fonradar

Sürücü Kursu Aday Hizmet Faturaları

merhaba
sürücü kursumuza aday olup sınava girip sertifika hakkını kaybeden,sınava girip kursla ilişkisini kesen veya sınavı kaybeden kursiyerler için her hangi bir ücret almamama rağmen hizmet faturası kesmek zorundamıyım ?(çok acil ve önemli yardımcı olursanız çok sevinirim)

Ynt: sürücü kursu aday hizmet faturaları

Fatura, Vergi Usul Kanunu? muzun 229-232?inci maddeleri arasında ele alınmıştır. 229?uncu maddede ?faturanın tanımı? yapılmış iken, 230?uncu maddede ?faturanın şekli?, 231. maddede ?fatura düzeni? ve son olarak 232. maddede ise ?fatura kullanma zorunluluğu? konuları açıklığa kavuşturulmuştur.

Vergi kanunları ışığında faturanın tanımını yapmak gerekirse; ?Fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır.?
Dolayısı ile sizden hizmet almamış ve borçlanmamış birine fatura kesmeniz elbette düşünülemez.

Ancak sürücü kursunuza aday olup sizden hizmet alan,fakat yeterli başarıyı gösteremediğinden dolayı başarısız olan
öğrencinize bu sebepten fatura kesmemek V.U.K. aykırıdır.Vergiye tabi bir işlemin 3.kişilere bedelsiz olarak sunulması kdv ye tabiidir.Dolayısı ile öğrencinizin başarısızlığı ve aranızda yaptığınız taahhütün maliyeyi bağladığını düşünmüyorum.

Faturasını kesmek zorundasınız.

Ynt: Sürücü Kursu Aday Hizmet Faturaları

Almadığım para için fatura kesmek zorunda değilim.

Sayın ngroy serbest meslek erbabı için söylediklerinize katılıyorum, Tahsilat esası geçerlidir..

Verilen hizmetin karşılığında , bir bedel almamak tamamen sizin tasarrufunuzdur.

aslında bu problemle sadece biz karşı karşıya değiliz bizim gibi sertifika almamış adaylara fatura kesmeyen kurslar azımsanmayacak kadar çok gerçi hizmet veren bir hastane içinde aynı şey söz konusu değilmidir hizmet verilir sonra ücret alınır ve fatura kesilir sürücü kurslarıda bu mantıkla öğrencinin sertifika almasını bekler ücret verilir fatura kesilir sertifika almamış bir öğrencinin eğitimi bitmiş ayılmaz şu nedenle bizde iki aşamada olur sertifika alma işlemi birinci etap teorik sınavdir ikinci aşama ise direksiyon sınavı sertifika alamamış adaylar direksiyon sınavına giremezler dolayısıyla eğitimlerini tamamlamış sayılmazlar dolayısıyla eğitimleri bitmediğinden ücretlerini yatırmazlar milli eğitime sınav harçlarını yatırırlar tekrar sınava girerler...

Eğer hizmet başarı ile tamamalnırsa ücret ödenecek şeklin bir ön anlaşma yapılırsa faturada buna dayanarak kesilir veya anlaşmaya dayanarak kesilmez.

Diyelim ki bir sızıntı var evde. Ustaya dedim ki bunu hallet 100 ytl , yoksa bişi yok. Kabul etti.
Uğraştı beceremedi para da almadı. Şimdi bu usta fatura mı kesecek.

Sn Ngroy olayı sıhhi tesisatçı seviyesine indirmeseydik keşke..

haklısınız ozaman kesmesin faturasını derim geçerim.

Dolayısı ile Beni ikna etmeye çalışmayın ,kanunları değerlendirip bir sonuca varalım.Yazdıklarımızı herkes okuyor ,okuyan herkesin tam anlamı ile ikna olması gerekir diye düşünüyorum.

sürücü kursları, özel dersaneler, hastaneler (yatan Hasta ) bu gibi işletmelerin verdiği hizmetler uzun süreli verilen hizmetlerdir.Ve hizmetin verildiği her aşamada faturası kesilmesi gerekir.Aşamaları belirlemek size kalmış ..Ehliyet alınana kadar son hedefi göstererek faturamı kesilir.

eğer 5 dersten sınava giriyorlarsa , 3 derstre başarı varsa Ozaman sınavlarda başarılı olduğu derslerin hizmetini mükembel olarak verebilmişsiniz demektir ki Faturasını kesmeniz gerekecektir.

Sürücü belgesi alınması için danışmanlık veren dersaneler dışından başka bir danışman firmanın aldığı mukteza;

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı

(Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü)

Sayı : B.07.1.GİB.4.06.18.02/32229-....

Konu :

.............................. GRUP MÜDÜRLÜĞÜNE

İlgi : ...... tarihli ve ...... sayılı yazınız.

İlgi yazınız ekinde alınan ...... Vergi Dairesi Müdürlüğünün ....... vergi numaralı mükellefi ..... Danışmanlık A.Ş.?nin Başkanlığımıza verdiği ..... tarihli dilekçesinde belirtilen hususlar hakkında Müdürlüğümüz görüşü aşağıdaki gibidir.

Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 229 uncu maddesinde; ?Fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır.? hükmü yer almaktadır.

Anılan Kanunun 231/5 inci maddesinde; ?Fatura, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami yedi gün içinde düzenlenir. Bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılır.? hükmüne yer verilmiş, 232 inci maddede de ise birinci ve ikinci sınıf tüccarlarla kazancı basit usulde tespit edilenler ve defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerin sattıkları emtia veya yaptıkları işler için fatura vermek, satın aldıkları emtia ve hizmetler içinde fatura istemek ve almak mecburiyetinde oldukları hükme bağlanmıştır.

Olayda, ..... A.Ş.-..... A.Ş. ortak teşebbüsü ile ..... firması arasında imzalanan danışmanlık hizmeti sözleşmesine göre ilgili eklerde belirtilen ödeme ara hedeflerinin her birinin yerine getirilmesiyle birlikte o kısma ait hizmet ifası tamamlanmış bulunmaktadır.

Bu itibarla, danışmanlık hizmeti sözleşmesi gereği her bir kısım hizmet ifasının tamamlandığı tarihten itibaren yedi gün içinde fatura düzenlenmesi gerekmekte olup, fatura düzenleme tarihinin mahkeme kararına göre belirlenmesi mümkün bulunmamaktadır.

Bilgi edinilmesini arz ederim.

Katılıyorum. Hizmetin tamamlandığı zaman önemlidir.

Uygulamadan bir örnek; bir şirkete eğitim hizmeti veren bağımsız denetim şirketi yılda iki kez fatura keserek belgelendiriyor bu hizmeti
VUK ve KDV kanununa göre hizmetin ifası önemli,,fakat ufrs nin bakış açısı değişik fayda ve riskin karşı tarafa geçmesi ile mal veya hizmet satışı gerçekleşmiş oluyor.