Stmm

stajerim

Katkı Sunan Üye
Gelir tablosu hesaplanırken satıştan iadeler düşülüyor.Şöyle bir formülümüz var dönem başı stok + dönem içi girişler - döem sonu stok = stmm bu şekilde biz ön muhasebede stok programı ve ortalama maliyet hesapladığımız için mali müşavirimize dönem başı ve dönem sonu stoğunu bildirince o da bu formülden stmm ni buluyor.Ancak şöyle bir durum var biz sattığımız malı iade alıyoruz ve malliyet fiyatından stoklarımıza giriş yapıyoruz böylece smmm ye verdiğimiz dönem sonu stoğunda elbetteki satıştan iade de var geri almışım stoğuma.Şimdi sağlamasını yapıyoruz tek tek dönem başı stoğun üzerine alışları giriyor ve dönem sonu stoğumu düşüyor sen yanlış hesaplamışsın biz iadeleri zaten satışlardan düştük dönem içi alışları ekleyeceksin ama satıştan iadeyi eklemeyeceksin diyor ve bana oldukca mantıksız geliyor ben satığğım malı iade almışım stoğuma dahil etmişim maliyet fiyatından girmişim sizce hangi uygulama doğru

üstad malı sattın stoktan düştün bu kayıt kalacak stoktan çıkış kaydı aynen kalacak yani

daha sonra iade aldın ve stoğa tekrar girdin , bu arada 610 da çalıştı gelir tablosundan ciron da düştü.

olay bu senn smmm karıştırmış sen direk satışlardan düşersen iadeyi (610) ne yapçan

çok düz mantık 600 hesaba 500 tl girdi ---- 610 hesaba 500 tl girdi

153 ten 1 adet mal çıktı ----------------- 153 e bir adet mal tekrar girdi.

senn yaptığın doğru.

dönem başı stok (sabittir , bir önceki ayın dön.son.stoğudur) + dönem içi girişler (mal alışları + iadeler) - dönem sonu stok (envanter) = stmm

formulde aynen doğrudur. bir sıkıntı yok sizin hesabanızda.

Dönem başı+dönem içi alışlar 100 birim diyelim. 10 birim sattığınızda 100 birim 90 birime düşer. 2 birimi geri aldığınızda elinizde dönem sonu stoğunuz 92 birim olur. Satılan mal maliyetide 8 birimin maliyetidir.
Birim maliyetiniz 8 TL satış fiyatınız 15 TL diyelim. Satışlar 150 TL, iade 30 TL satış maliyeti 64 TL karınız 56 TL dir.
Sağlaması 15-8= 7 TL birim başı kar ve 8 adet satışta karınız 56 TL'dir.

GÜZEL çıklamışsınız teşekkürler ama hala şiketim smmm si ile tereddütler yaşıyoruz çok kısa tekrar özet geçeyim biz eta8 sql kullanıyoruz stok envanter programımız var muhasebe ile bağlantılı çalışıyor her zaman giren çıkanları miktar ve fiyat bazında kontrol ediyoruz fatura bazında karlılık analizine baktığımızda sistemin hesapladığı maliyet doğru yani
stok programında görünün dönem başı envanter+giriş ve iade faturaları-dönem sonunda görünen stok envanter rakamı farkı bize stmm ni veriyor zaten fatura bazında karlılık rakamıyla aynı oluyor peki stok sonunu nasıl biliyorum çünkü stok programı bütün girişleri çıkışları hesaplıyor buraya kadar herşey mükemmel ötesi
şimdi gelelim asıl meseleye 10 tl maliyetli malı 20 tl satıp 10 tl kar etmişiz ve geri iade almışız ön muhasebe den giriş yapıyorun 20 tl satış fiyatından cariye giriyor ama maliyet fiyatı kısmı var programda stoğa ise 10 tl maliyetten giriyor yani stmm hesabında muhasebeciye verdiğimiz dönem sonu stok envanter rakamına bu kalemler maliyet fiyatından girilmiş oluyor ve muhasebe entegresinde klasik iade kaydını 610-191 borçlu 120 alacaklı yapıyor bu da tamam ama maliyetten tekrar stoğumuza yani 153 e girişin muhasebe kaydı yok direk giriyor bu durumda mali müşavirimiz der ki gelir tablosunda 610 u indirdiğimiz gibi 153 e maliyet fiyatını gireriz stmm den de o maliyet fiyatını alacaklandırırız diyor neden 621 alacaklansın benim sistem 153 e maliyetten giriş yapmış kafalar karıştı iyice