SSK'dan BAĞ-KUR'a Geçişlerde Sağlık Yardımı

İyi Günler

Benim bir sorum olacak Sorum şu; Zorunlu SSK sigortalısı bir kişinin zorunlu Bağ-kur sigortalısı olması durumunda sağlık yardımından yararlanabilmesi için yine 8 ay beklemesi mi gerekecek yoksa bu konuda bir esneklik varmı? Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Sigortalılık niteliğini yitirenlere yapılan yardımlar,

Merhaba,
Bu kişinin Bağ-Kurun sağlık hizmetinden faydalanma şartı olan 8 ay prim ödemesini beklemesine gerek yoktur.Aşağıdaki şartları taşıyorsa SSK.dan
6 ay boyunca sağlık hizmetlerinden faydalanır.
Kod:
 Hastalık sigortası primi ödeme halinin sona ermesini takip eden onuncu günden itibaren sigortalılık niteliği kaybedilir. Sigortalılık niteliğinin yitirildiği tarihten başlamak üzere 6 (altı) ay içinde meydana gelecek hastalık hallerinde, sigortalı ile eş, çocuk, ana ve babası sigortalının sigortalılık niteliğini yitirdiği bu tarihten geriye doğru bir yıl içinde en az 120 gün Hastalık Sigortası primi ödemiş olması koşulu ile şu yardımlardan faydalanır

Kemal bey 8 ayın zaten 6 ayı doldu. Sıkıntı kalan 2 ayda. Şöyleki; 31.05.2005 tarihinde SSK sigortalılığı sona erdi. 01.06.2005 tarihinden itibaren Bağ-Kur'lu oldu SSK'nın bakması gereken süre 27.11.2005 tarihi itibari ile sona erdi. Bağ-Kur sağlık yardımından faydalanabilmesi için 01.02.2006 tarihini mi beklemesi gerekiyor. Yoksa daha önce faydalanabilir mi?

sayın mahmut aygün

8 ayı doldurması gerekir herhangi bir yasal boşluk yok bildigim kadarı ile

taner öztürk