fonradar

Sulh,ibra ve feragat sözleşmesi muhasebe kaydı

Arkadaşlar bir konuda yardımlarınızı rica ediyorum.

işçi ile yapılan kıdem tazminatı davası aşamasındaki sulh,ibra ve fergat sözleşmesine istinaden ödenen tutarın muhasebe kaydını nasıl yapmalıyım.

Ynt: Sulh,ibra ve feragat sözleşmesi muhasebe kaydı

Gvk 40 Sözleşmeye istinaden ödenen zarar ziyan ve tazminatlar
normal gider olarak işleyin bence

yani kıdem tazminatı falan ayrımı yapmayalım mı, normalde tazminatından fazla ödenen rakam, aradaki fark ne olacak faiz vs.

uludaq ' Alıntı:
yani kıdem tazminatı falan ayrımı yapmayalım mı, normalde tazminatından fazla ödenen rakam, aradaki fark ne olacak faiz vs.

Sayın Formdaşım

Bilindiği gibi Kıdem Tazminatları ödendiği zaman giderleştirilir.Sizde Mahkeme yoluyla sulh olduğunuza göre
göre Kıdem tazminatınızı gider kaydedecek aradaki farkı GELİR kaydedeceksiniz

Örnek : İşçinin Kıdem tazminatı 1.000.-tl Sulh yoluyla işçiye 800.-tl ödenmiş olsun

________________________/_____________________________________

730/740/760/770- 1.000

100-800.-tl
679-200.-tl
____________________________/________________________

şeklinde muhasebe kaydı yapılır

FERHAT

Verdiğiniz bil gi için teşekkür ederim. Bir de tam tersi bir örnek verebilrimisiniz.

teşekkür ederim

Tam Tersi örnek şöyle

Bu sefer işçinin maaşı 800.-tl olsun ama biz 1.000.-tl ödeyelim.Yine 800.-tl için yukardaki muhasebe kaydını yazacak
bu sefer aradaki 200.-tl'yi (Burası önemli) ÜCRET'miş gibi bütün kesintileri (G.V-D.V-S.G.K PRİMLERİ (SGK İŞÇİ VE İŞVEREN) hesaplayıp.ödeyip yukardaki muh kaydını yapabilirsiniz.

ferhat

Merhaba Ferhat Bey,

Kıdem tazminatının ücretmiş gibi kısmının dayanığını söyler misiniz ? Gelir vergisini anlıyorum ancak sgk prim ödemeleri hakkında biraz daha ayrıntıya iner misiniz?

yeterlilik ' Alıntı:
Merhaba Ferhat Bey,

Kıdem tazminatının ücretmiş gibi kısmının dayanığını söyler misiniz ? Gelir vergisini anlıyorum ancak sgk prim ödemeleri hakkında biraz daha ayrıntıya iner misiniz?

Formdaşım

''Kıdem tazminatının ücretmiş gibi kısmı'' demek Kıdem tazminatını aşan kısmı ücret gibi değerlendirip yukarıda yazdığım kesintileri yaptıktan sonra öderseniz başınız ağrımaz demek.yoksa adamın Kıdem tazminatı 800.-tl ben 1.000.-tl Kıdem tazminatı ödemek istiyorum deyip sadece D.V kesmek olmaz.

Ayrıca ben yukardaki ifademde Ödenecek Kıdem tazminatını aşan kısmını ücretmiş gibi değerlendirilmesi gerekir dedim.

S.G.K yönünden (Bunu da Uzman olarak Söylüyorum Ali Tezel'den S.G.K Müşavirliği Sertifikam var) genel de işçiyi iş akdini fesih ettiğiniz zaman (burda detayac girmiyorum ikale sözleşmesi,kötü niyet tazminatı,işe iade davası v.s bunları önlemek için ) İş Kanunda ayrıca işçinin mağduruyetini önlemek için
2 veya 3 maaş bir bedel ödenir.İşte bahsetmek istediğim yukardaki konu budur.

ferhat

Vergi kanunu açısından olayı ücret olarak değerlendirmeniz mümkün değil çünkü GVK 61 madde ye göre bir ödemeye ücret diyebilmeniz için ''Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir'' tanıma uygun bir durum olması gerekir bu durumda ödeme ücret değil mahkemenin neden kıdem tazminatına normal kıdem tazminatından fazla hükmettiğine bakmak gerek zarara uğratmaktan dolayı mı neden, normal şartlarda ödemenin kıdem tazminatı kadar kısmını GVK 40/3 kapsamında gider yazmanız mümkün, ancak kalan kısım eğer işverenin kusurundan kaynaklı olarak ödeniyorsa mali kara ulaşma açısından gider olarak kabul görmeyecektir dayanağı ise GVK 41/6'ncı maddesi kapsamında teşebbüs sahibinin suçlarından doğan tazminatlar olarak nitelenecek ve gider olarak kabul görmeyecektir. aynı şekilde buna ilişkin ödenen faiz ve benzeri giderleride indirim konusu yapamassınız, aslının kabul görmediği bir giderin fer i de gider olarak kabul edilemez, SGK açısından yeterli bilgi sahibi olmadığım için bilgi veremiyorum.

