fonradar

Stokları bu durumdaki limited şirkete neler yapılabilir?...

Şirketin kayıtlarında olupda fiiliyatta olmayan ticari malları mevcut(kayıtlarında) ama gerçekte yok. Şirket bunlardan kurtulmak istiyor. Birim satış fiyatını düşürerek, örneğin faturayı öncesinde 100 adetini 100 tl den kesiyordu stoklarını çabuk bitirebilmek için 200 adetini 100 tl den keserse sorun olurmu? Örneği gelişi güzel verdim. Veya başka neler yapılabilir? Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar...

Ynt: Stokları bu durumdaki limited şirkete neler yapılabilir?...

kamu borçlarının yeniden yapılandırılması ile ilgili taslakta bu konuyla ilgili düzenlemeler var. İncelemenizi öneririm

Dediğim şekilde yaparsak ne olur? Ben örneği gelişi güzel verdim tutarlı bi şekilde kesilen miktarı arttırırsak bunun zararı ne olur?

Torba yasanın içinde fiiliyatta olup kaydiyatta olmayanlar için diye okudum ama bilmiyorum. Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Birde dediğim gibi kesilen miktarı tutarlı bi şekilde kar marjını azaltarak kessek ne sorun olur?

tersi içinde düzenleme var..
yapılabilir ..

Peki torba kanunla matrah arttırımına gitsek, stokları biz kendimiz düzeltsek olurmu? Matrah arttırımına gitsek bu işi çözebilirmiyiz?

smmmeb ' Alıntı:
Şirketin kayıtlarında olupda fiiliyatta olmayan ticari malları mevcut(kayıtlarında) ama gerçekte yok. Şirket bunlardan kurtulmak istiyor. Birim satış fiyatını düşürerek, örneğin faturayı öncesinde 100 adetini 100 tl den kesiyordu stoklarını çabuk bitirebilmek için 200 adetini 100 tl den keserse sorun olurmu? Örneği gelişi güzel verdim. Veya başka neler yapılabilir? Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar...
1- Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan mallar : Bu durum Şirketin daha önce yaptığı satışlar için fatura düzenlemediği anlaşılıyor.
2- Satışa konu olmayan malların stokları düzeltme amacıyla kullanılması sorunu : VUK 359. maddeyi okumanızı tavsiye ederim.
Çözüm Stok affı (aşağıdaki madde tasarı halindedir. Kesinleşmemiştir.)

Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan mallar ve kasa mevcudu
MADDE 11- (1) Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan mallar hakkında aşağıdaki hükümler uygulanır.
a) Gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri (adi, kollektif ve adi komandit şirketler dahil), kayıtlarında yer aldığı halde işletmelerinde mevcut olmayan mallarını, bu Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar, aynı nev'iden mallara ilişkin cari yıl kayıtlarına göre tespit edilen gayrisafi kâr oranını dikkate alarak fatura düzenlemek ve her türlü vergisel yükümlülüklerini yerine getirmek suretiyle kayıt ve beyanlarına intikal ettirebilirler. Gayrisafi kâr oranının cari yıl kayıtlarına göre tespit edilemediği hallerde, mükellefin bağlı olduğu meslek odalarının belirleyeceği oranlar esas alınır.
b) Bu fıkra hükmünün uygulanmasına ilişkin olarak geçmişe yönelik vergi cezası ve gecikme faizi uygulanmaz.
(2) Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan kasa mevcudu hakkında aşağıdaki hükümler uygulanır.
a) Bilanço esasına göre defter tutan kurumlar vergisi mükellefleri, 31/12/2009 tarihi itibarıyla bilançolarında görülmekle birlikte işletmelerinde bulunmayan kasa mevcutlarını, bu Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar vergi dairelerine beyan etmek suretiyle kayıtlarını düzeltebilirler.
b) (a) bendi kapsamında beyan edilen tutarlar üzerinden % 10 oranında hesaplanan vergi, beyanname verme süresi içinde ödenir.
c) Bu fıkra kapsamında beyan edilen tutarlar, kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak dikkate alınmaz.
(3) Maliye Bakanlığı, bu maddenin uygulanması ile ilgili olarak yılı içerisinde ödenmesi gereken vergilerin ödeme sürelerinde değişiklik yapmaya, 213 sayılı Kanun hükümlerine göre bildirimde bulunma zorunluluğu getirmeye ve uygulamaya ilişkin diğer usul ve esasları belirlemeye yetkilidir.