zirve

Stajerlerin Muhtasar Beyannamede Bildirimi

Üyelik
14 Nis 2008
Mesajlar
31
Merhaba
Stajerlere Ödediğimiz ücretleri Muhtasar beyannamesinde bildiriyoruz.Peki Çalışan stajer sayısını bildirmemiz gerekiyormu...
 
Üyelik
21 Ağu 2008
Mesajlar
486
Ynt: Stajerlerin Muhtasar Beyannamede Bildirimi

%100 emin değilim ama gösterilmemesi gerekir. GVK 94'te bu konuya ilişkin birşey bulamadım.

Saygılar.
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,647
Konum
İstanbul
Ynt: Stajerlerin Muhtasar Beyannamede Bildirimi

Bende emin değilim ama asgari ücret kapsamında değerlendirilerek o haneye yazmakta fayda olduğunu düşünüyorum.Saygılar.
 
Üyelik
14 Nis 2008
Mesajlar
31
Ynt: Stajerlerin Muhtasar Beyannamede Bildirimi

twolf ' Alıntı:
Bende emin değilim ama asgari ücret kapsamında değerlendirilerek o haneye yazmakta fayda olduğunu düşünüyorum.Saygılar.

bende senin gibi düşünüyorum ama emin değilim...
 

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
2,066
Konum
Bozüyük - BİLECİK
Ynt: Stajerlerin Muhtasar Beyannamede Bildirimi

Merhaba ;

Gösterilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Konu ile ilgili bir özelge ;
T.C.
İSTANBUL VALİLİĞİ
İl Defterdarlığı Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü

TARİH : 05.03.2003
SAYI : B.07.4.DEF.0.34.ll/GVK-61
KONU : Staj yapan öğrenciylere ödenen ücretlerin gelir vergisine tabi olup, olmadığı Hk.
İLGİ: ... 01.2003 tarihli dilekçeniz.

İlgide kayıtlı dilekçenizde, ... Vergi Dairesi Müdürlüğü?nün ... vergi numaralı kurumlar vergisi mükellefi olduğunuzu, fason tekstil atölyesi olarak çalışmakta olduğunuzu, atölyenizde endüstri meslek lisesine giden öğrencilerin staj yapmak amacıyla haftada üç gün çalıştığını belirterek staj yapan öğrencilere ödediğiniz ücretten gelir vergisi ve fon payı kesintisi yapılıp, yapılmayacağı ile gider yazıp, yazamayacağınız sorulmaktadır.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun 61. maddesinde;

"Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.

Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı) tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez ..."

hükmü yer almıştır.

Öte yandan, aynı Kanunun 94. maddesinde kimlerin tevkifat yapmaya mecbur oldukları sayılmış olup, aynı maddenin 1. bendinde ise

"Hizmet erbabına ödenen ücretler ile 61. madde de yazılı olup ücret sayılan ödemelerden (istisnadan faydalananlar hariç) 103 ve 104. maddelere göre vergi tevkifatı yapılacağı"

hükme bağlanmıştır.

Diğer taraftan Kurumlar Vergisi Kanunu?nun 13. maddesinde, safi kurum kazancının tespitinde Gelir Vergisi Kanunu?nun ticari kazanç hakkındaki hükümleri uygulanır hükmü yer almıştır. Buna göre kurum kazancının tespitinde Kurumlar Vergisi Kanunu?nun 14. maddesi ile Gelir Vergisi Kanunu?nun 40. maddesinde yer alan giderler indirilebilecektir. Gelir Vergisi Kanunu?nun 40/1. maddesinde ise,

"Ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderlerin safi kazancın tespitinde indirilebileceği"

hükme bağlanmıştır.

