep bildirmedim çünkü böyle bir hakkım olduğunu bilmiyordum
bu hakkımı yeni öğrendim bide işveren sigorta pirimini eksik yatırdığı için iş hakkımı tek taraflı fesh edebiliyormuşum acaba ben bu haktan yararlanabilirmiyim? veya bu haktan yararlanabilmem için ne yapmam gerekiyor yardımıcı olursanız sevinirim

1- İzin paranızı sonuna kadar alırsınız.
2- Ama İşverende bildirimsiz fesih yaptığınız için size 8 haftalık ihbar süresi için borç çıkarmıştır.. İhbar öneli brüt, izin parası ise çıplak ücret üzerinden ödenmekte olduğu için borçlu çıkartmışlardır...
3-İstifa ettiğinize göre kıdem ve ihbar tazminatı alamazsınız. (almanız için madde 24 haklı nedenlerle fesih adı altında 1-sağlık 2-ahlak ve iyiniyet 3- zorlayıcı sebepler..) olmalı ..
4- Eksik primler için dava açacaksınız şahitli, belgeli falan uzun ve zor işler ispatlarsanız, işveren gerekli cezaları öder geçmişe yönelik iptal ve ek bordro yapar vs......
Açacağınız bu davalarda parasal olarak dayanağınız yok gibi ama Farklı görüşü olan arkadaşlar varsa yazabilirler. Üzgünüm ! saygılarımla..

SGk primleriniz , gerçek ücretiniz üzerinden mi hesaplanıp ödeniyordu peki?
Maaşınızın bir kısmı bankadan bir kısmı elden ödenmesi gibi bir durum varmıydı?

Sn istanbullu işçi kardeşim İş kanunda fesih hakkı 4857/24

İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı
Madde 24 - Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:
I. Sağlık sebepleri:
a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.
b) İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa.
II. Ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:
a) İşveren iş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri hakkında yanlış vasıflar veya şartlar göstermek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek veya sözler söylemek suretiyle işçiyi yanıltırsa.
b) İşveren işçinin veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa.
c) İşveren işçiye veya ailesi üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı verirse, yahut işçiyi veya ailesi üyelerinden birini kanuna karşı davranışa özendirir, kışkırtır, sürükler, yahut işçiye ve ailesi üyelerinden birine karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse yahut işçi hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnad veya ithamlarda bulunursa.
d) İşçinin diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğraması ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa.
e) İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse,
f) Ücretin parça başına veya iş tutarı üzerinden ödenmesi kararlaştırılıp da işveren tarafından işçiye yapabileceği sayı ve tutardan az iş verildiği hallerde, aradaki ücret farkı zaman esasına göre ödenerek işçinin eksik aldığı ücret karşılanmazsa, yahut çalışma şartları uygulanmazsa.
III. Zorlayıcı sebepler:
İşçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebepler ortaya çıkarsa.

Burada eksik primden dolayı haklı nedenle fesih ile alakalı bir müeyyide yok .. Kaldı ki yazdığınız kadarıyla özgür iradenizle (hiç bir haklı sebep belirtmeden) istifa ettiniz. Sonra başka bir nedenden dolayı işverenden tazminat alamazsınız. Hukukda DÜRÜSTLÜK KURALI DİYE bir kavram var. Eksik primi ispat ederseniz işveren gerekli cezayı öder priminizi yatırır. Sizin düşündüğünüzü 10 kat fazlasını işveren düşünür
Keşke bu işleri bizlere zamanında söyleseniz bir ağabey olarak Allah yardımcınız olsun..Saygılarımla siz yinede araştırın..

