fonradar

Süt izni hesaplama-

beyza

Katkı Sunan Üye
Bir personelimiz şu an doğum izninde ve doğum izni bitti. Evi işyerine uzak olduğundan süt izinlerini de işverenin izniyle kullandırmak istiyoruz. Süt izni bebek 1 yaşına gelinceye kadar günde 1,5 saat olarak hesaplanıyor.

personelimiz doğum izninden sonra da süt izinlerini toplu olarak kullanmak istiyor. Bunu hesaplamak için çalışma günlerini bebek 1 yaşına gelinceye kadar saydığımda toplam 200 gün olduğunu gördüm.

200 günü 1,5 saat ile çarptığımda toplam 300 saat süt izni oluyor. Peki bu 300 saatin kaç güne tekabül ettiğini bulmak için 300'ü sizce mesai saatine mi bölmeliyim? Yoksa 24 saate mi?

Ynt: Süt izni hesaplama-

Önce iyi niyetinizden dolayı teşekkür ederim(halen hiç izin vermeyen işverenlerde var malisef)
İşin doğrusunu zaten biliyorsunuz.Yani süt izni toplu olarak verilemez,bu iznin amacı (çocuğun sağlığı,gelişimi,geleceği,işin doğası gereği annelik duygusunun gereksinimi,çocuğun anneye olan duygusal gereksinimi) buna müsaade etmemektedir.
Bu izin günlük verilir ama bunun saatlerini anne belirler.
Diyelim taraflar anlaşırlar ise(şöyleki işverenin baskısıyla olduğu anlamına gelmemesi için anne bu konuda toplu izin kullanmak istediğini beyan etsin ,buna istinaden işveren izin vermiş olsun diyeceğim ama bu durumun hukuki dayanağı yok) bu şekilde dahi olmamalı,ortada yasal durum var,bu nedenle bu konu annenin iradesine bırakılamaz .
Bu nedenle, anne günlük süt iznini nasıl kullanmak istediğini kendisi belirlesin,sizde uygun görün ve bu iznini kullansın derim.

merhaba,
bende bu konuda muzdaribim,evet yasal olarak böyle birşey yok bunu biliyoruz fakat toplu olarak kullanılması konusunda işveren ile işçi anlaşmış durumda ise nasıl bir hesaplama yapılacak kaç güne denk gelir?ukarıdaki hesaplama doğru mudur?buna cevap verin benzer birçok soru var ama net bir cevap yok

Özür dilerim ,bu konuya ait uygulamaya karşıyım(siz de aynı aynı düşüncedesiniz)

Malum Kanun "Kadın işcilere bir yaşından küçük çocuklarını...." hükmü gereğince,çocuk bir yaşına gelene kadar izin verilecek.Bu izin, sadece işgünleri baz alınarak;örneğin ....iş günü * 1.5 saat=.......:gün......şeklinde olmalıdır.

Yani sizin hesabınız üzerinden 300 saat:günlük iş süresi=.....(günlük ,dolayısıyle haftalık çalışma süresi orantılı olur.
a-300 saat:günlük iş süresi 7.5 saat=40 gün eder.(haftalık 6 iş günü üzerinden-haftalık 45 saat)
b-300 saat:günlük iş süresi 8 saat =37.5/38 gün (haftalık 5 iş günü +yarım gün- " " " )
c-300 saat: " " " 9 " =33 gün (hafta içi 5 iş günü......................" " " )
Not:Bu hesabı tersinden de yapsanız sonuç aynı olur.(300:40 gün=7.5 saat-günlük işsüresidir.)

Şayet işyeriniz de haftalık çalışma süresi 45 saatin altında belirlenmiş ise bu defa hesabı ona göre yapmalısınız.

Neden işe 1,5 saat geç gelme veya erken gitme tercih edilmiyor?
Diyelimki sgk teftişe geldiler ve 1,5 saatin üzerinde işyerinde durdukları halde çalışanın işyerinde olmadığını tesbit eden tutanak tuttular paravan işçi çalışıyor gösterdiğinizden başınız ağrır. Ama işveren hertürlü riske razıyım diyorsa ve günlük çalışma saati 7,5 saat ise toplam saati 7,5 bölerek iş gününe çevirebilirsiniz.

g705 ' Alıntı:
Neden işe 1,5 saat geç gelme veya erken gitme tercih edilmiyor?
Diyelimki sgk teftişe geldiler ve 1,5 saatin üzerinde işyerinde durdukları halde çalışanın işyerinde olmadığını tesbit eden tutanak tuttular paravan işçi çalışıyor gösterdiğinizden başınız ağrır. Ama işveren hertürlü riske razıyım diyorsa ve günlük çalışma saati 7,5 saat ise toplam saati 7,5 bölerek iş gününe çevirebilirsiniz.
ilk cümlenize katılıyorum,sgk yönünden sorun doğabilirmi?
Yani ben işverenim,işcim işe gelmese de ücretini ödemeye razıyım!..sgk ...!
Ben olaya, İK.ilgili madde hükmü yönünden baktım,toplu izine de karşıyım.Sgk yönünün mahsurlu olacağını bilmiyorum,bu olaya daha ziyade yukarıda belirttiğim hususlar-hassasiyetler yönünden bakıyorum.

Bir başka yönden bakalım,
o izinli olduğu günlerde, çalışanınız kaza geçirdi. Ne olacak?
Süt izni günlük kullanılacak bir izindir.Kullanılmadığı gün, o izin hakkı ölür.

Süt izni devredilebilen, birleştirilebilen ve hatta ödenebilen bir izin değildir. İşveren açısından (işçi kabul etse dahi) süt iznini yasanın dışına kullandırmak sorun teşkil eder. İşçinin erken çıkmasını ya da geç gelmesini sağlamak suretiyle izni kullandırın.

SGK işyerine gelip işçiyi göremez ise ve siz o günü çalıştı gösterirseniz paravan sigortalılık olarak değerlendirip tüm sigorta günlerini iptal edebilir.