Bu hükümlere göre şirketinizce stajyer öğrencilere yapılacak ödemelerin ücret olarak kabul edilmesi ve ücret bordrosu düzenlemek suretiyle Gelir Vergisi Kanunu?nun 94/1. maddesi gereğince tevkifata tabi tutularak vergilendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca ücret bordrosunda gösterilen söz konusu ödemelerin Gelir Vergisi Kanunu?nun 40/1. maddesi hükmü çerçevesinde kurum kazancınızın tespitinde indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.
 
Üyelik
21 Ağu 2008
Mesajlar
486
Ynt: Stajerlerin Muhtasar Beyannamede Bildirimi

Sayın muhasebe

Mukteza için teşekkürler. Bu durumda muhtasarda gösterilecektir.
 
Üyelik
14 Nis 2008
Mesajlar
31
Ynt: Stajerlerin Muhtasar Beyannamede Bildirimi

Teşekkürler Muhasebe sanırım eklenecek diye yorumlamamız gerekiyor...
 
Üyelik
21 Ağu 2008
Mesajlar
486
Ynt: Stajerlerin Muhtasar Beyannamede Bildirimi

Açıkçası muhtasara dahil ettiğimi hiç hatırlamıyorum :)
 
Üyelik
6 Eki 2006
Mesajlar
35
Konum
İstanbul
3308 sayılı Meslek eğitimi kanununa göre
işverenlerce, ortaokul ve lise öğrencilerine yaşlarına uygun olna Asgari ücretin %30'undan az olmamak üzere Ücret ödemek zorundadır. Bu ücretlerle ilgili işverenin SSK Primi, Vergi ve Damga vergisi ödeme zorunluluğu yoktur. (Asgari ücreti aşan ödemeler Gelir vergisi ve Damga vergisine tabidir)
 
Üyelik
28 Ocak 2013
Mesajlar
66
Konum
şehir
Bu durumda sayın Abdullah beyin paylaştığı özelge ile meslek eğitim kanunu çelişmekte. Sayın mafya007'nin belirttiği gibi kritik nokta staj ücretinin asgari ücretin altında olması ve normal staj süresindeki çalışmalar karşılığında ödenmesi şartı. Eğer çalışma normal staj süresini aşarsa, aşan süreden itibaren bu kişi için normal çalışma koşulları esas alınacağından; ücreti asgari ücretin altına olamayacaktır ve dolayısıyla hem SSK primi ödenmeye başlanacak hem de GV ve DV'ne tabi olacaktır. Normal staj süresinde ise ücret asgari ücretin altında ise GV ve DV kesintisi olmayacağından muhtasarda beyan edilmeyecektir.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Verilen özelgede 3308 sayılı Kanunun 25'inci maddesi hükmüne hiç değinilmemiş.

"Aday çırak, çırak ve öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden müstesnadır."

Kısacası özelge yanlış. Özelgeleri değişmez doğa kanunu olarak kabul eden meslektaşlarımızın kulağına küpe olması dileği ile. Bir de ALO 189 verdiği cevaplara göre hareket edenler var ki, onlara söyleyecek hiç bir şey bulamıyorum.

 
Üyelik
28 Ocak 2013
Mesajlar
66
Konum
şehir
Yeri gelmişken şu bilgiyi hatırlamakta yarar olur düşüncesindeyim. Yasaların doğru uygulanması açısından devletin ortaya koyduğu düzenlemeleri hiyerarşik bir sıraya koyacak olursak;

-Anayasa,
-Kanun,
-Bakanlar Kurulu Kararı,
-Yönetmelik,
-Tebliğ,
-Sirküler,
-Yazılı görüş/mukteza

şeklinde sıralanabilir. Muktezalar, sirküler veya tebliğler kanuna aykırı olamaz. Dolayısıyla kanun da hiyerarşik olarak üstünde yer alan anayasaya uygun olmak zorundadır.

Zaman zaman Mali İdare kanunlardaki düzenlemeleri yanlış yorumlayabilir veya yetkisini aşabilir. O durumda da konu yargıya götürülebilir.
 
Üst