resim

Taahhüt Edilen Sermayenin Ödenmesi

Üyelik
21 Mar 2009
Mesajlar
94
Konum
İstanbul
Merhaba,

1-Taahhüt etmiş olduğuğumuz sermayenin 1/4'lük kısmını 3 ay içerisinde ödeyeceğiz. Bankadan şirket adına hesap açtırıp ödemeyi yaptığımızda, bunu ticaret siciline bildirmemiz gerekiyor mu? Yok sa sadece sermayenin ödendiğine dair kayıt yeterli olur mu?

2-Aslında şirket yetkilileri bankada şirket adına hesap açmışlar ancak döviz cinsinden bir hesap açıp döviz yatırmışlar ve şimdi yeni bir hesap açıp söz konusu dövizi o hesaba transfer yapabilirler mi yok sa o parayı çekip yeni hesaba tekrar yatırmak mı gerekir?

3-Döviz hesabı şirket adına olduğuna göre, şimdiye kadarki bu hesaptaki hareketleri şirketin bankalar hesabının altında muhasebeleştirebilir miyiz?

İyi Çalışmalar...
 
Üyelik
2 Ocak 2008
Mesajlar
1,516
Konum
ADANA
Ynt: Taahhüt Edilen Sermayenin Ödenmesi

1- KAyıt yeterlidir.
2- İstediğiniz şekilde yapabilirsiniz. Kur farkı gelir/giderine dikkat ediniz.
3- Banka hareketleri bankalar hesabında muhasebeleştirilmeli.
 
Üyelik
21 Mar 2009
Mesajlar
94
Konum
İstanbul
Ynt: Taahhüt Edilen Sermayenin Ödenmesi

Sayın Mohicans,

Cevabınız için teşekkür ederim.

Yalnız 3. maddeyle ilgili olarak; şirket TL cinsinden taahhütte bulunmuştu ancak döviz hesabı açılıp döviz cinsinden yatırılmış. Bu durumda biz 102 hesabı ilk defa borçlandırma yaparken döviz hesabına yatırılan dövizlerin o günkü TL tutarını yazacağız zannedersem.
 
Üst