fonradar

Stajyer

anemus

Katkı Sunan Üye
Günaydın,
Meslek Lisesi stajyerlerini ssklı yapmamız gerekiyormu? ben sadece asgari ücretin %30 unu ödüyorum, ssk lı yapmıyorum, zorunluluğum yok diye, haftanın 3 günü geliyor,

Günaydın, ama İşletmelerde stajyer öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden müstesnadır, asgari ücretin netinin üzerinden ödeme yapılması gerekmiyormu, şimdi ilgili mevzuatı aradım ama bulamadım

Merhaba ;3308 sayılı Kanundan
Madde 0025: Ücret ve Sosyal Güvenlik

Aday çırak, çırak ve işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar; aday çırak veya çırağın velisi veya vasisi veya kişi reşit ise kendisi; öğrenciler için okul müdürlüğü ile işyeri sahibi arasında Bakanlıkça belirlenen esaslara göre düzenlenecek sözleşme ile tespit edilir. Ancak, işletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30’undan aşağı ücret ödenemez.[SUP](1)

[/SUP]
Aday çırak, çırak ve öğrencinin eğitimi sırasında işyerinin kusuru halinde meydana gelecek iş kazaları ve meslek hastalıklarından işveren sorumludur.

Aday çırak, çırak ve öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden müstesnadır.

Aday çırak, çırak ve işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere sözleşmenin akdedilmesi ile 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun iş kazaları ve meslek hastalıkları ile hastalık sigortaları hükümleri uygulanır. Sigorta primleri 1475 sayılı İş Kanununun 33 üncü maddesi gereğince bunların yaşına uygun asgari ücretin % 50'si üzerinden Bakanlık ve mesleki ve teknik eğitim yapan yükseköğretim kurumlarının bağlı olduğu üniversitelerin[SUP](1)[/SUP] bütçesine konulan ödenekle karşılanır.

Aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler hakkında 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun 23, 24, 35 ve 42 nci maddeleri hükümleri uygulanmaz. Ayrıca bunlara aynı Kanuna göre işgöremezlik ödenekleri bağlanacak sürekli işgöremezlik gelirine esas olacak günlük kazançların tespitinde sigorta primine esas tutulan ücret dikkate alınır.

Ödenecek ücret için bir üst sınır belirlenmemiş, asgari ücretin %30 undan (veya çalışan sayısına göre %15 inden ) az olamayacağı , ücretin veli-vasi veya reşit ise kendisiyle yapılmış sözleşme İLE belirleneceği belirtilmiş.
Yani Asgari ücretin üzerinde ücret ödemek isteyen işveren ödeyebilir. Peki stajer öğrenciye ödenecek ücretin asgari ücreti geçmesi durumunda da her türlü vergiden muaf mı olur bu ücret?