fonradar

Tahmini Gelir Tablosu Hk. ?

Eren İmalat Ortaklığı'nın muhasebe kayıtları incelenmiş ve aşağıdaki bilgiler çıkarılmıştır.

Birim Başına
satış fiyatı 750 TL
Hammadde 180
direkt işçilik 150
değişken GİM (makina saat temeline göre yüklenmiş) 100
sabit GİM 150
pazarlama giderleri 50 (%40'ı değişken)
yönetim giderleri 40 (%25'ı değişken)

30 haziran 1995'de sona eren faaliyet döneminde 4.000 birimlik satış yapılmıştır. durumdan memnun olan yöneticiler 1996 yılı faaliyet döneminde satış fiyatında %10'luk bir indirim yapılmasını ve bu sayede satılan birim adedinde %15'lik bir artışın gerçekleştirilmesini önermektedir. ortaklığın üretim kapasitesi satış hacmindeki artışı karşılayabilecek düzeydedir. ortaklık miktar ıskontosundan yararlanacağı için 1996 yılı hammadde maliyetinde birim başına 10 TL 'lik bir artış beklenmektedir. Şu andaki stok seviyelerinde bir değişiklik olmayacaktır.
İstenilenler;
1- 30 Haziran 1996'da sonra erecek faaliyet dönemi için tahmini bir gelir tablosu düzenleyiniz?
2- 1995 ve 1996 faaliyet dönemlerinin vergiden önceki karlarını karşılaştırarak 1996 yılında satış fiyatında bir indirim ve satış hacminde bir artışın yapılmasını önerir misiniz ?

sorunun cevabı hakkında yardımlarınızı rica ederim...

sayın abdullahh siz ne ile meşgulsünüz, yanı öğrenci,muhasebeci vs.

mehmet bey merhaba, ben bankada çalışıyorum ancak sorular benimle ilgili degil. arkadaşımın sınavı için ona yardımcı olmaya çalışıyorum. hocanın vermiş olduğu ödevler bunlar. bugün teslim için son gündü gerçi.
teşekkürler yardımlarınız için.