fonradar

Staj Yapan Öğrenciye Verilecek Ücret

halilcan-28

Katkı Sunan Üye
Dostlar Merhaba,

Malumunuz 3 gün iş yerinde staj yapan (lise) arkadaşlarımız ile ilgili ücret durumu ile ilgili 3308 sayılı kanunda net bir şey bulamadım...kimi arkadaş asgari ücretin 1/3 kimisi %30 şeklinde ifade ediyor.....bilgilerinizi paylaşmak isterim...

sağlıcakla

Konu başlığı (TB) tarafından düzeltilmiştir. Lütfen -- Forum Kurallarına -- uyalım

Re: merhaba

halilcan-28' Alıntı:
Dostlar Merhaba,

Malumunuz 3 gün iş yerinde staj yapan (lise) arkadaşlarımız ile ilgili ücret durumu ile ilgili 3308 sayılı kanunda net bir şey bulamadım...kimi arkadaş asgari ücretin 1/3 kimisi %30 şeklinde ifade ediyor.....bilgilerinizi paylaşmak isterim...

sağlıcakla

Selamlar,

Mesleki eğitim kanununun üçüncü bölümünde ;

Kod:
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM 

Ücret, Sosyal Güvenlik ve izin 

Ücret ve Sosyal Güvenlik 

Madde 25 - Aday çırak, çırak ve işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar; aday çırak veya çırağın velisi veya vasisi veya kişi reşit ise kendisi; öğrenciler için okul müdürlüğü ile işyeri sahibi arasında Bakanlıkça belirlenen esaslara göre düzenlenecek sözleşme ile tespit edilir.Ancak, işletmelerde meslek eğitimi gören öğrenci, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin % 30'undan aşağı ücret ödenemez. 

Aday çırak, çırak ve öğrencinin eğitimi sırasında işyerinin kusuru halinde meydana gelecek iş kazaları ve meslek hastalıklarından işveren sorumludur. 

Aday çırak, çırak ve öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden müs- tesnadır. 

Aday çırak, çırak ve işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere sözleşmenin akdedilmesi ile 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun iş kazaları ve meslek hastalıkları ile hastalık sigortaları hükümleri uygulanır. Sigorta primleri 1475 sayılı İş Kanununun 33 üncü maddesi gereğince bunların yaşına uygun asgari ücretin % 50'si üzerinden Bakanlık bütçesine konulan ödenekle karşılanır. 

Aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler hakkında 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun 23, 24, 35 ve 42 nci maddeleri hükümleri uygulanmaz. Ayrıca bunlara aynı Kanuna göre işgöremezlik ödenekleri bağlanacak sürekli işgöremezlik gelirine esas olacak günlük kazançların tespitinde sigorta primine esas tutulan ücret dikkate alınır.

"meslek eğitimi gören öğrenci, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin % 30'undan aşağı ücret ödenemez" denmek suretiyle sorunuza oldukça açık bir cevap verilmektedir.

Kolaylıklar dilerim.

AA