Stok affı yapan Matrah artırımıda yapmak zorundamıdır.?

fugenc

Tanınmış Üye
Torba yasa kapsamında stok affından faydalanan mükellef bunu yapınca vergi matrah arttırımı yapmak zorunda değildir değil mi? herbirinden ayrı ayrı isteyen faydalanabilir diye anlıyorum..

Ynt: torba yasa

+
Kdv matrah artırımında bulunan firma aynı zamanda kurumları da artırmak zorunda.

Ynt: Stok affı yapan Matrah artırımıda yapmak zorundamıdır.?

ZİNDAN ' Alıntı:
+
Kdv matrah artırımında bulunan firma aynı zamanda kurumları da artırmak zorunda.

nerede yazıyor bu zorunluluk ben mi kaçırdım ?

Ynt: torba yasa

ZİNDAN ' Alıntı:
+

Sevgili zindan,böyle bir zorunluluk yok.Sadece şu şekilde olursa dediğiniz olur.

6111 sayılı yasanın 7/2-c bendi şu şekilde düzenlenmiştir;
?İlgili takvim yılı içindeki işlemlerin tamamının istisnalar kapsamındaki teslim ve hizmetlerden oluşması veya diğer nedenlerle hesaplanan katma değer vergisi bulunmaması ile tecil-terkin uygulaması kapsamındaki teslimlerden oluşması halinde, ilgili yıl için gelir veya kurumlar vergisi matrah artırımında bulunulmuş olması şartıyla artırılan matrah üzerinden % 18 oranında katma değer vergisi artırımında bulunmak suretiyle bu maddeden yararlanılır. Şu kadar ki, ilgili takvim yılı içinde yukarıdaki işlemlerin yanı sıra vergiye tabi işlemlerin de mevcudiyeti nedeniyle hesaplanan vergisi çıkan mükelleflerin bu madde hükmüne göre ödemeleri gereken katma değer vergisi tutarı, yukarıda belirtildiği şekilde hesaplanacak % 18 oranındaki katma değer vergisi tutarından aşağı olamaz. Bu kapsama giren mükellefler, gelir veya kurumlar vergisi için matrah artırımında bulunmamaları halinde bu madde hükmünden yararlanamaz.?

Ynt: Stok affı yapan Matrah artırımıda yapmak zorundamıdır.?

Evet doğru.İstisnai durumlarda şart oluyor.