fonradar

Stajyerlerin Sorunları SİZCE Nelerdir ??? !!!

heerdeem

Katkı Sunan Üye
selamlar

Diyelim ki odanıza stajda gördüğünüz yanlışlıkları veya şöyle olsa daha iyi olurdu gibi dilek ve temennilerinizi yazılı isim imzalı olarak dilekçe şeklinde vereceksiniz.

Bu dilekçeye neler yazardınız?

örnek vermek gerekirse ilk aklıma gelen aşağıda yazacaklarıma neler eklerdiniz?

1-Staja başlama başvurusunda alınan harç, dosya bedeli vs bedeller düşürülmeli.

2- E-use cdleri kaldırılmalı veya ücretsiz zorunlu olmadan verilmeli. Bu cd?ler staja başlama sınavını geçmiş insanlara yeni ne öğrettiği belirsizdir.

3-stajda sigorta zorunluluğu ya kaldırılmalı, ya da çıraklarda olduğu gibi sadece iş kazası primi gibi zorunlu tutularak başta muhasebe bürolarına olmak üzere stajyerlere iş bulmasında kolaylık sağlanmalıdır.

4- Ruhsat belgesi ücreti düşürülmeli, illere göre değişen oda kayıt ücretleri tek ve makul fiyata çekilmelidir. hatta yeni mesleğe başlayan meslek mensubuna muaf tutulmalıdır.

5- Genel olarak stajın ekonomik yönü değil akademik yönü insanları zorlamalıdır.

6- Sınav sonuçları mevzuatta da yer aldığı gibi 60 gün içerisinde açıklanması sağlanmalıdır.

saygıyla

2009

http://www.dailymotion.com/video/x9h1xj_ismmmo-staj_news

Değerli Arkadaşlar, taleblerle ilgili bir konuşmayı, bir adımı sizlerle paylaşıyorum.

İki hususun altını çizmek isterim. Bu konuşma İSMMMO Genel Kurulunda yapıldı.!!!

diğer husus ise salt bu konuşma ile bir sonuç alınamaz, ama bir feryat yankı buldu...

2010 İsmmmo Genel kurulundaki teklif.

http://www.dailymotion.com/video/xdqubq_staj-2010_school

Ynt: Stajyerlerin Sorunları SİZCE Nelerdir ??? !!!

hem bağamsızlık ilkesinden bahsediliyo hem de staj notu çıkarıyolar sıkıysa bağamsız kal, eski topraklar mesleği yanlış algılıyoben hiç bişekilde bi deişiklik olmasından yana deilim çünkü zaten bişey deişmicek odan sana ne takabilirse takarken elin adamının umrunda nasıl olucaksın 300 ytl cd parasıi kırmızı dosyaya 15 kağat verdim mesleği öğrenmek için nelere göğüs gerdim oda her sınavda servet gibi para aldı ama bi kere de demedi napıyosun öldünmü kaldın mı sana eziyet ediyorlar mı ne alemdesi n?? al parayı satjyere çöksün çökebilen çökebildiği kadar ne yazıkki bunameslekte vakar ve onur deniyormuş en az 100 yıl var bu mesleğin bişeylere benzemesi için ne odanın umrundasın ne de meslek mensuplarının eline düşüren ne çökerse çökme modunda yazıktır bu adam şunu da haketti diyecek bikşi bulamzsın meslekte şunu da öğrenmek için yırtınıyo bi yardımcı olsanıza diyen bi kişi çıkmaz hayatta ağzınla kuş tut istersen sabahlara göz yaşı dök istersen yerlerde sürün emin olun tekme atıcak çok kişi bulursun ama elinden tutucak bi kişi çıkmaz. Ama iyi bi yerlerde akraban olsun yaşadın hayat çok kötü çok hem de çok bu meslekte asla zihniyet deişmez o yüzden burda fazla bişey yazmayalım bence

"zaten bir şey değişmeyecek .........."

mesele değişmesi ya da değişmemesi değil. Ben stajyerken bu sorunlardan şikayetçiydim ve de bunlara duyarsız olan meslek mensublarından.

