Staj Hakkında

Keşke böyle alanları meşgul etmemek için birde staj bölümü olsaydı.
Umarım site yöneticileri bu isteğimizi göz ardı etmezler.
Staj süresi boyunca tavsiye edebilinecek kitap ve dergileri bilmek isterdik. Büyüklerimizin daha doğrusu üstadlarımızın önerilerini ve yardımlarınıda bekliyoruz. Yanlız tavsiyelerde Staj aylıklarını gözardı edilmemesi ve bilanço denkliğimizi bozmayacak önerilerde bulunulması dileğiyle :))

sevgili mrtkcb muhasebeye, muhasebenin m'si ile başlayıp birtürlü sonuna ulaşamadığın geniş kapsamlı bir daldır bu meslekte söz sahibi olabilmen acımasız piyasaya kendini hazırlayabilmen için kendini hergün güncellemen lazım işte bunun içinde alomaliye forum doğru adrestir ithalat ihracat sosyal güvenlik vergi mevzuatı hakkında en çok merak edilen ve sürekli pratikte yaşanan olaylar anlatılır. yanlış anlaşılmasın bu forumun admini değilim ama güzel yapılan şeyler varsa onu da övmek lazım bu konuda alomaliyenin istemlerinize duyarlı olacağını, ayrıca forum yöneticilerinden de forumun çok ağır hareket ettiğini bu konuyada gereken hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz

Size tavsiyem öncelikle Tekdüzen Hesap Planını iyice öğrenmeniz. Onun için Tekdüzen Hesap Planını açıklayıcı bir şekilde anlatan Herhangi bir üstadımızın kitabını temin etmenizdir. Her gün alomaliye de yayınlanan makale ve tebliğleri de okumalısınız.Bu arada tam anlamasanız bile en başta Vergi Usul Kanunu olmak üzere G.V., İş Kanunu, Türk Ticaret Kanunu , Kurumlar Vergisi Kanunu ..... tüm kanunları okumanız. Her okuduğunuzda önceki okuduklarınıza karşın daha fazla anlayacaksınız. Birde Türk Dil Kurumunun sözlüğünü yanınızda bulundurun.

Eğer kendinizi sınavlar için yeterli hissetmiyorsanız bir kursa gidin. Umarım rehber olabilmişimdir. İyi şanslar.

:D

ben dün ahmet tokaç ın tekdüzen hesap planı uygulama klavuzu isimli kitabını aldım, piyasadaki diğer kitaplardan farklı, genelde kitap yazanlar öğretim üyesidir ve biraz daha teorik yaklaşırlar ancak ahmet tokaç smmm olması dolayısıyla biraz daha uygulamaya dönük kaleme almış hesapları, yanında bir de dergi aldım bütçe yaklaşan bayramın da etkisiyle hata vermeye başladı bile:))
mevzuat kitapları olarak staj sınavını kazandığımda kendime ödül olarak koyduğum hud nin yorum kitapları var onlardan yararlanabilirsin ben çok inceledim ama hala alıcam bekliyorum, maliyet için yurdakul çaldağ a bir bakabilirsin, sosyal sigortalar için ben bir kaynak almadım

merhabalar,
ogün beye katılıyorum, ahmet tokaç ın yeni çıkan kitabını bende aldım smmm olması nedeniyle sanırım, kendisinin daha bir yalın anlatımı var, artı finansal tabloları okuma ve yorumlam diye bir kitabı var onuda inceledim ve o kitabıda aldım,o da güzel anlatımı gayet yalın anlaşılır, örneklemeli. maliyet muhasebesi için yurdakul çaldağ ın kitabı bu alanda en iyisi sayılabilir. ssk ve iş hukuku içinde mahmut çolak ınssk ve iş hukuku uygulama rehberi kitabını tavsiye ederim. umarım faydalı olabilmişizdir.tabi bu arada benim bütçede açık verdi
stajyerler olarak burdan her konuda aktif olarak bilgilerimizi paylaşmayı öneriyorum.
ogün bey bu arada hud nin yorum kitapları demişsiniz, kusuruma bakmayın, kısaltmanın açılımı nedir acaba.
herkese iyi çalışmalar..

hesap uzmanları derneğinin gelir vergisi, kurumlar vergisi, vergi usul kanunu üzerine oluş yayıncılıktan çıkan kitapları var , sanırım izmirdesiniz ,bizim mesleğe yönelik kitapları satan ne yazık ki iki yer var ikisinde de bu kitaplar var reklam olmasın diye isimleri vermiyorum (gerçi reklamada ihtiyaçları yok çünkü onlardan başkası yok :lol: )

Arkadaşlar ben kaynak olarak İslam Çankaya'yı tavsiye ederim. Ancak İslam Çankaya'nın kitapları sınavlara yönelik olduğundan, staj sonrasında isteklerinize tam olarak cevap veremeyebilir. Bunu da göz önünde bulundurmak lazım tabi. İyi çalışmalar...

Tuğba Çağlayan
S.M.

staj süresi içinde islam çankaya bence biraz hafif kalır yeterlilik soruları gerçekten ağır