Stajer SMMM ler SPK Bağımsız Denetim Sınavına girebilir mi?

1 eylül de smmm stajımı başlatacam 2009 eylülünde spk bağımsız denetim sınavına girmiştim. tekrardan girmeye hakkım var ama şu an mali müşavir değilim.sınava girersem boşuna mı girmiş olurum?

Ynt: Stajer SMMM ler SPK Bağımsız Denetim Sınavına girebilir mi?

Yönetmeliğin geçici 1. madde a bendinde "lisans alanlar", b bendinde de "lisans almaya hak kazananlar" denmiş. Buradan net bir ifade çıkarmak mümkün değil. Bana göre hak kazanmış olmak için yıl sonuna kadar gerekli bütün şartları sağlamış olman gerekir ki bu şartlardan biri de SMMM olmaktır. Yani SMMM değil isen nasıl lisansı almaya hak kazanmış olabilirsin ki? Ver lisansımı dedinde önce SMMM belgeni göster derler. Tabi bu benim yorumum. Farklı yorumlar da gelebilir. Siz yine de KGK'yi arayın.

Bu arada sizin staj da bitmez ki. 3 yıl SMMM stajı sonra 3 yıl denetçi stajı. Dünyada başka bir ülke var mıdır acaba böyle? Hadi kolay gelsin.

cevabınız için teşekkürler yanlız benim aklıma takılan bu şartlar spk sınavına girebilmek içinmi yoksa lisans verecekleri zaman yani sınav kazanıldığında hadi belgeni göster şeklinde mi eğer 2. şık geçerli ise sınavı kazandıktan sonra lisansı hemen almak mecburi değil belli bir süre sınavı kazanmış ama lisansı almamış bir şekilde beklemede kalmakta mümkün diye biliyorum ama bunun süresi benim smmm stajına ne kadar yeter mi bundan emin değilim.

SPK lisansını alın mutlaka sonra SMMM belgenizi alırsınız.

Bende temmuz smmm sınavına girdim ve eylül spk sınavına başvuruda bulundum... yıl sonuna kadar spk lisansını almaya hak kazanırsanız. Smmm ruhsatını aldığınızda lisans belgesi almaya hak kazanmış olursunuz. ve denetçi olmak için gereken muafiyeti kazanmanız için her iki şartıda taşımış olursunuz.

selamlar.

stajersmmm01 ' Alıntı:
cevabınız için teşekkürler yanlız benim aklıma takılan bu şartlar spk sınavına girebilmek içinmi yoksa lisans verecekleri zaman yani sınav kazanıldığında hadi belgeni göster şeklinde mi eğer 2. şık geçerli ise sınavı kazandıktan sonra lisansı hemen almak mecburi değil belli bir süre sınavı kazanmış ama lisansı almamış bir şekilde beklemede kalmakta mümkün diye biliyorum ama bunun süresi benim smmm stajına ne kadar yeter mi bundan emin değilim.

SPK sınavı bu yıl sona eriyor. Sınava girmek için SMMM olma şartı yok. Ama lisansı almak için SMMM olman şart. Benim yorumum lisans almaya hak kazanmak demek gerekli tüm şartları yıl sonu itibariyle sağlamış olmak demek. Eskiden olsaydı lisans sınavını verirdiniz 3 yıl sonra da SMMM belgenizi aldıktan sonra lisans belgenizi alırdınız. Ama artık böyle olmayabilir. Yıl sonuna kadar SPK bağımsız denetim lisansını alamayanların sınavı kazanarak elde ettiği hak kaybolabilir. Bana göre en doğru cevabı KGK'den alırsınız.

15 yıllık muafiyet 31.12.2013 tarihine kadar devam ediyor. Dolayısıyla 31.12.2013 tarihine kadar Smmm ruhsatı alarak muafiyetten yararlanılabilir kanaatindeyim.

Arkadaşlar benim Smmm stajım bitti ve Aralık sınavı için başvuruda bulundum eylül ayındaki spk sınavına başvuruda bulunsam ne gibi artıları olur. (Tabi başvuruda bulunsam bile büyük ihtimal eylül ayındaki sınavda geçemem)
Şöyle bir teoride Eylül de SPKdan başarılı olsam(başarılı olmak için son şansımmı? başka sınav olmayak mı?) Aralıkta SMMM den başarılı olsam herhalde muafiyet kazanmış olacağım.

Cevaplarsanız başvurular bugünmüş hemen başvuruda bulunayım

2/11/2011 tarihinden önce ilan edilen SPk bağımsız denetim sınavlarına başvurmadıysanız bu eylül'deki sınava da başvuramazsınız. Eğer 2/11/2011'den önce başvuru yaptıysanız bile bağımsız denetim sınavına girmek işinize yaramayabilir. Çünkü 31/12/2012 tarihine kadar SMMM olma şartı aranabilir. Ama tek seferde 7 dersi de verirseniz SPK lisansını alabilirsiniz. SPK lisansı sahipleri kimilerine göre denetim stajından, sınavından muaf olacaklar.