fonradar

Staja Giriş Sınavı Hakkında

GKK

Meraba,

29 Haziran 2013'te yapılacak olan Staja Giriş Sınavı'na katılmayı düşünüyorum. Bu sınavın zorluk derecesi nedir acaba? Sınav test mi oluyor yoksa klasik usulde mi? Sınava başvururken yatırdığımız paranın sadece 150TL'lik kısmı mı yanıyor sınavı geçemezsek?

Meraba,

29 Haziran 2013'te yapılacak olan Staja Giriş Sınavı'na katılmayı düşünüyorum. Bu sınavın zorluk derecesi nedir acaba? Sınav test mi oluyor yoksa klasik usulde mi? Sınava başvururken yatırdığımız paranın sadece 150TL'lik kısmı mı yanıyor sınavı geçemezsek?

staja giriş sınavı kolay ile zor arası bir sınav ..sınav test oluyor. öncelikle dosya açtırıyorsunuz ve 900 tl idi biz girerken yatırıp 150 tl de sınav parası veriyorsunuz. sınavı geçemezseniz her sınav için 150 tl ödüyorsunuz.. ve verilen haklarda sınavı yine geçemezseniz dosyanız yanıyor ve tekrardan dosya açtırmak zorunda kalıyorsunuz..şimdiden başarılar

Anladigim kadari ile henuz arastirma asamasindasin haziran sinavina cok zaman kalmadi bu kadar surede hazirlanip bu sinavi gecmek icin onceden ciddi bir altyapinin olmasi gerekli. tavsiyem Aralik donemine basvuru yapmandir. Can egrisi uygulanan bir sinav 120 soruda 80 uzerinde dogrunun olmasi gerekiyor her donem degisir can egrisinden dolayi Yeterince hazirlanmadan dosya actirma ki hakkin bitmesin maddi kulfeti + stres bildigim kaari ile bir dosya ile 9 sinava girebiliyorsun

Kurum sınavlarına hazırlandığımdan alt yapım sağlam diyebilirim ancak müfredatlar bayağı farklı, son iki sınavı çözüp ona göre karar vermeyi düşünüyorum.
Genel itibariyle mesleği önerir misiniz peki? İşin zorluğunu stresini bir kenara koyduğumuzda maddi gelir olarak uzman maaşından (3.000-3.500) fazlasını kazanmak çok zor mudur Ankara'da?

Ben stajyerim, bürom yok. Şahsi kanaatimi size aktarayım. Kazanç konusu birçok parametreye bağlı; iş-çevre-tecrübe vb.. diye uzar gider ama süreç çok zor. Nedenini ise stajın uzun olması ve stajyerken imkanların kısıtlı olması şöyleki ortalama bir hesap yaparsak; 3 yıl staj, sınavları da vermeniz 1 yıl sürse 4 yıl gibi bir zaman yapıyor. Burada sizin yaşınız ve beklentilerinizde çok önemli. Örneğin 35 yaşında iseniz büronuzu açmanız belki 40 yaşınızı bulacak bu süreçten evli olup olmadığınız hatta çocuğunuzun bile olup olmadığı önemli bence çünkü maddi imkanlar biryerde bizleri sendelettirebiliyor. Bunlar benim şahsi kanaatim di artıları - eksileri siz düşünün, saygılar :)

Cevabınız için teşekkürler, birkaç sorum olacak, zamanınız olursa cevaplarsanız sevinirim.
Bürom yok demişsiniz de stajyerken büro açma hakkımız oluyor mu?
Gazi Maliye mezunuyum sınava başvurursam çıkacak sorular bu tarzda mı olacak? SBD Soru ve Cevapları
Bir de smmm olunca mükelleflerin peşinden koşturmak gerekir mi yapılan işin ücretini almak için?