Şimdi belgeyi almaya hak kazandım diye ne geldiğim yeri unutacam ne de yaşadığım sorunları.

Gün gelir bir stajyer arkadaşım, bana ya da ortaya "bizim için ne yaptınız, neler yaşadığımızı nerden bileceksiniz ki" derse işte bu ve benzeri girişimlerimi göstercem.

Ben öz saygımı kaybetmemek adına girişimde buluncam. şu anda önemli olan bu.

arkadaşlar, sanırım odanıza söylemek istediğiniz bir sorununuz yok. :)

ben birinci elden kendi adıma odama iletcem, bilginize

arkadaşlar

oda, dilekçe, yazı falan deyince sanırım biraz çekingen davranıyor.

Yaw biz burda yüzlerce sayfa özellikle maliyet sınavından odalara ve tesmere isyan ediyorduk. yazılar hala duruyordur.

Niye şimdi ses seda yok

kendi adım ve imzamla dilekçe yazacam, kimseyi ismen eklemiycem, korkmayın :)

dostlar stajerlerden aslında cok zor durumda olanlar var kimisi sigortasını bile cebinden ödeyerek staj yapıyor
stajer arkadaşlar staj yeri bulamıyor malum ya bedava çalışıyor yada cok düşük ücrete
eğer bu meslek meslek olacaksa önce stajerine değer verilmesi lazım yoksa türkiyenin hiç ciddiye alınmayan bir mesleği olur odanın gecen yıl 1 günlük eğitimine gittiğimde oda sekreteri bu meslekte stajer calıştırmayan
eş dost çalıştıran bu mesleğe ihanet eder demişti
evet evet mesleğin saygın meslek olmasını isteğen varsa herkes bu taşın altına elini koymalı gerekli sorumluluğu göstermelidir

stajerlerin sorunları
1)stajerlerin çoğu para almadan çalışır
2)ssk sını kendi cebinden öder
3)maaşını zamanında alamaz,alsada allah bilir ne zaman alacağını ;D
4)büroda işi öğrenmek için ne kadar angarya iş varsa ona yaptırılır
5)çiçekelri sular,çay demler,camları ve yerleri paspaslar ;D vs vs

ÇEKİLEN ÇİLE KUTSALDIR ALLAH BÜYÜK

bozkurt, father ve marjinal üye isimli arkadaşlara ilgileri için teşekkür ediyorum.

Arkadaşlar, bu konunun şu anda bu kadar ilgisiz olmasına şaşıyorum.

Peşinen söyleyeyim ki bitirme sınavlarını kazanmış ve ruhsat harcını yatırmış birisi olarak bu sorunlar benden çok sizlerin sorunu.

Bakın "benim sorunum değil" demiyorum. Çünkü ben geldiği yeri unutanlardan olmayacağım inşallah.

ve bu sorunlar mesleğin bizatihi kendi sorunları. Stajyerlerini adam akıllı yetiştiremeyen mesleğin geleceği nasıl olur?

Ben yukarda son halini verdiğim 5 maddeyi hafta sonu İstanbul odası danışma meclisine katılacak 3 kişiye ulaştırdım. Takibini de yapacağım.

Artı bunu başta da söylediğim gibi gelen taleblere göre revize ederek, yenileyerek dilekçe haline koyup isim imzalı odama bizzat verip gene takipçisi olacağım.

Bu sorunlar hepimizin.

