fonradar

Şüpheli alacak tahsili hakkında

bil_gin

Tanınmış Üye
Herkese kolay gelsin öncelikle. 2008 yılında bir şirketimiz tahsil edemediği bir çek için yasal takip işlemlerine başlamış ve o tarih itibariyle çek tutarı kadar karşılık ayırarak dönem matrahından düşümünü yapmıştır. Bugün itibariyle çek sahibi firma ile yapılan görüşmeler sonucunda çek bedelinin yarısının tahsil edilerek kalan yarısının tahsilinden vazgeçilmiştir. Bu durumu yazılı bir tutanak ile tespit etmek gerekli midir? Ayrıca tahsil edemeyeceğim kısmı nasıl muhasebeleştirmeliyim? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Saygılar;
bil_gin

Ynt: Şüpheli alacak tahsili hakkında

Merhaba;

Mahkeme önünde sulh yoluyla anlaşılması gerekir. Aksi taktirde ilgili hesapları kapatmanız parayı açıktan tahsil ettiğiniz şeklinde yorumlanabilir.

Bu şart sağlandığı taktirde 128 ve 129 kalan bakiyeleri(anlaştığınız tutar) karşılıklı olarak kapatılabilir.

Mahkemelik bir durum yok ki icra takibi açılmış durumda. Noterden bir anlaşma hazırlayıp bu şekilde kayıtlarımızı kapatsak yine de sorun teşkil eder mi?
saygılar;
bil_gin

Karşılık ayırdığınız tüm tutarı 129/128 şeklinde kapatmanız gerekiyor. Tahsilini yaptığınız tutarı 100/644 şeklinde gelir yazmalısınız. Tahsilinden vazgeçtiğiniz kısmıda 689/644 şeklinde kayıtlara alıp 689 hesabı geçici vergide matraha ilave etmelisiniz... Aranızda yapacağınız bir protokolün yeterli olabileceği görüşündeyim.

FERHAT_ist ' Alıntı:
Karşılık ayırdığınız tüm tutarı 129/128 şeklinde kapatmanız gerekiyor. Tahsilini yaptığınız tutarı 100/644 şeklinde gelir yazmalısınız. Tahsilinden vazgeçtiğiniz kısmıda 689/644 şeklinde kayıtlara alıp 689 hesabı geçici vergide matraha ilave etmelisiniz... Aranızda yapacağınız bir protokolün yeterli olabileceği görüşündeyim.
Bu noktada bir ufak eklenti yapmak istiyorum soruma izninizle. 2008 yılında ayırdığım karşılığı vergi matrahımdan düşmüşüm bu sene tahsilinden vazgeçtiğim kısmı sadece 129/128 çalıştırarak bilançomdan çıkarmamın bir sakıncası olacak mıdır?
Saygılar;
bil_gin

pardon tam anlayamadım ama şöyle bir blgilendirme yapayım

tahsil ettiğiniz tutar sizin gelirinizi oluşturmaktadır. O yuzden daha önce karşılık ayırarak gider yazdığınız tutarı bu dönemde gelir yazıp kapatmanız gerekiyor.

tahsil edemediğiniz kısım ise sizin giderinizi oluşturmaktadır. Bu gideri kendi isteğinizle oluşturduunuzdan KKEG niteliği kazanmaktadır. Bunuda beyannamede matraha ilave etmelisiniz.

bil_gin ' Alıntı:
FERHAT_ist ' Alıntı:
Bu noktada bir ufak eklenti yapmak istiyorum soruma izninizle. 2008 yılında ayırdığım karşılığı vergi matrahımdan düşmüşüm bu sene tahsilinden vazgeçtiğim kısmı sadece 129/128 çalıştırarak bilançomdan çıkarmamın bir sakıncası olacak mıdır?
Saygılar;
bil_gin

/quote]

Zaten 2008 dematrahtan düşümüznüz KKEG falan karıştırmayın. Tahsil edilen kısmı gelir yazın, kalanı da karşılıkla kapatın.

tahsilden vazgeçilen kısım normal gider değildir. KKEG niteliğindedir.. Matrahtan düşülmesi gereken bir tutar değil matraha ilave edilmesi gereken bi tutardır.

Öncelikle bilgilendirm için teşekkür ederim üstadım. Anlatmak istediğim şey şu; 2008 yılında bu alacakla ilgili giderleştirme işlemi yapmışız şimdi tekrar 689/644 yapıp 689 daki rakamı matraha ilave edersem bilançoyu şişirmiş olmaz mıyım?
Saygılar;
bil_gin

nguroy ' Alıntı:
bil_gin ' Alıntı:
FERHAT_ist ' Alıntı:
Saygılar;
bil_gin

/quote]

Zaten 2008 dematrahtan düşümüznüz KKEG falan karıştırmayın. Tahsil edilen kısmı gelir yazın, kalanı da karşılıkla kapatın.

Benimde uygulamam bu şekilde.KKEG işlemi yapılmaz.Tahsil edilmeyen kısmı karşılıkla kapatmak yeterli.

Arkadaşlar öyle ben vazgeçtim alacağımdan deyip alacağınızı gider yazıp kapatamazsınız. Alacağın tahsili imkansız hale gelmesi ile alacağından vazgeçmek çok farklıdır şeylerdir. Bunları birbiriyle karıştrmayalım.

