fonradar

Süresi Dolan İmza Sirkülerindeki Kişinin Ölmesi

Merhabalar. benim başıma gelen bir olayı sizlere sorarak yardım almak istiyorum.ben bir tanıdıkdan araç aldım arabanın bir kaç masrafı vardı vize öncesi satış almaya gittim noter aracı aldığım şirketin sirkülerin süresinin dolmuş olduğunu söyledi ve yönetim kurulu başkanı bana satışı veremedi. sirkülerin yenilenmesi gerekiyor ama yönetim kurulu başkan yardımcısı olan kişi vefat etmiş bunun için benim anlamadığım bir kaç prosedür saydılar ve tam 35 gündür hala bu işlemlerin bitmediğini söylüyorlar. sizden ricam şirket sirkülerinde ölen kişi var ve bu sirkülerin yenilnemesi gerekiyor bunun resmi olarak izlenmesi gereken yol nedir. ben bunu öğreneyimki karşı taraf bana anlattığında beni oyalayıp oyalamadıklarını anlayayım. şimdiden teşekkür ederim

Ynt: süresi dolan imza sirkülerindeki kişinin ölmesi

Anonim şirketlerde yönetim kurulu üyeleri, genel kurul tarafından seçilir. Genel kurulunda toplantıya çağrılması belli bir süreç alır. Yönetim kurulunun karar alıp toplantı gündeminin ve tarihinin tespiti, bakanlıktan komiser istenmesi, duruma göre toplantı gününün en az 15 gün önce ticaret sicili ve/veya başka gazetelerde ilan edilmesi vs.gibi. Bahsettiğim işlemler hemen yapılsaydı 35 gün sürmezdi ama biraz daha bekleyiniz. Zaten sizin için olmasa bile süresi biten imza sirküleriyle başka işlemleri de yapamazlar, mutlaka yenilemeleri gerekir.

Ynt: Süresi dolan imza sirkülerindeki kişinin ölmesi

bugun 40. gün ve hala işlemler olmadı diyorlar. ben bu şirketi nereye nasıl şikeyet edebilirim.

Ynt: Süresi dolan imza sirkülerindeki kişinin ölmesi

ben senin yerinde olsaydım ticaret sicil gazetesini takip ederdim. Vefat eden kişinin yerine yeni yönetim kurulu üyesinin seçilip seçilemediğini görebilirsin. Ona göre de şirkete baskı yaparsın. Yönetim kurulu üyeniz seçilmiş imza sirkülerini yenilemek için neyi bekliyorsunuz diye. Bir avukat tutup yargı merciine başvurabilirsin diye düşünüyorum.