fonradar

Staj Öncesinde İmza Yetkili Olarak Çalışılan Süre

Merhabalar,dün bir yazı yayınlandı ve yazıda staj öncesi imza yetkili olarak çalışılan süre staj başladıktan sonra stajdan düşülebileceğine dair.Fakat benim takıldığım konu;

Ben Bilanço esasında defter tutan bir firmada muhasebenin sevk ve idaresinden 1.derece sorumlu imza yetkilisi olarak 4 sene çalıştım.Faka t o dönemde lisans mezunu değildim.Bu sene mezun olacağım.Bu geçen sürede diploma şartı aranırmı?Ve bu sene mezun olunca smmm stajı başlatmak istiyorum.Bu 4 senelik sürem stajdan sayılmış olur mu?Sayılırsa eğer Türmob a sayılabilmesi için hangi evrakları götürmem gerekmektedir.?Yardımcı olursanız çok sevinirim.iyi Çalışmalar.Özlem EFE

Ayrıca İlgili Evraklar bunlarmıdır?....

----O döneme ait ticaret sicil gazetesi
----İmza sürküleri Fotokopisi
----Ssk Hizmet Dökümü(Sadece E-devletten alınan hizmet dökümü yeterlimidir.Benim görev sürem 2003-2007 arası ve sigorta girişim 2001 yılına ait yani ssk işe giriş bildirgeside gerekirmi?)
---- Ve o dönemdeki şirketimizin mali müşvirinin hizmet sözleşmesi ve ödeme makbuzları da gereklimidir?

Kısacası neler gerekli olur?

Bu konuda bilgisi olanlar lütfen yardımcı olsun.Saygılar......İyi Çalışmalar............

Ynt: Staj Öncesinde imza yetkili olarak çalışılan süre ve diploma şartı

Arkadaşlar yokmu bu konu hakkında bilgisi olan?

Ynt: Staj Öncesinde imza yetkili olarak çalışılan süre

önce staja başlama sınavını kazanman gerekiyor
sonra odaya başvuruyorsun geçmiş hizmetlerin stajdan sayılması için
ticaret sicil
imza sirküleri
sgk dökümleri ni
tesmer inceliyor
sonra yanıt veriyorlar
süreden sayarlarsa cd leri toptan gönderiyorlar
onları bitirdikten sonra
sınav için başvura biliyorsun

Stajdan imza yetkisi ile süre saydırabilmeniz için Lisans mezunu olmanız gerekmekteydi.

Lisans mezunu olmadan geçen süreleri saymayacaklar.

Daha sonrasında 3 yıllık stajın yarısından 1 gun fazla süre saydırırsanız, staj değerlendirme notunuzu geçersiz sayacaklardır. dolayısı ile ortalamayı tutturmak maksadı ile herkesten fazla not almanız gerekiyor.

bu gibi bir yan etkisi de mevcut:)

Bu konuyu bir bir kaç kişiye daha danıştım.Mezuniyet şartının staja başlamak için arandığını,imza yetkili dönemde lisans mezunu olup olmamanın önemli olmadığı cevabı verdi.Bu konuda kafam iyice karıştı.

Ha bu dediklerimi sana önceden söylüyorlar mı hayır:)

imza yetkili süreyi sayıyorlar.

staj değerlendirme notunu istiyorlar. (belgelerde geçtiği içinmiş bu staj notu ortalamaya dahil edilir demek değilmiş)

derslerden ortalama 61 olacak şekilde geçiyorsun.(örneğin) ruhsatı alman lazım.

ruhsat için başvuruda bulunacaksın beni niye aramadılar diye düşünüyorsun.

telefon filan ediyorsun... diyorlarki staj notunuz sayılmaz sizin, gidin bi iki dersten 70 80 filan alın:) ortalama 60 olsun:)

e diyorsun ki benim 68 staj notum 100 dü staj notu olmaz yarım staj yapanın diyorlar:)

kitabın neresinde yazıyor bu uygulama diyorsun, savıyorlar başlarından.

sistem bu:)

haklarında zaten dolduysa yanıyor sınam mınav başlıyorsun bir daha:) ha tabi 2 yıl bekleyerek... durum bu.:)

oz2011 ' Alıntı:
Bu konuyu bir bir kaç kişiye daha danıştım.Mezuniyet şartının staja başlamak için arandığını,imza yetkili dönemde lisans mezunu olup olmamanın önemli olmadığı cevabı verdi.Bu konuda kafam iyice karıştı.

Hıhım süper cevap vermiş. Ben o uygulamayı birebir yaptım. Tesmer yönetim kurulundan ki (türmobla aynıdır) o dosyayı geçirtsin bu ruhsatı taksimde yerim.

(firkimi değiştirdim)

ruhsatı yemem. tesmere belli mi olur:) 1 sene önce bana yaptığı zulmu belki ortadan kaldırmıştır. zira sağa sola çok itiraz etmiştim ben:) arayın ismmmo staj bölümünü oradan en güzel cevap gelir diyorum. (bu yeni cevabım)

FruitJuice ' Alıntı:
Stajdan imza yetkisi ile süre saydırabilmeniz için Lisans mezunu olmanız gerekmekteydi.