Noter kanalıyla bir ihtar gönderin,
sgk primlerinizin gerçek ücretiniz üzerinden hesaplanıp ödenmemesi, ücretinizin bir kısmının banka kanalıyla bir kısmının elden ödenmesi nedeniyle sözleşmenizi feshetmiş olduğunuzu beliritn ve kıdem tazminatınız ile birlikte hak kazandığınız fazla çalışma ücretleriniz ile kullanılmamış izin sürenize ait ücretlerinizin en geç örneğin 7 gün içinde banka hesabınıza ödenmemesi durumunda hukuki yollarla hakkınızı arayacağınızı belirtin.
İhtarınız işverenin eline geçtikten sonra 7.gün hala ödenmemişse,
iş mahkemesinde dava açarak hakkınızı alabiliriniz. Açacağınız davada gerçek ücretinizin kurumlara bildirilenden daha yüksek olduğunu , sizinle aynı dönemde aynı işyerinde çalışmış kişilerin şahitliği ve emsal ücret tesbiti isteyerek ıspatlayabilmeniz mümkündür.

e) İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse,
Sn.Evcimen;
24 II e maddesi, tam olarak bu durumu açıklamaktadır, ücret bir bütündür , sgk primleri de ücretin içinde yer almaktadır. SGK primlerinin gerçek ücretten daha düşük bir ücret üzerinden hesaplanıp ödeniyor olması, çalışan açısından kıdem tazminatına hak kazandıracak şekilde sözleşme feshine imkan tanıyan sebeplerdendir.

YARGITAY 9.HD 20.01.2004 tarih ve 2003/10129 E. 2004/357 K. sayılı kararı

ÖZET :
Dava, kıdem tazminatı, ücret ve fazla mesai ücretinin ödetilmesi istemine ilişkindir.
Davacı işçi, iş sözleşmesini 1475 Sayılı İş Kanununun 16. maddenin 2. fıkrası uyarınca fazla çalışma ücretlerinin ödenmemesi ve sigorta primlerinin gerçek ücret yerine asgari ücretten yatırılması nedeniyle haklı olarak feshettiğini bildirerek işyerinden ayrılmıştır. Davada fazla çalışma ücretlerinin ödenmediği ve sigorta primlerinin gerçek ücretten yatırılmadığı mahkemece kabul edildiği halde, kıdem tazminatı isteğinin reddine karar verilmiştir.
Olayda, davalı işverenin fesih iddiası yoktur. Davacı işçi, iş akdini haklı olarak feshettiğine göre, kıdem tazminatı isteğinin kabulü gerekir.

Bu işler bu kadar kolay değil , Yukardaki davada, davacı ÇALIŞIR İKEN iş yerinden bilgi ve belgelerini alıp, resmi nedenlerle (keyfi değil) iş akdini fesh edip dava açıyor. Haklı olmasına rağmen yerel mahkeme kıdem tazminatını (eksik ssk primleri 24-ücret maddesini) bile dikkate almadan red edebiliyor..Ancak iş yargıtayda çözülüyor.

Bizim arkadaşı yönlendirmemiz gereken şey " işten ayrıldıktan sonra bile İSPATLAYABİLİRMİSİNİ sormak lazım". yoksa arkadaşın parası avukata , harçlara, kaybederse vekalet ücretine gider..Dahada mağdur olur..

Yaşım 50, iş kazasında Kamuda bile ölen mesai arkadaşlarımıza olayda, şahit olamayanların ( o kişileri eleştiri yapmıyorum) ülkesi burası.

Hakiminde aklı var önüne dosya geldiğinde burada muvazaalı bir iş olduğunu hisseder şahitlere bile kuşkulu bakar.
BURAYI OKUYAN İŞVEREN VEYA VEKİLLERİ VARSA DÜRÜST OLUP, KANUNLARI UYGULAYIP AKILLARINI BAŞLARINA ALSINLAR (bu sistemde kediye bile nafaka bağlandı) BİR HAKİM ÇIKAR CANLARINI YAKAR. (Çalışanlara ise 1 şey demiyorum ,mağdur olduğu için bu yanlış sistemleri kabul ediyorlar)

Bu tip forumlar çok faydalı sanki hizmet içi eğitim gibi cevap yazan Keremcem beye teşekkür ederim ve diğer görüşteki arkadaşları bekliyorum saygılarımla