Stajyerken büro açamıyoruz :) ayrıca stajdan sonraki 2 yıl süre ilede staj yaptığımız meslek mensubunun müşterilerine hizmet veremezsiniz. Soru stillerini çıkmış sınav sorularından kestirebilirsiniz. Mükellef peşinden koşmaya gelince, tamamen karşı tarafın tutumuna bağlı, yaptığınız işe duydukları saygı ve ekonomik imkanla alakalı diye düşünüyorum :)

Sevgili arkadaslar bi sorunum var yardimci olursaniz sevinirim ismmo bir gunluk zorunlu egitimine katilamiyorum bazi nedenlerden dolayi ama mayis ayinda stajimi baslatabilir miyim bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

Sevgili arkadaslar bi sorunum var yardimci olursaniz sevinirim ismmo bir gunluk zorunlu egitimine katilamiyorum bazi nedenlerden dolayi ama mayis ayinda stajimi baslatabilir miyim bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

Evet başlatabilsiniz. Bir sonraki zorunlu eğitime katılıp, sertifikanızı alırsınız. Gelemeyeceğine dair odanızı bilgilendirin ayrıca.

Kurum sınavlarına hazırlandığımdan alt yapım sağlam diyebilirim ancak müfredatlar bayağı farklı, son iki sınavı çözüp ona göre karar vermeyi düşünüyorum.
Genel itibariyle mesleği önerir misiniz peki? İşin zorluğunu stresini bir kenara koyduğumuzda maddi gelir olarak uzman maaşından (3.000-3.500) fazlasını kazanmak çok zor mudur Ankara'da?

Stajerliğin boyunca 300-500 TL alırsın. SSK'nı kendin ödersin. En erken 5 yıl sonra SMMM olursun. Harcadın para 10.000-12.000 TL'yi bulur ve ruhsatını alırsın. Eğer bilgi birikimin üst düzeye ulaşmışsa bir de iyi derecede yabancı dil bilyorsan, 2.000-2.500 TL'ye işe sıfırdan başlıyormuş gibi bir YMM gözetiminde işe başlarsın. Ruhsatının sana zerre kadar faydası olmaz, ünvanını da asla kullanamazsın. Eğer büro açmayı açmayı düşünüyorsan da 100-150 TL'ye defter tutan meslektaşlarınla boğuşursun. Şu an ki sistem stajerler SMMM'lerin, SMMM'leri YMM'lerin taşeronluğunu yaptığı bu sistemde işler pek kolay değil açıkçası. Yaşınız gençse hiç bulaşmayın, kamunun imkanları çok çok daha iyi. Yine de tercih senin. Sana tavsiyem iş hanlarına bir göz gezdirmen. 10-20 metrekare odalarda yaşam mücadelesi veren bir başka meslek grubu yoktur herhalde.

Son düzenleme:
Stajerliğin boyunca 300-500 TL alırsın. SSK'nı kendin ödersin. En erken 5 yıl sonra SMMM olursun. Harcadın para 10.000-12.000 TL'yi bulur ve ruhsatını alırsın. Eğer bilgi birikimin üst düzeye ulaşmışsa bir de iyi derecede yabancı dil bilyorsan, 2.000-2.500 TL'ye işe sıfırdan başlıyormuş gibi bir YMM gözetiminde işe başlarsın. Ruhsatının sana zerre kadar faydası olmaz, ünvanını da asla kullanamazsın. Eğer büro açmayı açmayı düşünüyorsan da100-150 TL'ye defter tutan meslektaşlarınla boğuşursun. Şu an ki sistem stajerler SMMM'lerin, SMMM'leri YMM'lerin taşeronluğunu yaptığı bu sistemde işler pek kolay değil açıkçası. Yaşınız gençse hiç bulaşmayın, kamunun imkanları çok çok daha iyi. Yine de tercih senin. Sana tavsiyem iş hanlarına bir göz gezdirmen. 10-20 metrekare odalarda yaşam mücadelesi veren bir başka meslek grubu yoktur herhalde.
Kardeşim kusura bakmada sende bu kadar küçümseme bugun biz 120 metrekare dairede muhasebecilik yapıyoruz. ve gayette iyi para kazanıyoruz..

