fonradar

SSK'dan Emekli Olmak

degerli arkadaslar dogum tarihim 19.07.1961 cinsiyet erkek ilk işe giris tarihim 01.03.1984 te olmus prim gun sayım ise 3080 gorulmektedir askerlik borclanması yapmadım su anda calısmıyorum en son prim odemesi 1999 senesinde işveren tarfından yapılmıs

yapmıs oldugum interaktif sorgulamada emeklilik sartı olarak prim gun sayısı 5225 olmalı kalan yaşım olarak 3 yıl 5 ay kalan hizmet surem 3 yıl 1 ay ve son olarak kalan prim gun sayım 2187 olarak gozukuyor

öte yandan askerlik borclanmadım bu konuda hiçbir muracaatım olmadı
Sormak istedigim A)yukarda yazmıs oldugum acıklamalar dogrultusunda emekliligim ne zaman baglanabilir B)Askerlik borclanması yapılabilirmi, bu arada askerligimi er olarak yaptım askere alınıs tarihim 05.03.1981 terhis tarihim 05.11.1982 askerlik suresince 70 gun izin kullanıldıgı askerlik cuzdanında gozukuyor bu noktada soru: askerde kullanılan izin suresi askerlige sayılıyormu? askerlik gorevi sigorta giriş tarihinden once olmasından dolayı borclanmada problem yasanırmı ?
C) ıstege baglı sigorta yaptırabilirmiyim eger yaptırılabilirse ssk primlerinin otomatik bankadan odeme uygulaması ssk kurumunda mevcutmu?
D) bilen arkadaslarımıza sesleniyorum boylesine yukardaki gibi bir durumla karsıkarsıya olan arkadaslarımız olabilecegi uzere yardımcı olunabilmesi bakımından bildiginiz gecmiş donem primlerini hesaplayan bir program biliyormusunuz hepinize cok tesekkur ediyor saygılarımı sunuyorum efendim

Not : Konu başlığı (TB) tarafından Forum Kurallarına göre düzeltilmiştir.

merhaba sayın prolonik,
01.03.1984 yılında ssk'ya girişiniz yapılmış 05.03.1981 tarihinde askere gitmişsiniz toplam 1 yıl 8 ay askerlik yapmışsınız yani 600 gün askerlik yapmışsınız askerlik dönüşü sigortalı olarak çalışmaya başladığınız için sigortalılık başlangıç süreniz 600 gün kadar geriye gidecektir yani sigorta başlangıç süreniz 01.07.1982 olmaktadır. askerlik borçlanmasını yaptıktan sonra toplam priminiz 3680 gün olacak emeklilik yaşınız 47 prim ödeme gün sayınız 5150 gün olacaktır ve bugün itibariyle 1470 gün eksik priminiz bulunmaktadır bu 1470 güne askerlik borçlanması dahildir.
sayın prolonik, askerlik borçlanmasını en kısa sürede yapmanızı öneririm bugünkü hesaplamayla prime esas kazancın alt sınırı olan 531,00 ytl üzerinde % 20 oranında malullük yaşlılık sigortası primi hesaplanıp toplam askerlik süreniz ile çarpılacaktır
531,00 * % 20=106,20 ytl
106,20 * 20 ay askerlik= 2.142,00 ytl toplam ödemeniz gereken askerlik borçalnması bu borçlanmayı 6 ay içinde ödemeniz gerekmektedir
isteğe bağlı sigortalı olmanız için hiç bir engel yoktur ikametgaj-hınıza yakın bir sigorta müdürlüğne başvurarak isteğe bağlı sigorta formuınu doldurup ertesi aydan itibaren prim ödemesine başlarsınız ve primlerinizi bankadan ödeyeceksiniz.
en kısa sürede emekli olmanız dileğiyle....