mr28772 ' Alıntı:
Vergi kanunu açısından olayı ücret olarak değerlendirmeniz mümkün değil çünkü GVK 61 madde ye göre bir ödemeye ücret diyebilmeniz için ''Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir'' tanıma uygun bir durum olması gerekir bu durumda ödeme ücret değil mahkemenin neden kıdem tazminatına normal kıdem tazminatından fazla hükmettiğine bakmak gerek zarara uğratmaktan dolayı mı neden, normal şartlarda ödemenin kıdem tazminatı kadar kısmını GVK 40/3 kapsamında gider yazmanız mümkün, ancak kalan kısım eğer işverenin kusurundan kaynaklı olarak ödeniyorsa mali kara ulaşma açısından gider olarak kabul görmeyecektir dayanağı ise GVK 41/6'ncı maddesi kapsamında teşebbüs sahibinin suçlarından doğan tazminatlar olarak nitelenecek ve gider olarak kabul görmeyecektir. aynı şekilde buna ilişkin ödenen faiz ve benzeri giderleride indirim konusu yapamassınız, aslının kabul görmediği bir giderin fer i de gider olarak kabul edilemez, SGK açısından yeterli bilgi sahibi olmadığım için bilgi veremiyorum.

katılıyorum.

Arkadaşım sgk konusunda bilgim yok deyip yorum yapmamışınız. Doğru bir tercih;
Ancak diğer konularda yaptığınız yorumları da keşke bilgi sahibi olarak yapsaydınız.

1-Çalışana "''Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir'' Diyorsunuz.
İşveren çalışana , ücret, prim, ikramiye, jestiyon, teşvik, mesai vb gibi bir sürü isim altında ücret ödeyebilir. Yani illa maaş veya haftalık demesi gerekmez.
2-Ayrıca işin gereği ödenen tazminatlar gider yazılabilir. Burda işletme sahibinin ceza hukuknu ilgilendiren bir şahsi suçundan söz ediliyorsa ancak o zaman gider kabul edilmez. Buna da mahkeme karar verir.

Beni forumda beni sevmediğinizi biliyorum ancak forum moderatörleri vergi konusunda yetersiz, tıpkı sizin gibi GVK 61'inci maddenin ikinci fıkrası birinci fıkradaki ödemelerin niteliği değiştirilerek dahi yapılsa ücret olarak sayılacağını belirtir. yani işverenle iş ilişkisi bittikten sonra yapılan ödemelere ücret diyemessiniz.
Ayrıca GVK 41'inci madde de yer alan suç, yalnız adli suçları ifade etmez kabahatlar ve hatalar da bu kapsamdadır. sizin işçiyi kanunu hiçe sayıp işten atmanız durumunda uğrayacağı maddi zararların tazmini de bu suç kapsamındadır ve gider yazamassınız burada adli bir suçta yoktur.

yeterlilik ' Alıntı:
mr28772 ' Alıntı:

kıdem tazminatının ücretmiş gibi sgk primlerinin ödenmemesi gerektiğine katılıyorum.

Tazminatlar gider yazılabilir.Sayın Nizam bey'in dediği şartlarda ama.

Bence biraz yorum kitabı okumalısınız Vergi kanunları lafzı ve ruhu ile hüküm ifade eder. Lafzın açık olmadığı hallerde vergi kanunlarının hükümleri, konuluşundaki maksat, hükümlerin kanunun yapısındaki yeri ve diğer maddelerle olan bağlantısı gözönünde tutularak uygulanır. Sizin yaptığınız gibi salt lafız ile olaylara çözüm getirmeye kalkarsanız zorlanırsınız.
Saygılar.

Lafz değil tam tersine ; :)Lafz şekil şartıdır önemli olan amaç ve gerekçedir.
Bence siz önce biraz yasa dili öğrenip neyin ne anlama geldiğini iyice anlamaya çalışın.
Sonra burda yorumlarınızla bize ışık tutabilirsiniz :)

Benimle bir alıp veremediğiniz var ama anlayamadım. Çok saldırgan bir uslübunuz var emin olun lafzın ve vergi kanunlarının ne anlam ifade ettiği ve nasıl yorumlanması gerektiğini size en az 3 kere öğretecek kadar iyi biliyorum.

Eminim öyledir. Bu kanıya nasıl vardınız bunu da paylaşırmısınız.? :)

bence "açık öğretim mi örgün öğretim mi?" konusunu kilitlediğiniz gibi, bu konuyu da kilitleyin. tabi böyle devam edecekseniz.

Yunus Emre nin çok güzel bir sözü vardır.
diyerek konuyu kapatmak ve bu foruma bir daha girmeyeceğimi belirtmek isterim.