fonradar

SSK'lı Çalışırken Başka Şirkette Yönetici Ortak Olup Maaş Almak

Merhaba Arkadaşlar,

Forumda uzunca bir araştırma yapmama rağmen soruma cevap olabilecek bir başlığa rastlayamadım. Sorum şu şekilde:

Bir şirkette SSK'lı olarak çalışarak maaş alırken, aynı zamanda bir şahıs veya limited şirket kurup, bu şirkette imzaya yetkili kişi olarak maaş almak mümkün müdür?

Katkılarınız ve görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Kendi şirketinizde imzaya yetkili kişi olarak maaş almak derken? Tam olarak anlayamadım. Kendi şirketinizde hizmet akdine tabi olarak 4/A sigortalısı olarak çalışamazsınız. Sizin de dediğiniz gibi ortağı olmadığınız bir şirkette 4/A lı olarak hizmet akdiyle çalışabilirsiniz. Aynı zamanda ortağı olduğunuz kendi şirketinizde yönetim kurulu ücreti alabilirmisiniz diye düşünüyorum. İnternette alamayacağınıza dair bir bilgiye rastlamadım. Detaylı araştırmak lazım.

Ortağı olduğu şirkette yönetim kurulu üyeliğinden ötürü karar almak şartı ile huzur hakkı adı altında ücret alabilir.Buda sadece GV ve DV sine tabidir.

İmzaya yetkili kişi olarak belirtmemin nedeni şudur: şirkette yönetici pozisyonunda olmak. Yani ltd'de şirket müdürü olmak. Çünkü ortak olmakta bir sakınca olmadığını biliyorum, ama yönetici olunca işler farklılaşabilir diye düşündüm. Fakat anladığım kadarıyla herhangi bir sakınca olmuyor. Cevaplarınız için teşekkür ederim.