Kardeşim kusura bakmada sende bu kadar küçümseme bugun biz 120 metrekare dairede muhasebecilik yapıyoruz. ve gayette iyi para kazanıyoruz..

Stajersiniz galiba. Ben de stajerken aynen sizin gibi düşünüyordum. Büro açın o zaman çok kazancaksınız çok. Mesleğin sorunları hakkında yazı yazan üstatların yazılarını bir göz gezdirin. Varsa 5-10 yıllık büro işleten arkadaşlarınıza danışın. Meslek icra eden sizin bürodan başka bürolar olduğunu da unutmayın.

Stajersiniz galiba. Ben de stajerken aynen sizin gibi düşünüyordum. Büro açın o zaman çok kazancaksınız çok. Mesleğin sorunları hakkında yazı yazan üstatların yazılarını bir göz gezdirin. Varsa 5-10 yıllık büro işleten arkadaşlarınıza danışın. Meslek icra eden sizin bürodan başka bürolar olduğunu da unutmayın. Ayrıca soru soran arkadaş kamu ile özel sektör arasında tereddütte kalmış. Bir gelir uzmanı, hazine müsteşarlığı uzmanı, vergi denetmenliği,SPK Uzmanı vs. gibi bir sınava girecek anladığım kadarıyla bu tarz mesleklerle büro işletmeyi veya bağımlı ki ben de bağımlı meslek mesubuyum bir tutamazsınız. İyi bir kamu bürokratı bir müddet sonra özel sektöre bile geçmek istese konumunu bir araştırmanızı öneririm. Şu an Türkiye'de faaliyet gösteren hatırı sayılır holdinglerin CFO'ları kamu kökenli az önce saydığım meslek grubundan insanlardır.

evet katılıyorum yeni meslek mensubunun para kaznması çok zor hele birde doğuda bu mesleğ, yapıyorsa işi zor ekmek aslanın midesinde ruhsatı aldıktan sonra herşey güllük gülistanlık değil 7 yıl oldu bu meslekte halen daha sıkıntı çekiyoruz

evet katılıyorum yeni meslek mensubunun para kaznması çok zor hele birde doğuda bu mesleğ, yapıyorsa işi zor ekmek aslanın midesinde ruhsatı aldıktan sonra herşey güllük gülistanlık değil 7 yıl oldu bu meslekte halen daha sıkıntı çekiyoruz
haklı olabilirsiniz ... biz istanbuldayız belki de bize rahat geliyor. yani bulundugum muhitte 30 40 tane mali müşavir ile irtibattayım hepsi hayatlarından gayet memnunlar bizde dahil

Stajersiniz galiba. Ben de stajerken aynen sizin gibi düşünüyordum. Büro açın o zaman çok kazancaksınız çok. Mesleğin sorunları hakkında yazı yazan üstatların yazılarını bir göz gezdirin. Varsa 5-10 yıllık büro işleten arkadaşlarınıza danışın. Meslek icra eden sizin bürodan başka bürolar olduğunu da unutmayın. Ayrıca soru soran arkadaş kamu ile özel sektör arasında tereddütte kalmış. Bir gelir uzmanı, hazine müsteşarlığı uzmanı, vergi denetmenliği,SPK Uzmanı vs. gibi bir sınava girecek anladığım kadarıyla bu tarz mesleklerle büro işletmeyi veya bağımlı ki ben de bağımlı meslek mesubuyum bir tutamazsınız. İyi bir kamu bürokratı bir müddet sonra özel sektöre bile geçmek istese konumunu bir araştırmanızı öneririm. Şu an Türkiye'de faaliyet gösteren hatırı sayılır holdinglerin CFO'ları kamu kökenli az önce saydığım meslek grubundan insanlardır.

haklısın arkadaşım şimdi bir müfettiş olmakmı muhasebeci mi dersen bende müfettiş olabiliyorsa olsun diyorum ama kazanamazsa bizim meslekte öyle işe yaramayacak bir meslek değil