Staj İmkansızlığı

Ben üniversiteden İşletme bölümünden yeni mezun olmuş SMMM stajyer adayıyım. Kısmetse Şubat sonu sınava gireceğim. Bir iş bulup para kazanmaktan ziyade mesleği öğrenmek istiyorum. Fakat baktığım tüm mali müşavir ilanlarında yetiştirilmek üzere bile olanlar dahil %95 tecrübe istiyor. Okul döneminde neden staj yapmadın diyenler olacaktır. Okulumuzda zorunlu staj yoktu. Başvurduğum tüm firmalar ise staj sigortası sebebiyle olumlu dönüş yapmadı. İlan kriterleri çok ilginç tecrübeli olanların başvurmasını isteyebilir ama tecrübesiz adayların kesinlikle başvurmamasını belirten altı çizili ilanlar gördüm. Meslekte bir şey öğretmebilmek bu kadar zor mu neden meslek öğretmekten aciz insanlar? Çoğu ilan tecrübeli, çoğu ilan yetiştirmek üzere istese de kadın personel arıyor. Hiç mi tecrübesiz alım yok evet az da olsa var ama diğer bahsettiğim ilanlara 10 kişi başvuruyorsa tecrübesiz alım ilanlarına 5000 kişi başvuruyor. Siz tahmin edin seçilmenin nasıl büyük bir şans olduğunu. Meslek erbablarının bu bakış açısında olması çok üzücü. Velhasıl ben ve benim gibi tecrübesiz arkadaşlarım nasıl bu meslekte deneyim kazanabiliriz? İnternet kanalları dışında nasıl iş bulabiliriz?

Ben üniversiteden İşletme bölümünden yeni mezun olmuş SMMM stajyer adayıyım. Kısmetse Şubat sonu sınava gireceğim. Bir iş bulup para kazanmaktan ziyade mesleği öğrenmek istiyorum. Fakat baktığım tüm mali müşavir ilanlarında yetiştirilmek üzere bile olanlar dahil %95 tecrübe istiyor. Okul döneminde neden staj yapmadın diyenler olacaktır. Okulumuzda zorunlu staj yoktu. Başvurduğum tüm firmalar ise staj sigortası sebebiyle olumlu dönüş yapmadı. İlan kriterleri çok ilginç tecrübeli olanların başvurmasını isteyebilir ama tecrübesiz adayların kesinlikle başvurmamasını belirten altı çizili ilanlar gördüm. Meslekte bir şey öğretmebilmek bu kadar zor mu neden meslek öğretmekten aciz insanlar? Çoğu ilan tecrübeli, çoğu ilan yetiştirmek üzere istese de kadın personel arıyor. Hiç mi tecrübesiz alım yok evet az da olsa var ama diğer bahsettiğim ilanlara 10 kişi başvuruyorsa tecrübesiz alım ilanlarına 5000 kişi başvuruyor. Siz tahmin edin seçilmenin nasıl büyük bir şans olduğunu. Meslek erbablarının bu bakış açısında olması çok üzücü. Velhasıl ben ve benim gibi tecrübesiz arkadaşlarım nasıl bu meslekte deneyim kazanabiliriz? İnternet kanalları dışında nasıl iş bulabiliriz?

Ben 2020/2 sınavında sinavi kazanıp aralikta stajimi başlattım. Uluslararasi iliskiler mezunuyum ve sizin gibi daha önce herhangi bir muhasebe deneyimim yoktu staji başlatana kadar. Staj yeri bulmak çok zor oldu ve staj başlatma suresi uzatilmasina rağmen diger döneme sarkıyordu neredeyse. Internetten gördüğüm tüm ilanlara başvurdum. Asla dönüş olmadi. Tanidik, tanimadik herkese haber verdik. Hatta bu isin içinde olup hatri sayılır kişilerle bile konuştuk. Hic birinden ses çıkmadi. Kimse deneyimsiz bir stajyer istemiyordu ya da kimsenin yeni bir elemana ihtiyaci yoktu. Ben de telefonla tek tek bulduğum tüm numaralari aradim. Bir kac görüşme ayarladim onlardan da ses çıkmadi. En sonunda yine bi tanıdık vasıtasıyla cok komik bir maaşa (harçlık) bir büroya girmeyi başardım.
Stajyerlerin maaslari ve çalışma şartları şaka gibi inanın. Deneyiminiz olmadığı için bu sartlara mecbur olma durumu kural haline gelmiş. Işi ogrenene kadar siz de sabrediyorsunuz. Sadece muhasebe olmuyor işiniz. Cay getir götür, bulaşık yika, büroyu temizle... Belki de bu yüzden daha cok kadin eleman ariyorlar çünkü çalıştığım bürodaki diger stajyer arkadaş erkek ve sagolsunlar ondan asla cay servisi, bulasik, temizlik beklenmiyor. Hepsini ben yapıyorum. Ama en nihayetinde bu olumsuzluklara ragmen stajimi baslattim ve işi öğreniyorum diye kendimi avutuyorum.
Su an pandemiyi sebep göstererek maas vermekten cekinen, sigortanizi sizin ödemenizi bekleyen isverenlerle karsilasacaksiniz. Ya da isi öğretip üstüne sana harclik veriyorum diyecekler. Bu durum böyle gelmis böyle gidecek. Umarim en kisa surede sinavi kazanip, stajinizi güzel bir yerde baslatirsiniz. Biraz içimi dökmek gibi oldu ve yardimci olmayacak belki yazdiklarim ama en azindan az cok fikir verir nelerle karsilasacaginiza dair :/

Eğer iş bulamadıysanız bizde personel arıyoruz, yoğun bir büroyuz. Genelde dışarı işlere bakacak içeride kaldığı zamanlarda muhasebe öğrenecek. Maaş her ayın başında alınır aksamaz, asgari ücret+yol+yemek.

2020/1 sınavını kazandıktan sonra 2 ay kadar kpss bakıp 6. ya sonu askere gittim. aralık sonu döndüm. ve 3 ay sürdü staj yeri arayışım. 600 TL gibi ücretlerin olduğu görüşmeler sonunda oda vasıtasıyla 4-5 gün önce bir şirkete başladım. Komik olan şu ki koskoca kayseride bulamadığım staj yerini, amasyada bir şirkette buldum. işe başladım ve oda naklini bekliyorum. bir gecede 10 ilana başvurmuşluğum vardı, gerçekten zor i süreç. Muhtaçlığımızı kullanıp ruhsatından utanmayanlar çok fazla.