Şubenin Vergi Dairesine Bildirimi

Konu Özetlemek Gerekirse

Merkezi Tuzlada Olan şirketimiz Yalovaya Şube Açtı. Tarih 29/08/2008 de Yalova Ticaret Odasına Şube Açılışı Tescil Edildi. Ama Ne Merkez Vergi Dairesine Nede Şubenin Vergi Dairesine Bildirimde bulununmadı Yani atlandı. Benim şimdi Ne yapmam gerekiyor. ceza vermiyim. İkisinide Gitmem gerekiyor mu Ne evraklar lazım. Çok Acil.

Ynt: Şubenin Vergi Dairesine Bildirimi

Noter tasdikli kararı ve şube kira kontratı, işe başlama formu,ticaret sicilinden alınan tescil belgesi dilekçe ekinde merkezin bağlı olduğu ilgili vergi dairesine ve şubenin adresinin bağlı olduğu vergi dairesine tescil tarihinden itibaren 1 aylık süre içinde bildirimde bulunmanız gerekiyor.Vergi dairesinden yoklamaya gelinir ve merkezin tutulan yoklama fişi ile şubenin vergi levhası tasdiklenir.
eger bir aylık süre atlandı ise ceza gelir .

işlemler merkezden yürütülecek, ödemeler (kira, ücret vs) merkezden yapılacak diyerek mükellefiyetsiz tescil yaptırırsanız hem şubeden ayrıca beyanname vs. vermeniz gerekmez, hem de cezaya takılmayabilir (bir ihtimal), bu durumda işe başlama bırakma formu da gerekmez, dilekçe, kira kontratı, karar ile durumu posta yolu ile de bildirebilirsiniz. dilekçede şubenin işe başlama tarihini de özellikle belirtmeyin, şubemiz açılmıştır demeniz yeterli.

arkadaşlar tam anlamadım şimdi şube vergi dairesine mi yoksa merkez vergi dairesine mi gideceğiz. şube ile görüştüm buraya bildereceksiniz deiler sizce ne yapmalıyım.

şubeyi açtıgınız ildeki vergi dairesine bildirim yapacaksınız aynı zamanda şirketiniz merkezinin bulunduğu vergi dairesine de bilgi vereceksiniz .

evet AyAşAr'ın dediği gibi, önce şubeye başvuru yapıp sonra merkeze bilgi vermeniz daha uygun olur ama aynı anda bilgi vermenizde de bir mahzur yok, özellikle merkeze bilgi vermede 1 ayı geçirdiğimiz halde ceza yemediğimiz durumlar oldu.

Şubeyi yeni açtık ya da açıyoruz diyemez. Tescil edilmiş bir tarih var. Eğer tescil ettirmemiş olsaydınız, yeni bir kira kontratı ile sanki yeni açmış gibi bildirebilirdiniz. Ayrıca merkez işyerinizin bağlı olduğu vergi dairesine bildirim yapacaksınız, şubenin bağlı olduğu vergi dairesine sadece bilgi verilecek. Yoklama tutulması için sanırım memur atayacaklar, merkez vergi dairesi esas alınmalı.!!!

sadece merkeze bildirmek de yeterli olabilir ama bu durumda merkez şubenin bulunduğu yerdeki vergi dairesine durumu bildiriyor, şubenin bulunduğu yerdeki vergi dairesi de kendisine merkezden bilgi geldikten sonra yoklamaya gidiyor fakat bu süreç yavaş işleyebiliyor, ve bu durumda 1ay geçince siz suçlu oluyorsunuz, daha önce başıma geldi, merkeze bilgi verdik, defalarca da hatırlattık şubeye yoklama gelmedi diye, 1ayın sonuncu günü merkezdeki vergi dairesindeki memurun çekmecesinden çıktı bizim dilekçe, şubeye 1 ay olmuş hala göndermemişler ve biz ceza yedik :mad: hiç suçumuz yokken, ve cezayı ödedik haksız yere.

onun için işi merkezin insafına bırakmayın, ben artık önce şubeye bilgi veriyorum hemen yoklamaya geliyorlar, merkeze de şube açtık, yoklama tutuldu diye bilgi veriyorum (bilgi amaçlı yazı başlığı altında) hiç sorun olmuyor, bu şekilde çok işlem yaptım. Merkez bu durumda sadece şube vergi dairesini arayarak yoklamayı teyit ediyor.

merkezi istanbul, bursada satış şubesi açmak için merkez vergi dairesine dilekçe ile müracat ediliyor. kira kontratı ve ortaklar kurul kararı ekleniyor. istanbul vd. bursaya fax çekiyor 2 gün içinde. ayrıca bursa vergi dairesine kira kontratı ve ortaklar kararı ile gidiliyor. burada püf nokta var. bursa vergi dairesi benden bursa ticaret sicil memurluğundan onaylı suret istiyor. ayrıca şubeye müdür atamak gerekiyor, müdürün imza sirküleri ikametgahı ve kimlik fotokopisi gerekiyor. ticaret sicildede yaklaşık 2.000 tl masraf gidebiliyor. bu külfetten kurtulmanın yöntemini şimdi yazıyorum. bursadaki vergi dairesine kira ödemlerini ve maaş ödemelerine ait stopaj ödemelerini merkezden muhtasar ile yatıracağım diye dilekçe verdiğiniz zaman mükellefiyetsiz kayıt yapılıyor ve sizden sadece kira kontratı ve ortaklar kurul kararı ile kayıt yapabiliyor. ticaret sicilden onaya gerek kalmıyor. herkese selamlar. [email protected]

İto şube açılıştan sonra odadan tescil belgesinden başka evrak alınacak mı
Tescil belgesi ile imza sirküsü alınıp vergi dairesine internetden işe başlamamı verilecek
İto tescil tarihi mi işe başlama olacak vergi dairesinde başka işlem yapılacak mı