Suriyeli Mülteci

Merhabalar;

Suriyeli çalıştırma ile ilgili ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?Çalıştırma izinleri alındıktan sonra maaşı asgari ücretin 1,5 katı mı yoksa asgari ücretten ödeyebiliyor muyuz?Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Şimdiden teşekkürler...

Çalışma izni aldıktan sonra asgari ücretin 1.5 katı ücretle sigortalı olarak çalıştırabilirsiniz. Ücretleri asgari ücretin 1.5 katının altında olamaz.

Nasıl yani, Türkiye Cumhuriyetinde doğmuş-yaşamış olan Türk vatandaşları için asgari ücret, suriyeli mülteciler için asgari ücretin 1,5 katı mı en az ödeniyor?

Çalışma izni aldıktan sonra asgari ücretin 1.5 katı ücretle sigortalı olarak çalıştırabilirsiniz. Ücretleri asgari ücretin 1.5 katının altında olamaz.

Teşekkür ederim Bu konuya netlik kazandıramadım.Ev yardımcılarında en az asgari ücret ibaresi var ama mülteciler için bir dayanak bulamadım.

Mültecilerle ilgili farklı bir durum yok zaten Türk vatandaşı olmayan herkes çalışma izni alarak çalışabilir. Eğer ev hizmetlerinde çalıştıracaksanız doğru asgari ücrete çalıştırabilirsiniz.Bunun için sigorta dosyasının ev hizmetleri olarak açılmış olması gerekiyor. Ben başka bir işte çalıştıracaksınız gibi düşündüm o yüzden 1,5 katı dedim.

"- Ev hizmetlerinde çalıştırılacak yabancılar için en az asgari ücret, Satış elemanı, pazarlama-ihracat görevlisi vb. görevlerde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 1,5 katı,"

Sayın keremcem aynen öyle. Eğer ev hizmetleri haricinde başka bir işte çalıştıracaksanız en az asgari ücretin 1,5 katı tutarında ücret vermek zorundasınız ve bordrosunu bu şekilde düzenleyerek prim ödemelisiniz. Eğer nitelik gerektiren başka işlerde çalışacaklarsa öğretmen , mühendis vb. 3 katı , 4 katı , 6,5 katı diye katlanıp gidiyor. Ancak bu sadece Suriyeli mültecilere değil tüm yabancı çalışanlara bu şekilde uygulanıyor.

Son düzenleme:
ben asgari ücret verilmesi şart diye biliyorum bunda bi hata olmasın

ÇALIŞMA İZİN TALEBİNDE BULUNULAN YABANCILARA ÖDENECEK ÜCRET ALT DÜZEYLERİ
İşveren tarafından yabancıya ödeneceği beyan edilen aylık ücret miktarının yabancının görev ve yetkinliği ile bağdaşır seviyede olması zorunludur.
Buna göre, başvuru tarihi itibariyle yürürlükte bulunan asgari ücret tutarı dikkate alınmak suretiyle yabancıya ödenecek ücretin en az;
a) Üst düzey yöneticiler, pilotlar ve ön izin talebinde bulunan mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 6,5 katı,
b) Birim veya şube müdürleri ile mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 4 katı,
c) Uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerde çalışacaklar, öğretmenler ile psikolog, fizyoterapist, müzisyen ve sahne sanatçısı unvanlarında çalışacak yabancılar için asgari ücretin 3 katı,
d) Ev hizmetlerinde çalıştırılacak yabancılar için en az asgari ücret, Satış elemanı, pazarlama-ihracat görevlisi vb. görevlerde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 1,5 katı,
e) Turizm-animasyon organizasyon firmalarında akrobat ve benzeri unvanlarda çalışacak yabancılar ile masör, masöz ve SPA terapisti gibi işlerde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 2 katı olması gerekmektedir.

ÇALIŞMA İZİN TALEBİNDE BULUNULAN YABANCILARA ÖDENECEK ÜCRET ALT DÜZEYLERİ
İşveren tarafından yabancıya ödeneceği beyan edilen aylık ücret miktarının yabancının görev ve yetkinliği ile bağdaşır seviyede olması zorunludur.
Buna göre, başvuru tarihi itibariyle yürürlükte bulunan asgari ücret tutarı dikkate alınmak suretiyle yabancıya ödenecek ücretin en az;
a) Üst düzey yöneticiler, pilotlar ve ön izin talebinde bulunan mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 6,5 katı,
b) Birim veya şube müdürleri ile mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 4 katı,
c) Uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerde çalışacaklar, öğretmenler ile psikolog, fizyoterapist, müzisyen ve sahne sanatçısı unvanlarında çalışacak yabancılar için asgari ücretin 3 katı,
d) Ev hizmetlerinde çalıştırılacak yabancılar için en az asgari ücret, Satış elemanı, pazarlama-ihracat görevlisi vb. görevlerde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 1,5 katı,
e) Turizm-animasyon organizasyon firmalarında akrobat ve benzeri unvanlarda çalışacak yabancılar ile masör, masöz ve SPA terapisti gibi işlerde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 2 katı olması gerekmektedir.

Merhaba;
Yukardaki ücret düzeylerinin bir buçuk katı veya daha fazlası olduğunu hangi yönetmelikten işverene sunabilirim? Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.