fonradar

Staj Başlatma Sınavı mı Daha Zor Yeterlilik Sınavı mı?

Ynt: staj başlatma sınavı mı daha zor yeterlilik sınavı mı?

Bence yeterlilik sınavı staja başlama sınavına göre daha ağır´..neden derseniz..öncelikle yazılı bir sınav olduğu için..sonrasında doğru cevabın hangi şık olduğunu bilemiyorsunuz her kurum farklı bir çözüm sunuyor.. itiraz bile etmeye çekiniyor insan..zaten adı üstünde yeterliliktir..neden başlamadan kolay olsun ki..

Ynt: Staj Başlatma Sınavı mı Daha Zor Yeterlilik Sınavı mı?

Sınav işinin % 0,01 Başlatma , % 99,99 Yeterlilik... Bilmem anlatabildim mi ?

yeterliliğe giripte 7 de 7 yapan çok kişi biliyorum,hatta en çok karşılaştığım ilk girişinde 5 tane dersi verenler var,sınavı mı zorlaştırdırlar acaba?yeterlilik sınavına kaç ay öncesinden çalışmaya başlasam geçerim sizcee

hedefim 7 de 7 yapmak

merhaba arkadaşlar,

Ben staj başlatma sınavını ilk girişte kazandım. Bana söylenen sınavın çok zor olduğu ve ilk girişte verenin çok az bir oranda olduğudur. Ama ilk seferde geçtim.
Önemli senin kendine olan güvenine, çalışmana ve neticesinde bilgine bağlıdır.

yeterlilik sınavına ilk kez kasımda girdim.
ve kesinlikle daha zor olduğunu düşünüyorum.
yazılı olması zaten bi dert :mad:

hiç biri kolay değil.ama staj başlangıç sınavının daha iğrenç olduğunu düşünüyorum.

SMMM Şahin
Kesinlikle staja başlama sınavı zor.
Ben 2. girişimde kazandım. Ama buna rağmen zor olduğunu düşünüyorum.
Çünkü bu sınavda bütün konulardan soru gelebiliyor. Konu yelpazesi baya çok. Nerden soru gelebilir bilmiyorsun. Ama yeterlilik öyle değil. Geçtiğin derse bi daha çalışmak zorunda değilsin.

sorması bile ayıp tabiki de yeterlilik test i atsan da tutar ama bilmeyince yazmak olmaz
başlangıçta bikaç saatte olay bitiyor ama yeterlilikte 2 gün boyunca çile çekiyorsun

seval hnm niye ayıp olsun,soru sorduk adam gibi,tecrübeleri arkadaşlardan faydalanmak için,herkese göre değişiyor demekki,ben size yorumunuzu sordum sorumu eleştirmenizi sormadım

staja başlama sınavını ilk girişimde 74 alarak kazandım ve sınavdan çıktığımda kolay bir sınav olduğunu düşündüm (en azından daha önce giren arkadaşlarımın abarttığı kadar zor bir sınav değildi).yalnız dikkat edilmesi gereken nokta inkılap tarihi, maliye ,iktisat soruları gibi çoğu adayın üzerinde durmadığı konulara hazırlanmak... az sayıda adayın doğru yanıtladığı sorularda başarılı olmak diğer adaylardan kolayca sıyrılmanızı sağlıyor; puan getirisi büyük oluyor.yeterlilik sınavına da 22-23 kasım 2008 de girdim ve gördüm ki ne kadar iyi hazırlanırsanız hazırlanın sorular ne kadar kolay gelirse gelsin bu sınav insanı yoruyor.sınavda geçen süre 12 saat, sınava girdiğiniz binada geçirdiğiniz süre 18 saat... kısacası sadece sorularla değil dayanıklılığınızla da sınanıyorsunuz..test usulü sorularda bir defa okumuş olduğunuz konular hakkında şıkları okuyarak doğru sonuca gidebilirken klasik sınavda konuya hakim olmanız ve istenenlere göre bir nevi kompozisyon yazmanız gerekiyor...ben oyumu yeterlilik sınavından yana kullanıyorum.bence çok daha zorlu bir süreç..

arkadaşlar bence bunu tartışmak gereksiz, tabiki yeterlilik sınavları zor. sonuçta başlatmada cevap var, konu hakkında biraz bilgimiz varsa şıklardan doğru cevabı yakalayabilirz. hiç bilmeyipde atsak bile %20 şansımız var.