saygılar

İzmirde odamızla görüştüğümde bazen moralim bozuluyor.
Toplam 7000 adet ruhsatlı Smmm varmış.
Şirketler tasfiyeye işletmler kapanışta.
Ekonomik kriz malum,işi iyi olan para kazanan işletme ve şirketlerin sayısıda azınlıkta.
Ve İzmirde inanılmaz bir rekabet söz konusu belki inanmıyacaksınız pazar çantasıyla evrak getiren bir süper marketin defterini 150 ytl ye tutuyoruz.
Zaten biz bıraksak 80 milyona tutacak 100 tane Serbest Muhasebeci kapıda bekler.
Stajerler iş bulamıyor,patronlar para vermeden tüm işlerini yaptırcak eleman arıyor,özellikle ticaret sicili ve vergi dairesi evraklarını taşıyacak bağkura koşturacak ayakçı istiyorlar.Başınıza açık öğretimde derslerden kalmaktan başı dönmüş bir şef verirler oda size e-beyannamemi ssk e-bilgesini kullandırmaz.Soru sorarsınız cevap vermez.
Umudumuz 120 deftere bakan meslek mensuplarının insafa gelmesi.
Yada Serbest Muhasebecilerin önümüzdeki 10 yıl içinde piyasadan müsade isteyip çekilmeleri.
Bunlar olmazsa bizim gibi 27-35 yaşa arası müşteri portföyü sıkıntısı çeken Çıtır Mali Müşavir adaylarının sonu pek olumlu deği :(

odalar stajerleri sömürmek için varlardır.istanbul odasına kayıtlı olan arkadaşlar emin olsunlar bizden şanslıdırlar.biz istanbulun iki katını ödüyoruz mersin odasına.yani tarifeler bile standart değil.ve avukatlar 6 ay staj yapıyor.orasıda tartışılır.adamlar bürolarını açıyorlar.biz stajını bitirince belgeyi alana kadar bir hiç konumundayız.stajım bitti.şimdi neyim bir sıfatım yok.biz bu stajıda sınavla almadık mı.bu neyden kaynaklanıyor.bizim odalarımızın şahsiyeti yok.baro canavar gibi.sineğine bile sahip.biz paramızla rezil durumdayız.

6- Sınav sonuçları mevzuatta da yer aldığı gibi 60 gün içerisinde açıklanması sağlanmalıdır.

muhtemelen önümüzde hafta odama gidecem. Nasipse dilekçe şeklinde taleblerimi ileteçeğim. Ekleyeceğiniz başka bir şey varsa belirtin lütfen

accountant20 ' Alıntı:
1/ Sınav sonuçları çok geç açıklanıyor,
2/ Uygun staj yeri bulmakta zorlanıyoruz, bazı firmalar maaş vermediği gibi , sigorta primini bile stajyere yüklüyor.
3/Maddi olarak hem oda (özellikle dosya açtırma parası) hem de tesmer (cd parası gibi) tarafından çok fazla sömürülüyoruz...
4/staj değerleme notu bazı mali müşavirler için, düşük not vererek işe başlamadan engel olmasına, pastayı paylaşakların yoluna taş koymalarına sebep vermeleri için koz oluyor. satj notu 60 70 alanlar ve ortalamadan kaybedenler çok

yanlış hatırlamıyorsam... 2 ösymden, 2 türmobdan,2 maliye bakanlığından... 2 bilmem nereden..... falan 7 kişili bir komisyon sınavı hazırlıyor,değerlendiriyor,değerlendiriyor,okuyor vb.......
ey mübarek insanlar günde yarım saat ayırıp 10 kağıt okusanız okusanız:
10 kağıt x 7 kişi x 70 gün = 4900 eder....
zaten 4900 stajer nerde.... hadi olsun da 3000 olsun....

eskiden lisede falan sınav olur, sonra kağıtları değiştirir birbirimize puan verir ve sonucu sınavdan 5 dakka sonra öğrenirdik....

bu işin şakası tabi.... biz de böyle yapalım demiycem... 70 günde bi işi madem bitiremiyorsunuz; kolaylaştırın zaten kolay olan işinizi...test yapın şu sınavları... yada biraz adam yerine koyun da mesleğinizin geleceği olacak insanları; yarım saat bari ayırın günde....

Değerli arkadaşlar

uzun bekleyişten sonra kasım dönemi sınav sonuçları açıklandı. Kazanan arkadaşları canı gönülden tebrik ediyor , asıl bundan sonraki zorlu süreçte başarılar diliyorum.

