Stajyerlerin %90 'ı Asgari Ücretin Çok Çok üstünde Çalışıyor(!)

stajyerzade

Katkı Sunan Üye
Yıllar önce stajyer arkadaşlarımızın % 90'ı asgari ücretle çalışıyorlardı. Bugün artık % 10'u asgari ücretle çalışıyor. % 90'ı asgari ücretin çok çok üstünde çalıştığını hepimiz biliyoruz. Bu da mesleğin geldiği konum iyi bir konumda olduğunun göstergesidir.

yahya arıkanla yapılan mülakattan..

Ynt: Stajyerlerin %90 'ı Asgari Ücretin Çok Çok üstünde Çalışıyor(!)

E başkan ne diyecekdi sürünüyorlar öldüler bittiler iş bulamıyorlarmı diyecekti oda kendince rolünü oynuyor.

Ben ilk stajı kazandığımda seminere gittiğimde genel sekreter kaç kişi staj yeri arıyor dediğinde salonun yarısı el kaldırmıştı adamda cevap olarak yurt dışında bu sınavı verip belge alanlar çok çok zengin olurken bizdekiler iş bulamıyor buda memleketimizin bir hali ne yapalım isteyen cv bıraksın yardımcı olalım demişti millet adamın üstüne üşüşmüştü.
Herkes bir rol belirlemiş onu oynuyor başkanda polyannayı almış bu meslek çok çok ilerde deyip duruyor nerde maaş almayan ssk sını kendi ödeyen stajerler nerde başkanın dediği stajerler :mad: :mad: :mad:

no comment..!!!

Sen yine yanlış anlamışsın. Asgari stajyer maaşı demiştir başkan (Asgari Ücretin 1/3 ü) Memleketin %90 ının asgari ücretten gösterildiği bu zamanda, başkanın, stajyerlerin %90' ı asgari ücretten fazla alıyor demesi sence mantıklı mı?

Niye böyle yararsız, tutarsız, mesnetsiz konularla milleti meşgul ediyorsun. Yahya Arıkan'ı ben twitterden takip ediyorum hiç böyle birşey twit etmedi :) Kaynağa baksanıza Allahınızı severseniz, Yahya Arıkanla mülakattanmış. Röportaj demiyor, makale demiyor çünkü arama motoru ile teyit ederiz. Mülakat diyor yaa :) Var mı böyle birşey. Kimle yapmış o mülakatı. İş mülakatında mı söylemiş :)

başkanımız ne güzel pembe tablo çizmiş :)

Sınav harçları ne kadar ? Bu sınav harç miktarlarının düşürülmesi veya tamamen kaldırılması imkanı olabilir mi?

Özellikle bir şeyi biliyor ve İSMMM Odası' nın stajyerlerinin Türkiye genelinde en şanslı stajyerler olduğunu düşünüyorum. Çünkü bizim rakamlarımızın bir hayli düşük olduğunu biliyorum.Dolayısıyla İSMMM Odası en alt rakamlarda bir yerlerde ve İstanbul genelinde yüksek olarak görmüyorum.Artık bu mesleğe girmenin çok kolay olmaması gerekirGerçekten bu mesleği sürdürmek için sadece ruhsat almak yeterli değil, iyi bir eğitim alt yapısının olması gerekli. İyi bir teknolojik yatırımınızın olması gerekli. İşte ondan sonra piyasaya çıkmanız doğru olur. Senede 140 bin insanın mezun olduğu meslekle ilgili okullardan mezun olanlar, daha çok pozisyonlar elde ettiğimiz süreçte, her elini kolunu sallayanın bu mesleğe girmemesi gerekir. Bunun bir bedeli var

Mesleğe gönül verip te staj sınav ücretini ödemekte zorluk çeken stajerlere odanızdan herhangi bir fon ayırdınız mı ? Ayırmadınızsa böyle bir fon ayırmayı düşünüyor musunuz ?