Ayrıca sayın Bil_Gin 2008 de gider yazdığınız rakamı 644 'te gelir yazıp kapatıyorum. 689 da gelir tablosunda gider yazıp matraha ilave ederek tahsilden vazgeçtiğiniz alacağınızı vergiye yapacağı negatif etkisini sıfırlıyorum.

Daha önce karşılık ayrılmış bir tutar için tekrar gider(kkeg) kaydı yapılmaz. Zaten kkeg yapıyor olmanız sizi sorumluluktan kurtarmaz. Kanunda nelerin kkeg olacağı açıkça belirtilmiştir. siz hiçbir protokol(mahkeme ile onaylanmış) olmadan kayıtlarınızı kapatırsanız kar dağıtımı yapmış olursunuz.

O zaman herkes karşılıklı anlaşsın , sadece aralarında imzalanmış bir protokolle alacağın belirli bir kısmından vazgeçsin, bu tutarıda açıktan tahsil etsin (kim bilecek ki)... Böylece ilgili tutar vergisiz olarak ortağın cebine girer... Gider (veya kkeg) yoluyla da vergisiz kar dağıtımı yapmış olursunuz.

ttoraman ' Alıntı:
Daha önce karşılık ayrılmış bir tutar için tekrar gider(kkeg) kaydı yapılmaz. Zaten kkeg yapıyor olmanız sizi sorumluluktan kurtarmaz. Kanunda nelerin kkeg olacağı açıkça belirtilmiştir. siz hiçbir protokol(mahkeme ile onaylanmış) olmadan kayıtlarınızı kapatırsanız kar dağıtımı yapmış olursunuz.

O zaman herkes karşılıklı anlaşsın , sadece aralarında imzalanmış bir protokolle alacağın belirli bir kısmından vazgeçsin, bu tutarıda açıktan tahsil etsin (kim bilecek ki)... Böylece ilgili tutar vergisiz olarak ortağın cebine girer... Gider (veya kkeg) yoluyla da vergisiz kar dağıtımı yapmış olursunuz.

Sadece karşılıklı imza ile yapılacak bir işlemden bahsetmiyoruz ki sayın ttoraman. Sonuçta icra dosyası da kapatılacak. Bahse konu olayda karşı tarafın icra takibine bir itirazı olmamış ki zamanında. Mahkemeye taşınmamış yani borç tutarı.
Saygılar;
bil_gin

bil_gin ' Alıntı:
ttoraman ' Alıntı:

Sadece karşılıklı imza ile yapılacak bir işlemden bahsetmiyoruz ki sayın ttoraman. Sonuçta icra dosyası da kapatılacak. Bahse konu olayda karşı tarafın icra takibine bir itirazı olmamış ki zamanında. Mahkemeye taşınmamış yani borç tutarı.
Saygılar;
bil_gin

Merhaba;

Noterden yapılması ile ilgili cümlenize istinaden söyledim. Yargıda ise mahkeme huzurunda sulh olmalı

FERHAT_ist ' Alıntı:
toraman uçmuşsun sen ya :)

O zaman nereye doğru uçuyorum ona bak ferhat...burda fikir alışverişi yapıyoruz...kesin görüş değildir..bunlar benim görüşüm...beğenmeyen yapmaz

Bazı arkadaşların hukuk bilgisinin zayıf olduğunu görüyorum. "Bunun adı vazgeçilen alacaktır" Bir protokole bağlanır. İsterseniz noter den de tasdik edin.
Ancak burda olay farklı
Zaten 2008 de gerekli şartlar oluşarak karşılık ayrılmış. Gider yazılmış. Şimdi ise bir kısmını tahsil edersem gelir yazarım.

nguroy ' Alıntı:
Bazı arkadaşların hukuk bilgisinin zayıf olduğunu görüyorum. "Bunun adı vazgeçilen alacaktır" Bir protokole bağlanır. İsterseniz noter den de tasdik edin.
Ancak burda olay farklı
Zaten 2008 de gerekli şartlar oluşarak karşılık ayrılmış. Gider yazılmış. Şimdi ise bir kısmını tahsil edersem gelir yazarım.

Aynen sayın nguroy...Fakat buna ilave olarak tahsil ettiğiniz kısım dışında vazgeçilmiş bir kısımda var...

Sizdemi mahkeme huzurunda yapılmayan (noter vs) bir protokolle kalan kısmı kapatabileceğinizi düşünüyorsunuz???

Şimdi benim anladığım şöyle;2008 de alacağın tamamaı için karşılık ayrılarak giderleştirilmiş?
Daha sonra bu yıl ise giderleştirilen alacağın bir kısmı tahsil edilmiş. Ben yorumumu buna göre yapıyorum.

bil_gin ' Alıntı:
Herkese kolay gelsin öncelikle. 2008 yılında bir şirketimiz tahsil edemediği bir çek için yasal takip işlemlerine başlamış ve o tarih itibariyle çek tutarı kadar karşılık ayırarak dönem matrahından düşümünü yapmıştır. Bugün itibariyle çek sahibi firma ile yapılan görüşmeler sonucunda çek bedelinin yarısının tahsil edilerek kalan yarısının tahsilinden vazgeçilmiştir. Bu durumu yazılı bir tutanak ile tespit etmek gerekli midir? Ayrıca tahsil edemeyeceğim kısmı nasıl muhasebeleştirmeliyim? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Saygılar;
bil_gin

Hayır...sadece o değil.... Tahsil edilemeyen kısım için ne yapmalıyız...muhasebe kaydı olarak değil....hukuki olarak...? Muhasebe kısmını hallettik sanırım...