Staja Başlama Sınavının Önemi

• Konbuyu başlatan stajyer35
  • Başlangıç tarihi
S

stajyer35

Ziyaretçi
Şimdi ben biraz daha değişik persfektiften böyle küçük küçük noktalara dikkat çekmek istiyorum.

Kesinlikle şöyle şunlara çalışın gibi forumda sık konuşulan konulara değinmeden. Şimdi birincisi

Staja Başlama sınavına hazırlanıyorsanız bunu; böyle bir şifreyi deşifre ediceğim filan gibi değerlendirmek çok yanlış. Ben 12 Kasım 2005 sınavıyla stajı kazandım bu sınava hazırlanmadan evvel daha önce giren arkadaşlarımdan böyle konuşmalarda duydum. Çünkü ortada şifre falan yok yani acayip bişey Staja Başlama sınavı şuanda Türkiyede yapılan bu tür sınavlar içinde şifre kavramı kullanılmayacak belki de tek sınav türü. ( KPSS, Memurluk sınavları vs.. arasında ) Dolayısıyla deşifre edeceğiniz bişey yok.

Bu sınava karşı yapacağınız şey hakikatende çalışmak. Niye bunu böyle söylüyorum Böyle edebiyat mı ? çalışmak; nedemek bu şimdi edebiyat mı yapıyorum ben, neyi; söyliyeyim. Çünkü katılmadığım noktalar var onların üzerinden gideyim istiyorum.

Staja Başlama sınavı aslında çok güzel bütün insanlar için bir test çok ilginç bir sınav mutlaka herkesin girmesinden yanayım. Yani Staja Başlama sınavına hazırlanıp girmek aslında senin nekadar hazırlanıp hazırlanmadığını test etmek gibi bişey..

Şimdi filmi geriye alıyorum sizi Temmuz/2004 te giren bir arkadaşımın sınava hazırlanıp hüsranla sonuçlanan durumuna götürüyorum. Arkadaşlarım çoğu o sınava girmişti. Şöyle ilk bikaç saat temkinli bişekilde heyecanla sorular çözülmeye başlanıyor sonra birdenbire işin rengi değişiyor ahh “ya bidakkika bu sınavı bayağı ciddiye almamız” gerektiğinin farkına varıyor arkadaşlar. Ondan sonra dengeler değişiyor. İyi geçmesi gereken sınav birdenbire ibre tersine dönüyor özellikle Maliyet Muhasebesi ve Muhasebe Standartları soruları.…

Sınavın beceri ve mesleki deneyimle ilişkili olmayan teknik bir tarafı var ama sınavın zihniyet açısındanda beceri ve mesleki deneyimle ilişkili olmayan bir tarafı da var. En bilgili konusunda uzman muhasebeci tanıdığım dostlarım bu sınavdan sonra gördümki biz zihniyet olarakda zaten gerilemişiz. Eğer bu sınava biz böyle hazırlanıyorsak yeterlilik sınavında biz çok zor bu ruhsatı alırız. Bunu net söyliyeyim. Neden olduğunu söyliyeceğim. İnanılmaz mesela en güvendiğim bu sınavda ilk 10 a girebilecek arkadaşım son 2 yılın en kolay sınavıydı; gözümü kapalı yaptım ( kazanamadı o ayrı hikaye) Sınavda çan eğrisi denen bişey var yav delirdinizmi bu sınavlar böyle hazırlanıyor. Deneyim tecrübe hikaye bunlar..

Şimdi bişey hatırlıyorum çok enterasan bişey başa dönüyorum yine filmi geriye alıyorum Temmuz/2004 sınavını kazanamadı Kasım/2004 e götürüyorum sizleri

Temmuzdaki sınavdan hayal kırıklığıyla çıkıyor arkadaş ama Kasımdaki sınavda artık tamam diyoruz ikinci defa girmek başka bişey. Herkes artık ben filanda onun %100 kazanacağından eminiz. O sabah son kez deneme sınavı yapıyor 120 soruda 103 doğru yapıyor. Yani süper geliyor bize hareketler aynı hata bidaha olmaz diyoruz şimdi bakın Staja Başlama Sınavının özelliği burada Staja Başlama sınavı test dediğim şey o yani dersine çalışmamışsan seni bidaha çaktırıyor test dediğim sınav özelliği bu. Yani olay şöyle Temmuzda çakıyosun Kasımda bidaha çakıyosun yazın tatil yapmışsan eğer (işin espri tarafı :) ). Kendinizi 6.7 nci defa girenlerin yerine koyun 2 yılda 6.defa çaktılar.
Şimdi bakın bu arkadaş çok deneyimli işin uzmanı yani bir hatayı bir daha yaparmı yaptı. Bütün anlatmak istediğim bu.
Bu Staja Başlama Sınavına karşı dersine çalışman gerekiyor. Yani benim bilgim iyi her şeyi yaparım mantığı bu sınavda yetmiyor. Çok dikkatli disiplinli vede özverili bu sınava çalışılmalı

Hazirandaki sınavda herkese Başarılar

ilginç...yani çalışmadan olmuyor diyorsun...bu oldukça yeni bir bakış açısı...yani insanlar düşünüyordur, bunu neden biz farkedemedik diye, defalarca girip te kazanamayan insanlar böylelikle neden kazanamadıklarını anlamış oldular...Çalışmadıkları için...Bu işin ustaları olmaları yeterli değil diyorsun...Hakkaten ilginç...