Ben de kolay olacağını söylemedim zaten sn.Evcimen,
açılan her dava sonunda yargıtaya gidiyor , sürecin uzun olması başka bir şey, sgk primlerinin düşük ücret üzerinden ödeniyor olmasının HAKLI SEBEP olması başka bir
şey sonuçta. Herhangi bir şey çıkmaz demek mümkün değil,
süreç uzun, ıspatlayamazsan çok para harcarsın demek de hata olur.
Ispatlayabilirseniz dedim , ki emsal ücre ttesbiti ile dava açan 3 yıllık bir çalışanın , belirtilenden daha fazla olacağı yönünde tesbit çok uzak bir olasılık değil.

Sn istanbullu işçi kardeşim İş kanunda fesih hakkı 4857/24

İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı
Madde 24 - Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:
I. Sağlık sebepleri:
a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.
b) İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa.
II. Ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:
a) İşveren iş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri hakkında yanlış vasıflar veya şartlar göstermek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek veya sözler söylemek suretiyle işçiyi yanıltırsa.
b) İşveren işçinin veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa.
c) İşveren işçiye veya ailesi üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı verirse, yahut işçiyi veya ailesi üyelerinden birini kanuna karşı davranışa özendirir, kışkırtır, sürükler, yahut işçiye ve ailesi üyelerinden birine karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse yahut işçi hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnad veya ithamlarda bulunursa.
d) İşçinin diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğraması ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa.
f) Ücretin parça başına veya iş tutarı üzerinden ödenmesi kararlaştırılıp da işveren tarafından işçiye yapabileceği sayı ve tutardan az iş verildiği hallerde, aradaki ücret farkı zaman esasına göre ödenerek işçinin eksik aldığı ücret karşılanmazsa, yahut çalışma şartları uygulanmazsa.
III. Zorlayıcı sebepler:
İşçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebepler ortaya çıkarsa.

Burada eksik primden dolayı haklı nedenle fesih ile alakalı bir müeyyide yok .. Kaldı ki yazdığınız kadarıyla özgür iradenizle (hiç bir haklı sebep belirtmeden) istifa ettiniz. Sonra başka bir nedenden dolayı işverenden tazminat alamazsınız. Hukukda DÜRÜSTLÜK KURALI DİYE bir kavram var. Eksik primi ispat ederseniz işveren gerekli cezayı öder priminizi yatırır. Sizin düşündüğünüzü 10 kat fazlasını işveren düşünür
Keşke bu işleri bizlere zamanında söyleseniz bir ağabey olarak Allah yardımcınız olsun..Saygılarımla siz yinede araştırın..

çok teşakkür ederim ben biraz daha araştırıp bide işçi avukatlarına sorucam
yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim

sgk primlerinizin gerçek ücretiniz üzerinden hesaplanıp ödenmemesi, ücretinizin bir kısmının banka kanalıyla bir kısmının elden ödenmesi nedeniyle sözleşmenizi feshetmiş olduğunuzu beliritn ve kıdem tazminatınız ile birlikte hak kazandığınız fazla çalışma ücretleriniz ile kullanılmamış izin sürenize ait ücretlerinizin en geç örneğin 7 gün içinde banka hesabınıza ödenmemesi durumunda hukuki yollarla hakkınızı arayacağınızı belirtin.
iş mahkemesinde dava açarak hakkınızı alabiliriniz. Açacağınız davada gerçek ücretinizin kurumlara bildirilenden daha yüksek olduğunu , sizinle aynı dönemde aynı işyerinde çalışmış kişilerin şahitliği ve emsal ücret tesbiti isteyerek ıspatlayabilmeniz mümkündür.

