fonradar

Şube Açılışı...

ltd şrket altında aynı il sınırları içerisinde bir şube açmak istiyoruz nerelere hangi evraklarla başvurmamız gerekiyor bilgisi oan varmı ????????????

Ynt: Şube Açılışı...

Karar defterine şube açılış kararını alın.
Daha sonra vergi dairesine karar ve kira kontratı ile birlikte müracaat edin .

değerli arkadaşım,
şubeden kastınız gerçek anlamda "şube" ise bunu ticaret siciline de işlettirmeniz gerekir ki, bu da şirket kuruluşu kadar bir masraf tutar.Ticaret sicili ile ilgili yapılacak olanlar İTO nun web sayfasında mevcut.

chvnbr ' Alıntı:
değerli arkadaşım,
şubeden kastınız gerçek anlamda "şube" ise bunu ticaret siciline de işlettirmeniz gerekir ki, bu da şirket kuruluşu kadar bir masraf tutar.Ticaret sicili ile ilgili yapılacak olanlar İTO nun web sayfasında mevcut.
Size katılıyorum.
Ancak Şube kuruluşu şirket kuruluşundan daha fazla tutuyor.
Arkadaşlar TTK göre Şubenin tanımı şu şekildedir.
Bir merkeze bağlı olduğu halde müstakil sermayesi ve müstakil muhasebesi bulunan veya muhasebesi merkezde tutulduğu ve müstakil sermayesi olmadığı halde kendi başına muamele yapan yerlerdir.

Unsurları:

1. Merkeze bağımlı olma

2. Dış ilişkilerde bağımsızlık

3. Yer ve yönetim ayrılığı

Bu özellikleri taşıyan yerler şube olarak değerlendirilir. Şayet bu özellikleri taşımıyorsa örneğin
1- Satış Yeri
2- Üretim Yeri
3- İrtibat bürosu
bu tür yerler şube statüsüne girmez.

şube kapanışında sicile başvurup tescil ettirmemize gerek var mıdır , teşekkürler !

Şube kapanışınıda açılışta yaptığınız gibi tescil ettireceksiniz.

ŞUBE KAPANIŞ

Limited şirketlerde, ortaklar kurul kararı. Anonim şirketlerde yönetim kurul kararı, noter tasdikli 2 nüsha olarak dilekçe ile birlikte yetkili kişi imzası ile veya vekaleten imzalanarak bildirimde bulunulur.

1) NOTERDE YAPILACAK İŞLEMLER
a- Şube açılışına ait kurul kararı
ŞUBE KAPANIŞ KARAR ÖRNEĞİ

Şirket ortakları şirket merkezinde toplanarak aşağıdaki hususu karar altına almışlardır.

___________________________________ İLÇE İSTANBUL adresinde bulunan ek işyerinin ???..tarihinden itibaren kapatılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

2) TİCARET SİCİLİ KAYIT İŞLEMLERİ
1- Dilekçe (Şirket yetkilisi tarafından veya vekaleten imzalanmalı vekaletin aslı veya onaylı sureti eklenmelidir)

2- Şube kapanışına ait kurulu kararı

Şube kapanış kararı ticaret sicilinde tescil olduktan sonra;

3) VERGİ DAİRESİNE BİLDİRİM AŞAMASI
Noter tasdikli ortaklar(yönetim) kurul kararı , işi bırakma formu,ticaret sicilinden alınan tescil belgesi ve şubeye ait vergi levhası dilekçe ekinde merkezin bağlı olduğu ilgili vergi dairesine ve şubenin adresinin bağlı olduğu vergi dairesine verilir. Her iki vergi dairesinden de yoklamaya çıkılabilir