fonradar

Stajyer Ücretleri

Yaz döneminin yaklaştığı şu günlerde stajyer ücretleri hakkında bir konu açma ihtiyacı duydum.Yaz dönemine ilişkin alacağımız Turizm meslek lisesi öğrencilerinin sözleşme metinlerinde asgari ücretin %60'ı ücret ödenecektir yazısı bulunmaktadır.Torba yasayla beraber stajyer öğrenci ücretleri ile ilgili olarak ,"işletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30’undan aşağı ücret ödenemez." şeklinde değiştirilmişti acaba gözümden kaçan turizm meslek liseleri için ayrı bir uygulamamı var.

Mesleki eğitim gören öğrenciler yönünden;
a-Çoğunluğu öğrenim dönemi içinde(örneğin 2013/eylül-2014/haziran arası)hafta da 3 iş günü işyerine gelenler
b-Diğerleri öğrenim dönemi dışında(örneğin sömestri döneminde 2 veya 3 ay)hafta da 5 iş günü çalışanlar(örneğin otelcilik ve turizm meslek lisesi öğrencileri)dir.
Bu itibarla her iki hususu ayrı ayrı değerlendirmek gerekmektedir.

Evet bende sizinle aynı taraftayım ve yazdıklarınıza katılıyorum ancak ilgili kanunda böyle bir ayrım bildiğim kadarıyla yok.Bu bakımdan asgari ücretin %30'u verilmesi bir sıkıntı oluştururmu?

Torba yasadan önce böyle bir ayrım vardı yaz ve kış dönemi ayrı ücretlendiriliyordu.Ancak torba yasadan sonra bu konuda sadece çalışan sayısına göre %30 ve %15 ayrımı bulunmakta.Başka bir bilgiye ulaşamadım.Dediklerinize katılıyorum ve hakkaniyet bakımından dedikleriniz doğru.Ancak kanuna uyma zorunluluğumuzdan dolayı %30 uygulamasının doğru olacağı kanaatindeyim.

Biz de bu iki hususu farklı değerlendiyor, dolayısıyla farklı uyguluyoruz.
İlave katkı sunan olursa memnun oluruz
saygılarımla

Bu zamana kadar katkı sunan olmamış enteresan.En son araştırmalarım doğrultusunda asgari ücretin %60'ını veren işletmeler kendi insiyatifinde bu parayı vermektedirler.Kanun gereği ödeme asgari ücretin netinin personel sayısına göre %15'i veya %30'u olacak.

Son düzenleme: