fonradar

Stadyum Loca Alımı

Tüm meslektaşlarıma hayırlı çalışmalar diliyorum. İçinden çıkamadığım bir husus var.
Şirket ortağı kendi adına bir futbol takımının stadından loca alımı yapmış (225.000 $). Bu rakam kadar şirket adına bağış makbuzu ve fatura almış. Şimdi sormak istediğim; bu bağış makbuzunun hangi usule göre kayıt edileceği ve faturada ki kdv rakamının indirim konusu yapılıp-yapılamayacağı ?
Şimdiden cevap yazacak olan arkadaşlarıma teşekkür ederim...

Ynt: Stadyum Loca Alımı

Hem fatura hem bağış makbuzu mu ? Bence kkeg işle bir alakası yok çünkü kdv side kkeg

Anladığım kadarı ile bir şirket var yani ltd veya aş gibi. Bir de bunun ortağı var kendi adına bağış yapmış.
Peki bunun ticari kazancın elde edilmesi ile ilgisi nedir???

Ortak c/h kayıt edilecektir.

Yanlış bilinen şirket olunca şahıs harcamalarına alınan ft ile şirkete gider yazılır düşüncesinden kaynaklı bir sorun. Alınan ft şirket adınada olsa şirketin faaliyet konusu ile alakası olmayan harcamalar gider gösterilemez.

Arkadaşlar şöyle düşünemez miyiz; Alınan bu loca şirket personelinin ve yönetim kadrosunun sosyal amaçlı olarak, yoğun iş temposundan oluşan streslerini atmak için sağlanan bir şirket faaliyeti...

İnceleme yapanı ikna edebileceğini sanmam.

Sayın Eker öyle şirket buluyum Kapatırım ofisi :)

yapılan bağışlarda belirli kesimlere yapılan bağışlar gider olarak gösterilebilir. Ancak yapmış olduğunuz bu bağışı gider olarak göstermeniz mümkün değil. Çünkü sportif alanda faaliyet gösteren profosyenel spor dallarında yapılan sponsorluk hizmetlerinde yapılan masrafların %50 Amatör liglerde yapılanların ise tamam mı gider olarak gösterilir. Sizin yapmış olduğunuz bu bağış bunların hiçbirisine girmiyo. Ancak arkadaşın dediği gibi inceleme esnasında denetim elemanlarını kandırabileceğinize inanıyorsanız gider olarak işleyin. Aksi halde ortaklara çıkmanız gerekecek.

E.Eker ' Alıntı:
Tüm meslektaşlarıma hayırlı çalışmalar diliyorum. İçinden çıkamadığım bir husus var.
Şirket ortağı kendi adına bir futbol takımının stadından loca alımı yapmış (225.000 $). Bu rakam kadar şirket adına bağış makbuzu ve fatura almış. Şimdi sormak istediğim; bu bağış makbuzunun hangi usule göre kayıt edileceği ve faturada ki kdv rakamının indirim konusu yapılıp-yapılamayacağı ?
Şimdiden cevap yazacak olan arkadaşlarıma teşekkür ederim...

Birileri krizmi var diyordu.

+ Sayın meslektaşım zam isterse kriz vardır tabi şu an durumlar kötüdür yatırımları kesmişlerdir.vs vs.

Kesinlikle gider olarak kayıt edilemez. Şirket yöneticisinin iş stresinden kurtulmak için sosyal amaçlı dinlenme olayı şeklinde düşünmek çok yanlış zira tutar da 225.000 Usd... Bu rakamı gider olarak kayıt etmek büyük risktir. KDV dahil olmak üzere kkeg veya c/h kullanılmalıdır.

Dip Not: Uzun süredir forumda yoktum, o yüzden tekrar yazmayı çok istiyordum. İyiki varsın alomaliye.com