Sn.Evcimen;
24 II e maddesi, tam olarak bu durumu açıklamaktadır, ücret bir bütündür , sgk primleri de ücretin içinde yer almaktadır. SGK primlerinin gerçek ücretten daha düşük bir ücret üzerinden hesaplanıp ödeniyor olması, çalışan açısından kıdem tazminatına hak kazandıracak şekilde sözleşme feshine imkan tanıyan sebeplerdendir.

teşekkür ederim Sn.Evcimen beni aydınlattığınız için
acaba bunu bir süresi varmı mahkemeye vermem için?
bi de iş yerinin alacağı cezalar nelerdir? başka bir sitede okumuştum işverenin bu yaptığı vergi kaçırmak ve evrakta sahtecilik olduğundan hapis cezası varmış doğrumudur?
yardımcı olduğun için teşekkür edrim...

Hapis cezası yok,
SGK ve Bölge çalışma müdürlüğü tarafından idari para cezası uygulanır sadece.

Sn.Evcimen;

Katılıyorum.
Bu sebebler nedeniyle ayrılmış olsa idi zaten sorun olmayacaktı.Anladığım gerekçesiz bir istifa durumu var.Burada esaslı neden(bahsekonu sebebler) sözkonusu ve mahkemece de illaki araştırılacak ,sonuçda işci istifa etmiş olsa da belirtilen sebeblerden dolayı işcinin işyerinden ayrılmış olduğuna kanaat getirilirse,tazminata hükmedilecek.
Konu aynı olsada her bir olayın kendine özgü farklı koşulları olabilir ama bu davanın işci lehine sonuçlanma ihtimali yüksek diyebilirim

Merhaba Arkadaşlar. Bir konuda size danışmak istiyorum. SSK hizmet dökümü sayfamı incelerken Kazanç Kısmında 1071.00 TL yazdığını farkettim. İnternetten ve sitenizden yaptığım araştırmalar sonucunda İş yerinizden aldığınız maaş Hizmet dökümü sayfasındaki Kazanç kısmında yazan tutardan yüksek ise bir sorun olduğunu gösterir diyor. Şöyle ki ben 1140 TL maaş + 108 TL AGİ alıyorum. Sanırım primlerim asgari ücretten gösteriliyor. Bu şartlar altında iş hakkımı kendim fesh edip İş mahkemelerine başvurup Tazminat isteme hakkım varmıdır. 8 yıl 3 aydır bu iş yerinde çalışıyorum.
Bilgi verirseniz çok sevinirim.

Merhaba Arkadaşlar. Bir konuda size danışmak istiyorum. SSK hizmet dökümü sayfamı incelerken Kazanç Kısmında 1071.00 TL yazdığını farkettim. İnternetten ve sitenizden yaptığım araştırmalar sonucunda İş yerinizden aldığınız maaş Hizmet dökümü sayfasındaki Kazanç kısmında yazan tutardan yüksek ise bir sorun olduğunu gösterir diyor. Şöyle ki ben 1140 TL maaş + 108 TL AGİ alıyorum. Sanırım primlerim asgari ücretten gösteriliyor. Bu şartlar altında iş hakkımı kendim fesh edip İş mahkemelerine başvurup Tazminat isteme hakkım varmıdır. 8 yıl 3 aydır bu iş yerinde çalışıyorum.
Bilgi verirseniz çok sevinirim.

Ayrıca maaş her ayın 5 inde bankaya 874,11 TL olarak yatırılıyor ve her ayın 15'inde 300 TL zarfla iş yerinden dağıtılıyor. Kalan kısmı ise ayın 5'inde yine zarfla ödeniyor ve zarfın içinden tarih belirtilerek personel maaş pusulası ile veriliyor. Bu pusulada verilen avans , Bankaya yatırılan tutar ve ayrıca en son verilecek tutar belirtiliyor. Bu pusula ispat yerine geçermi ?

Sn.Evcimen;

Tamamen katılıyorum.

bu gibi durumlarda İş mahkemesi çalışanın alehinde bir karar versede, yargıtay hukuk dairesi içerde kıdem tazminatı hakkı bulunan çalışanın istifasına şüphe ile yaklaşıyor ve bununla beraber durup dururken işsizlik ödeneğinden vazgeçmesinin altında yatan nedenleri araştırıyor.

Noter tebliğatını şahşi kanaatim olarak çekmenizi öneririm.