SSK'lı Çalışırken Şirket Kurmak

Merhabalar,

bir şirkette belirsiz süreli eski adıyla SSK olarak çalışıyorum. İnternet satışı yaparken fatura kesebilmek için adî bir şirket kurmam gerekiyor. Bir muhasebeciye danıştım fakat birde sizden bilgi almak istedi.

Şimdi bir şirkette çalışırken , kendi adıma bir şirket kurdum;

1-) SSK'lı çalıştığım için Bağkur ödememe gerek olmuyor, fakat ben arada şirketten "ücretsiz izin" alıyorum. Ücretsiz izin aldığım zaman doğal olarak o güne ait ssk primi yatırmıyorlar ama iş akdinide feshi etmiyorlar. Ücretsiz izin aldığımda sistem beni direkt BAĞKUR'a geçirir mi? Yoksa işyeri işten çıkışını vermediği sürece SSK ile mi devam ederim?

2-) Şirkettekilere danıştım çok dillendirmeden şirket kurabilirsin dediler. Fakat kafamı kurcalayan birşey var şuan çalıştığım şirketim beni şirket açtığımı yasal yollardan biryerde öğrenebilirler mi? Ya da şirket açtığımda kendilerine herhangi bir bildirim gider mi?

İyi Günler
Teşekkürler

1.si SSK yatmadığı zaman hemen bağkur devreye girer, bağkurdan şahsınıza borç çıkar.Ssk dan gidin bakın boşluklardaki borcunuza.
2. si siz ssk olarak başka yerde çalışıyorsanız kendi işyerinde işçi çalıştırmanız lazım.siz başka yerde çalışıyorsanız işyeriniz kim çalıştırıyor diye sorarlar sıkıntı olur ve oluyorda.
3.sü sizin işyeri açmanız çalıştığınız şirkete ne.Önemli olan onların işini aksatmadan yapmanınız değilmi.öğrenmeye gelirsek öğrenmek çok kolay siz birinin adına vergi kaydı olup olmadığını öğrenemezmisiniz.sizin konumuzda olup işyeri açan bir çok arkadaşım var ,hiç bir sıkıntıda yok bu zamana kadar.

Yani 1. soruya gelirsek ücretsiz izin aldığımda sosyal güvenliğim bağkur'dan mı devam edecek yoksa sadece o günlere ait bağkur borçlanması mı olur?

Tşk

İzinli olduğunuz günler eksik gün görünür, 4a kapsamında çalışırken çıkışınız olmadığı sürece 4b den prim ödeyemezsiniz.

Çalışmakta olduğunuz işyerinin bilgisi dışında bir başka işte çalışmanız sıkıntı yaratabilir şirketiniz tarafından. İşyerinizin bilgisi olmadan bu şekilde çalıştığınızı, işyeriniz öğrenirse, sadakat borcuna uymadığınız için sözleşmenizi feshedebilirde.

İzinli olduğunuz günler eksik gün görünür, 4a kapsamında çalışırken çıkışınız olmadığı sürece öde4b den prim ödeyemezsiniz...
ödeyemezsiniz değil isterseniz öder isterseniz ödemezsiniz olmalı idi. Zira artık 4-a prim ödenmesi 4-b prim ödenmesine engel değil.