Stajyer Olarak Avukatın Defterini Tutma

Merhabalar,

Benim abim avukatlık yapıyor. Avukatlarında defter tutma yetkisi olduğu için, onun ve arkadaşlarının defterlerini onların adına tutmam olabilir mi? Ücret karşılığında tabi

Ne gibi zorluklar yaşarım. Ya da mantıklı mı? Şu an bir şirkette çalışıyorum zaten fakat çok zor olmayacağını düşündüm ve ek gelir elde ederim diye düşündüm. Sizin fikirleriniz nelerdir?

Teşekkürler

Merhaba
Şahsınız olarak sizin böyle bir şey yapabilmeniz mümkün değildir.
Avukatlar,evet kendi defterlerini tutabilir,kendi beyannamelerini verebilmek için vergi dairesinden ayrı bir kullanıcı kodu ve şifre alabilir hatta defter beyan sistemini kullanmak için kendileri de bizzat başvuru yapabilir,ancak bu saydığım işlemleri sadece kendileri veya yetkili meslek mensupları aracılığıyla yapabilir. Yani abiniz özelinde konuşacak olursak,hali hazırdaki meslek mensubuyla yaptığı mesleki sorumluluk sözleşmesini iptal edebilir,vergi dairesine hem defter-beyan sistemini kendi kullanacağı hemde beyannameleri kendisinin vereceğine dair bilgi vererek bu konuda şifreler alabilir.Sizde kendisine ancak yardımcı olabilirsiniz.Sisteme giriş ve beyan verme yetkisi ancak abinizin adı ve şifreleriyle olabilir.Abiniz bunu kabul etse de "arkadaşlarının" kabul etme ihtimalini sıfır görüyorum.

Bence yapma. Tahsin kardesim bir onceki yazsinda yazmis. Hadi abin neyse ama arkadaslarinin beyaninda yapacagin bir hata da yada bir incelemede yapacagin bir hata yada inceleme esnasinda mufettisin mali musavirin gelsin dediginde zorda kalir. Abinin arkadaslari ve abinle kotu olursun.

Bence belgeni al. Yetkiyi al. Ondan sonra yap derim

Bence yapma. Tahsin kardesim bir onceki yazsinda yazmis. Hadi abin neyse ama arkadaslarinin beyaninda yapacagin bir hata da yada bir incelemede yapacagin bir hata yada inceleme esnasinda mufettisin mali musavirin gelsin dediginde zorda kalir. Abinin arkadaslari ve abinle kotu olursun.

Bence belgeni al. Yetkiyi al. Ondan sonra yap derim
Çok haklısınız gerek yok sorumluluk almaya şimdi. Çok sağ olun

Bencede hani bir laf varya '' Kor olur badem gozlu olur'' isler iyiken tamam ama en ufak bir sorunda abini de zor durumda birakirsin. Iliskiler kotulesir. Zaten cezalar da agir.

Amacim gozunu korkutmak degil. Ama tecrubeme guven