fonradar

Staja Ne Zaman Başlayabilirim?

Merhaba, ben Gazi Üniversitesi Maliye 1.sınıf öğrencisiyim. Bölümü bitirince mali müşavirlik yapmayı planlıyorum, staja en erken ne zaman başlayabilirim?

Birkaç tane de ekstra soru sormak istiyorum;

-Mali müşavirlik bürosunu açınca sıfır mükellefle mi işe başlıyoruz yoksa staj yaptığımız yerden ayrılırken (bu mesleğin varsa yazılı olmayan kuralları dahilinde) yeni büro açacak kişiye birkaç mükellef veriliyor mu?

-Mükellefler mali müşavir seçerken genellikle isim yapmış kişileri mi seçerler yoksa sıradan olsa da tanıdık kilieri mi seçerler?

-Mali müşavirler bildiği kadarıyla yaptığı iş paralelinde para kazanırlar, bir forumda mali müşavirlerin aylık ortalama10.000TL; ymmmlerin 60.000TL kazandıkları yazıyordu, bu rakamlar bana çok abartılı geldi, sizler ortalam olarak birşeyler söyleyebilir misiniz? (orta düzyde yoğun çalışan bir mm için)

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: Staja Ne Zaman Başlayabilirim?

*Staja en erken başlama süresini isterseniz 4.sınıfa bırakın değişiklikler olabilir.

*İki durumda sözkonusu. (Ancak yeni büro açana mükellef devri gibi oturmuş bir kural yok.)

* Mükelleften mükellefe değişir. Mükellefin koyacağı sermaye miktarı ile isim yapmış Müşavir seçimi doğru orantılı olabilir.

*Benim çevremde o rakamları kazanan yok. Hele ki orta düzeyde çalışan meslek mensubu için böyle bir gelir düzeyi olacağını sanmıyorum.

Nacizane tavsiyem; mesleği para için yapmayın. Kazandığınız parayı harcayamayacak duruma gelebilirsiniz.

Bu forumda şimdiye kadar gördüğüm en güzel cümle.. Tebrikler Ogün bey..

Teşekkür ederim,

Peki mesleği büyük şehirlerde yapmak daha avantajlı mıdır yoksa büyük şehirlerde rakip smmmlerin çok oluşu mükellef fazlalığını dengeler mi?

Eczacıların diplomasını kiraya vermesi gibi bir durum mali müşavirlik için de geçerli midir?

.

???uyarmıştım sildim. ???

Mesajınızı değiştirip küçük harf yazınız. Yoksa silicam.