SSK'lı Şirket Ortağının Durumu Hk.

Merhabalar... 07.05.2005 tarihi ve öncesinde bir işyerinde ssk'ya tabi çalışmaktayken 08.05.2005 tarihinde ltd şirket ortağı olan ve ssk'ya tabi sigortalılığı devam eden kişi,

02.01.2008'de A.Ş. ye kurucu ortak, yönetim kurulu üyesi ve icra kurulu üyesi olarak giriyor. 26.09.2008 tarihi itibariyle A.Ş. den SSK sigortalısı olarak devam etmek istiyor. Böyle bir durumda. SSK'ya mı tabi olur, yoksa Bağ-kur'a mı. konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum. Herkese iyi çalışmalar...

Ynt: SSK'lı Şirket Ortağının Durumu Hk.

07.05.2005 tarihi ve öncesinde ssk lı olarak çalıştığı iş yerinden ssk çıkışı yapılırsa bağ-kurlu olmak zorunda diye biliyorum yani ssk sını A.Ş.'den değil ssk lı olarak gözüktüğü şirketten devam ettirmesi gerekiyor.

bildiğim kadarıyla önceki çalışmış olduğu kurumda ssk sı kesilmeden a.ş. geçmesi durumunda yani boşluk olmaması durumunda ssk olarak devam ediyordu(ali tezel ssk baş müfettişi) ancak 01.10.2008 tarihinde girecek olan kanunla ortak kendi şirketinde ssk lı olamaz.ancak bu konu hala muammada diğer meslek mensuplarının görüşüne göre bu konu hakkında bir mukteza,tebliğ v.s. yayaınlayacaklar gibi gözküyor.

bu konu hakkında bağkurla görüştüm 01 ekim itibari ile bu uygulama kaldırılmış.

önceki şirkette sigortalılığı devam ederken çıkış yapılırsa bağkurlu olacak.yeni kanuna göre 4/b li.O yüzden önceki şirkette ssigortalılığına ara vermemesi gerekiyor.

Şu anda şirket ortağı olduğu halde şirkete ortak olmadan önce sigortalılığı devam ettiğinden halen sskye prim ödeyenlerin bu durumları devam ettiği sürece sorun yok.ancak sigortalılıkları sona ererse o zaman şirket ortaklığından dolayı bağkura tabi olacak.

Ancak önceden beri isteğe bağlı sigortaya prim öderken, sonradan vergi mükellefi olan ya da şirket ortağı olanlar 1 ekimden itibaren 4/b ye yani eski bağkura tabi olacaklar.1ekimden itibaren isteğe bağlı sona erecek.

Bu arada topluluk sigortasına tabi olanla örneğin avukatlar da, 1 ekimden itibaren durumlarına uygun sigortalılıpğa tabi olacaklar.Yani 4/b eski bağkur.