Süpermarket Hesap Planı

Üyelik
9 Nis 2012
Mesajlar
157
Konum
isk
Arkadaşlar merhaba önümüzdeki ay bir mükellefim süpermarket açacak çok fazla kalem olacaktır alış ve satışları sizce nasıl ayırmam gerekir?Forumda süpermarket müşterisi olan varsa paylaşabilir mi ?
 
Üyelik
9 Nis 2012
Mesajlar
157
Konum
isk
Firma İç muhasebesi barkod sistemini kullanacak stoğu bana yollayacak.153 ve 600 ün alt hesaplarını nasıl ayarlamak gerekir. 1,8,18 lik mal alışları ve satışları olacaktır ,gıda ürünleri temizlik ürünleri,manav,şarküteri bunları nasıl ayarlamak gerekir.
 
Üyelik
9 Nis 2012
Mesajlar
157
Konum
isk
Sodexo-Ticket

Marketlerde sodexo-ticket multinet vb. yemek çeklerini kullandırdığımızda muhasebe kayıtları nasıl olacak?
Müşterimiz ilk anda bize ticket verdiğinde fişi kesilecek daha sonra firmaya fatura kesilecek , firmada bize komisyon faturası keserse biz mükerrer gelir beyanında bulunmuş oluyoruz. Burda nasıl bir çözüm var ?
 
Son düzenleme:
Üyelik
9 Nis 2012
Mesajlar
157
Konum
isk
Sayın merkür2 , o şekilde nasıl olacak gelen müşteri adına fiş yada fatura kesilirse daha sonra da ticket yada sodexo ya fatura kesilecek ,mükerrer olmuyor mu?
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,255
Konum
Manisa
müşteri markete gelip alımlarını yapıp karşılığında ticket yada sodexo ile ödemiyor mu?
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,534
Konum
İstanbul
Sayın rkrlmaz,

153 ve 600 hesapları KDV oranlarına göre böleceksiniz, bu özellikle KDV beyanınız açısından önemlidir. Ancak diğer sorularınız için şöyle bir çalışma yapın. Varsaydığınız işlemleri kağıdı kalemi elinize alıp "Yevmiye Maddeleri"ni yazın, zaten bunu yapacaksınız şimdiden örnekliyerek doğru kayıtları bulun. Bu tür çalışmak sorununuzu çözecektir.
 
Üyelik
9 Nis 2012
Mesajlar
157
Konum
isk
Cevaplarınız için teşekkürler. Sayın aşkınbulduk ve merkür2 müşteri alışverişi yaptıktan sonra fiş veya fatura vermemiz bir sorun teşkil etmez mi ,sizin dediğiniz gibi olursa müşteriye alışveriş sonrası birşey verilmeyecek .Ticket firmasına toplu fatura kesilecek onlarda karşılığında komisyon ft. verecekler doğru mu anladım.
 
Üst