fonradar

Sürücü Kurslarında Yıllık İzin

smmm

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar benim sürücü kusru faaliyeti gösteren mükellefim var

şimdi burada direksiyon ve motor,ilk yardım, trafik derslerine giren hocalar var

bu kişiler girmiş oldukları ders saatlerine göre puantaj yapılıp ssk ya bildiriliyor.

ortalama ayda 3,5,8,10,12, vb çalışma günleri oluşuyor

bazılarının günlerini toplasan yılda 2 ay bile yapmıyor

şimdi bu kişilerin yıllık izinleri nasıl olacak?

!!!

4857 sayılı İş Kanunu’nun, 53. maddesinde İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere. yıllık ücretli izin verilmesi gerektiği belirtilmiştir. Yasal düzenlemede haftanın her günü tam gün çalışanlar ile kısmi çalışanlar arasında her hangi bir ayrım yapılmamıştır. Bu nedenle, part-time çalışanların da yıllık ücretli izin haklarından, izin süresinden indirim yapılmaksızın yararlandırılması gerekmektedir.

yani emekli bir öğretmen 1 yılda toplam 15-20 çalışmış ise ben buna tam izin verip ona göre ssk mı yatıracağım
yapmayın böyle

ne izini arkadaşım 365 günün 15-20 günü bende çalışmış geri kalan günler zaten izinli

iş kanunu md:53
...
Bir yıllık süre içinde 55 inci maddede sayılan haller dışındaki sebeplerle işçinin devamının kesilmesi halinde bu boşlukları karşılayacak kadar hizmet süresi eklenir ve bu suretle işçinin izin hakkını elde etmesi için gereken bir yıllık hizmet süresinin bitiş tarihi gelecek hizmet yılına aktarılır.

İşçinin gelecek izin hakları için geçmesi gereken bir yıllık hizmet süresi, bir önceki izin hakkının doğduğu günden başlayarak gelecek hizmet yılına doğru ve yukarıdaki fıkra ve 55 inci madde hükümleri gereğince hesaplanır.

İşçi yukarıdaki fıkralar ve 55 inci madde hükümlerine göre hesaplanacak her hizmet yılına karşılık, yıllık iznini gelecek hizmet yılı içinde kullanır.
...