ARIKAN: Biz bir piyasa oluşturduk. Nedir oluşturduğumuz piyasa. Yıllar önce stajyer arkadaşlarımızın % 90'ı asgari ücretle çalışıyorlardı. Bugün artık % 10'u asgari ücretle çalışıyor. % 90'ı asgari ücretin çok çok üstünde çalıştığını hepimiz biliyoruz. Bu da mesleğin geldiği konum iyi bir konumda olduğunun göstergesidir. Ben de eleman çalıştırıyorum. Bir çok arkadaşımız da çalıştırıyor. Bu güne kadar bize böyle bir talep gelmediği içindir. Böyle bir talep geldiği zaman genel kurullarda değerlendirilir

lise stajerleri asgari ücret alıyor zaten

bence cok yanlış bir yorum olmuş ..

sonuçta üniv mezunu smmm stajerlerin tamamı

meslegin iyi bir yere falan da geldigi yok ..

aynı TÜİK verileri gibi :)

ya evet oyle(!) o kadar kı sıgortayı bıle kendısı odeyen ınsanlar var benım gıbı..

okuldan mezun olur olmaz staja yoğunlaşıp stajı başlatanlar kendi sigortalarını kendi yatırıyor ancak işin içine girdikten sonra stajı başlatanlar normal ücretini alıyor benim gördüğüm çevremde olan durum bu bendece mantıklı olan durum bu.
çoğu stajyer beyannameyi stajı başlattıktan sonra görüyorlar.

efocann ' Alıntı:
okuldan mezun olur olmaz staja yoğunlaşıp stajı başlatanlar kendi sigortalarını kendi yatırıyor ancak işin içine girdikten sonra stajı başlatanlar normal ücretini alıyor benim gördüğüm çevremde olan durum bu bendece mantıklı olan durum bu.

İlk kez işe giren herkes, işi, çalışmaya başladıktan sonra öğreniyor, başka yolu yok; çalışana ücret ödemeyen, primleri çalışana ödeten (mali müşavirlik ofisleri hariç) işyeri duymadım. Staj başlatmak ve tecrübesiz olmak ücret ödenmemesi ve primlerin stajyere ödetilmesi için gerekçe olamaz.

Tabi canım kesin çoook çooook üstünde çalışıyorlardır. Adamın ya piyasadan haberi yok yada bizi çok saf bi topluluk olarak görüyor

sleepingcat ' Alıntı:
efocann ' Alıntı:

İlk kez işe giren herkes, işi, çalışmaya başladıktan sonra öğreniyor, başka yolu yok; çalışana ücret ödemeyen, primleri çalışana ödeten (mali müşavirlik ofisleri hariç) işyeri duymadım. Staj başlatmak ve tecrübesiz olmak ücret ödenmemesi ve primlerin stajyere ödetilmesi için gerekçe olamaz.
+1

sadece vaktini o işyerine harcamak bile ücret alman için yeterli bir sebep.

asgari ücrete çalışacak insan bol siz heralde bu mesleği hala kalite bir meslek
olarak görüyrsunuz.1500 tlye çalışan malü müşavir tanıdıklarım var

ben 1 yıldır smmm stajeriyim.kendi sigortamı ve muhtasarımı cebimden ödüyorum. yanında staj yaptığım smmm bana öğrettiği tek kelime yok.yanında çalışanlardan ancak kdv beyannamesi muhtasar beyannamesi ve fatura işlemeyi öğrenebıldım. geçici vergiyi ve yıllık gelir vergisi beyannamesini bilmiyorum.gelir vergisinden gıderler nasıl ındırılır bılmıyorum. çok vahim bir durum benimkisi.

arkadaşım o dediğin konuların önemli olduğunu hala eski kafa mali müşavirler düşünüyor.
gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyannamesi vermek çok kolay bunu birinin sana öğretmesine gerek yok
sadece açıp araştırman gerek indirimler neler ,kanunen kabul edilmeyen giderler neler vb çok basit konular bunlar
kendinde öğrenebilirsin.mesele yurtiçi satışlar /20 si smmm ordan aşağıya doğru in alsana kurumlar vergisi beyannamesi gerçek bu

arkadaşlar iyi bir mali müşavir olmak için hangi kanunları iyi bilmek gerekiyor?bu kanunları hangi yayınlardan yada hangi siteden takip etmeliyim?teşekkür ederim

acele etmene gerek yok yavaş yavaş üstüne koyarak git ama en önemlisi işin mantığını anlaman

mantığı anlamazsan oturtamazsın kafanda bende mesela 6 aydır hiçbir beyanname verdiğim yok
çokmu önemli değil.o kadar çok insan tanıyorumki ayda yüzlerce beyanname veriyor ama işi bilmiyor.

Yaklaşık 2 aydır iş arayışım oldu. Gördümki piyasa gerçekten kötü.
7 yıllık muhasebeciyim, 2,5 yıllık stajerim. Her görüşmeye gittiğim firma 1000-1500 tl arası teklif etti. Bu rakam gerçekten komik. 2.000 tl istediğim firmalar olumsuz döndü. Aradıkları personelde, sorumlu, uzman, şef.