SSK'lı çalışan kişinin Bağkur kaydını sildirmesi

Merhabalar,

Bir şirket ortağı olarak çalışırken ortaklarımla davalık oldum. Bu şirket ile Bağkur kaydım başlamıştı. Dava açıldıktan sonra yeni bir şirket kurdum. Bir süre sonra mahkeme ilk şirket için tasfiye kararı verdi fakat şirket evrakları davalı ortaklar tarafından teslim edilmediği için tasfiye süreci tamamlanamadı.

İkinci kurulan şirket kriz nedeniyle kar edemeyince SSK'lı olarak çalışmaya başladım. Bu süre boyunca ikinci ortak olduğum şirket tasfiye sürecini tamamladı.

Hala SSK'lı olarak çalışıyorum. SSK primlerim ödeniyor. İlk şirketin mahkemece verilmiş bir tasfiye kararı olduğundan ve ikinci şirketin normal tasfiye süreci ile kapanması ile Bağkur'luluğumu sonlandırma hakkıma sahip olduğumu biliyorum.

Sorum şudur ki, SSK'lı olarak çalıştığım (2.5 yıl) boyunca oluşan Bağkur'luluğumu ve bu dönemde oluşan borcumu nasıl sildirebilirim? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Hiç bağkur ödemesi yapmadım. 5 yıl ve öncesini kapsayan affı 1 yıl ile kaçırdım.

Forumlarda çok çeşitli yorumlar okudum fakat tasfiye kararı mahkemece verilmiş bir şirket ortağının SSK'lı çalışıyor olması durumu ile ilgili bir bilgiye rastlayamadım.

Genelde insanlar neden böyle karışık bir duruma işi soktun şeklinde duruma yaklaşırlar. Ama pratikte işler çok basit yürüyemiyor. Böyle karışık bir duruma girmemek için tasfiyelerin sonunu bekleyerek çalışmamak, gelir elde etmeden yaşamak gibi bir ihtimal ise hiç bulunmuyor.

Teşekkürler..

Ynt: SSK'lı çalışan kişinin Bağkur kaydını sildirmesi

Bu konunun burada çözülmesi biraz zor.En garantisi bağlı olduğunuz SGK'na giderek orada bu işi iyi bilen yetkili biri ile görüşerek bu işi çözmenizdir.