Lisans mezunu olmadan geçen süreleri saymayacaklar.

Daha sonrasında 3 yıllık stajın yarısından 1 gun fazla süre saydırırsanız, staj değerlendirme notunuzu geçersiz sayacaklardır. dolayısı ile ortalamayı tutturmak maksadı ile herkesten fazla not almanız gerekiyor.

bu gibi bir yan etkisi de mevcut:)

Diploma şartı aranmaktadır dediniz ya ,kesin ve kaynağa dayalı bir bilgimidir acaba?

arkadaşım sen en iyisi
odayla bir görüş yada direk tesmeri ara

Evet daha iyi olcak ama yinede bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim...

oz2011 ' Alıntı:

daha staj yapmamışsınız, bu işin içine girince kaynağın olmadığını görürsünüz:) kaynakla uygulama arasındaki farklılıklara aklınız şaşar.

ismmmo staj müdürlüğünü arayıp, imza yetkili stajdan saydırmak için lisans sonrası mı öncesi mi dikkate alınıyor demeniz yeterli.

ismet beyi isteyin direk olarak

FruitJuice ' Alıntı:
oz2011 ' Alıntı:

daha staj yapmamışsınız, bu işin içine girince kaynağın olmadığını görürsünüz:) kaynakla uygulama arasındaki farklılıklara aklınız şaşar.

ismmmo staj müdürlüğünü arayıp, imza yetkili stajdan saydırmak için lisans sonrası mı öncesi mi dikkate alınıyor demeniz yeterli.

ismet beyi isteyin direk olarak

:):) çok teşekkür ederimmm.

Turmob dan Diploma şartı varmıdır sorusuna mail yoluyla cevap geldi.Cevap aşağıdaki şekildedir.

ÖĞRENİM ŞARTINI SAĞLAMANIZ HALİNDE MEZUNİYET TARİHİNDEN ÖNCEKİ ÇALIŞMALAR DA DEĞERLENDİRMEYE ALINABİLİR.

Süper bir cevapmış:) tam bizim kuruma göre:)

alınır değil "alınabilir"

hadi kolay gelsin :)

tesmerden cevap geldi.

Lisans mezunu olmadan önce 1.derece imza yetkili olarak çalışılan süre ,mezun olup staj dosynız açıldıktan sonra sayılacaktır diye.

oz2011 ' Alıntı:
tesmerden cevap geldi.

Lisans mezunu olmadan önce 1.derece imza yetkili olarak çalışılan süre ,mezun olup staj dosynız açıldıktan sonra sayılacaktır diye.

lisans mezunu olmadan önceki süreyi sayacaklar mı şimdi?

yoksa lisans mezunu olduktan sonraki süreyi mi sayacaklar cümleden pek anlamadım.

eğer öyleyse bana kafadan 1,5 sene fazla staj yaptırmışlar:)

TESMER'E SORDUĞUM SORU BUYDU

2003-2007 yılları arasında 1.derece imza yetkilisi olarak çalıştım.(bu dönemde lisans mezunu değildim)

2011 yılında lisans mezunu olacağım.ve bu sene yada 2012 senesinde staj başlatma sınavını kazandığım taktirde lisans mezunu olmadan önceki hizmet süreside stajdan sayılacak mı?Öğrenmek istediğim budur?

TESMER 'İN VERDİĞİ CEVAP İSE BU ŞEKİLDE;

Lisans mezunu olmadan SMMM stajı için müracaat etmeniz mümkün bulunmamaktadır. Staja giriş sınavına katılmanız ve başarılı olmanız halinde,

Mezuniyet öncesi çalışmalarınız stajdan sayılan hizmetler kapsamında değerlendirilecektir.
2003-2007 yılları arasında 1.derece imza yetkilisi olarak çalıştığınız süreleriniz staj süresinden sayılacaktır.

iyi akşamlar,

Benim sürelerimi saymamıştı bu canlar:)

benim staj notumu da saymadılar. Onu da bir öğrenin isterseniz. sonra herkes 60 alıp geçerken siz 70 almaya uğraşıyorsunuz can sıkıcı oluyor:)

sayın oz2011,

1. derece imza yetkilisi nasıl olunuyor? Şirket, şu kişi 1. derece imza yetkili muhasebeden sorumludur diye bir karar mı alıyor? Tesmere de bu kararı ibraz etmek yetiyor muymuş?

FruitJuice ' Alıntı:
Benim sürelerimi saymamıştı bu canlar:)

benim staj notumu da saymadılar. Onu da bir öğrenin isterseniz. sonra herkes 60 alıp geçerken siz 70 almaya uğraşıyorsunuz can sıkıcı oluyor:)

Pardon özel değilse staj notunuzu neden saymadılar öğrenebilirmiyim?