Şimdi herkes için olmasada çoğunluk için şöyle bir durum var. Sonuçlar açıklanmadan önce bir çok şeyden şikayet ederiz. Kızarız, bağırırız, şöyle yaparız, böyle yaparız deriz ama işimiz bitince heeepsi unutulur. :)

Şimdi hazır bazılarınız burdayken gene sormak istiyorum, yukarda yazılanlara eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bana da kızmayın şuydu, buydu en son geçiciydi derken haftaya kaldı odama gitmem ::)

saygılar

Değerli arkadaşlar

ben şubat itibariyle dilekçemi odama verdim. Bu günlerde aradım. sanırım arada kalmış. Ama bir şekilde cevaplanacakmış.

Şu an için söylenen, daha iyisi gelene kadar şu an en iyisi bu. Yenisini de meclis getirecek...

Ama bizim meslek örgütü olarak teklifimiz ve önerimiz olmalı noktasında diyaloğumuz oldu.

Ben tabiri caizse köprüyü geçsem de, stajla işim bitse de, stajın ticari değil, eğitim noktasının öne çıkması için yapıcı eleştirilerime devam edip arkasında da durmaya devam edecem.

Kimseden de destek beklentim yok açıkçası. Çünkü stajyer arkadaşlar ya stajıma bir şey olursa diye ürkeklik içerisindeler. Stajı bitirip mesleğe adım atanlarda yeni dertleriyle uğraşmakta maalesef.

Geldiği yerleri unutmak gibi bir üzücü durumlar içerisindeyiz.

hayırlısı inşallah...

Merhaba,

Arkadaşlar benim kanıma en çok dokunan şey, meslek mensubunun vereceği staj notu. Şöyle ki; biz sadece staj yapmak için çalışmıyoruz ki en önemlisi evimize ekmek götürmenin peşinde olan birer işçiyiz. Meslek mensubundan alacağımız not karşılığında karşılaştığımız dayatmalar ve tehditler maalesef bizi birer muhtaç insan haline getiriyor... bence staj notunun derhal kaldırılması gerekir... Saygılar

staj başlıbaşına kendisi sorun zaten

horasanlı ' Alıntı:
Merhaba,

Arkadaşlar benim kanıma en çok dokunan şey, meslek mensubunun vereceği staj notu. Şöyle ki; biz sadece staj yapmak için çalışmıyoruz ki en önemlisi evimize ekmek götürmenin peşinde olan birer işçiyiz. Meslek mensubundan alacağımız not karşılığında karşılaştığımız dayatmalar ve tehditler maalesef bizi birer muhtaç insan haline getiriyor... bence staj notunun derhal kaldırılması gerekir... Saygılar

Şiddetle katılıyorum.. belki bir çok kişi için avantaj olan staj notu bazı kötü niyetli meslek mensuplarının stajerleri sindirme ve tehdit aracı malesef.. benim bir ara çalışmak zorunda olduğum saygıdeğer meslek mensubunun işe alırken öncelikli stajerleri tercih etmesi, en yüksek notunun (neye göre olduğu anlaşılmış değil) 65 oluşu (ki sadece 1 kişi alabilmiş tarihte! ) gerçekten büyük bir adaletsizlik bence.. bizi doğrudan çok gerilere atıyor diğer arkadaşlar arasında.. ya geçme notunu 50 yapsınlar ve kaldırılsın bu saçma uygulama ya da staj notu gerçekten bir sistematiğe göre verilsin .. gerçekten haksızlığa uğradığımı düşünüyorum.. 2 dersten kaldım ve 50yi bırakın en az 70 le geçebileceğim bir sonra ki sınavda..
kesinlikle adaletsiz bir uygulama olduğunu düşünüyorum bu konuda acilen bir şeyler yapılmalı bence

Değerli arkadaşlar

Özellikle stajın ekonomik ve büyük parasal harcamaları noktasında taze eleştrilerinizi bekliyorum.

Sizi temenin ederim ki imkanlar dahilinde en üst noktada bunlar dile getirilecektir...

Değerli Stajyer Arkadaşlarım

Cumartesi İSMMMO Genel Kurulu vardı. Orada acizene bir konuşma yapıp stajda gördüğüm ve burda ifade edilen sorunlara kısmen değinme fırsatını yakaladım.

Açıkça konuşmak gerekirse bir fayda beklemiyorum ama haksızlığa uğrayanların sesi orada da yankılanmış oldu.

Saygıyla