Tahsilat Problemi

Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Merhaba

Mükellef ile yaklaşık 2 senedir çalışılıyor ve hiç makbuz kesilmemiş. Mükellefte hiç ödeme yapmamış. Bu durumda biz mükellefle çalışmayı bırakacağız fakat 2 senedir makbuz kesmeme nedeni ile alacaklarımız üzerinde hak iddia edemez miyiz?

Ayrıca bundan sonra beyannamelerinin verilmeyeceğini firmaya ne şekilde bildirmemiz gerekli ?

Teşekkür ederim
 
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
Ynt: Tahsilat Problemi

Ogün Güneş ' Alıntı:
İHTARNAME

İZMİR ( ) .NOTERLİĞİ'NE

KEŞİDECİ :

MUHATAP :

KONU : ????.. Tarihli ???.. nolu hizmet sözleşmesi hakkında

AÇIKLAMALAR : Şirketiniz/işletmeniz ile aramızda yapmış olduğumuz ????tarihli ??..nolu sözleşme ile 3.maddede belirtilen muhasebe işlemlerinizin yürütülmesi hususunda anlaşmış bulunmaktayız..

Sözleşmenin 7.maddesinde belirtilen muhasebe ücretinin???ayı ve??. ayına ait ödemesi yapılmamıştır.İş bu ihtarnamenin tarafınıza tebliğinden itibaren en geç 3 gün içerisinde muhasebe ücret borçlarınızın sözleşmede belirtilen şekilde ödenmesi aksi taktirde 7/4-5 ve 9.maddesi gereği hizmet sözleşmesine son verileceğini ve yasal işlemlere başlamak zorunda kalacağımızı ihtar ederiz.

Sözleşmenin fesh edilmesi durumunda tüm defter ve belgelerinizi teslim almanız aksi taktirde Çalışma Ususl ve esasları yönetmeliğinin 27.maddesi gereğince 1 ay sonunda ilgili vergi dairesine teslim edileceği de bildirilir.
Saygılarımızla bilgilerinize arz ederiz . / /2009

KEŞİDECİ









Sayın Noter,iş bu 3 nüshadan ibaret ihtarname cevabının bir nüshasının muhataba tebliğini,bir nüshasının dairenizce saklanmasını,bir nüshasının da tebliğ şerhi ile birlikte tarafımıza iadesini saygılarımızla arz ve talep ederiz.
_________________________________________________

Karşı tarafa resmi bildirim yapıncaya kadar beyanları vermemezlik yapmayın.
Alıntı linkinde benzer bir başlık açmışsınız, tahsilat problemi artmaya başladı sanırım.
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Tahsilat Problemi

Ogün bey

Teşekkür ederiz. bunu gönderdik fakat hiç makbuz kesilmemiş bugüne kadar alma şansımız var mı icra yolu ile ?

Saygılarımla
 
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
Ynt: Tahsilat Problemi

Makbuz Muhteviyatı


Kanun Ad VERGİ USUL KANUNU
Madde No 237
Kapsam
(2365 sayılı Kanunun 40'ıncı maddesiyle değişen madde) Serbest meslek makbuzlarına:
1. Makbuzu verenin soyadı, adı veya unvanı, adresi, vergi dairesi ve hesap numarası;

2. Müşterinin soyadı, adı veya unvanı ve adresi;

3. Alınan paranın miktarı;

4. Paranın alındığı tarih;

Yazılır ve bu makbuzlar serbest meslek erbabı tarafından imzalanır.

Serbest meslek makbuzları seri ve sıra numarası dahilinde teselsül ettirilir.
--------
Şansınız var tabi.
 
Üyelik
8 Haz 2005
Mesajlar
260
Ynt: Tahsilat Problemi

Hizmet sözleşmesi imzalanmamış ise biraz problem yaşayabilirsiniz. Müşteri parayı ödediğini ancak sizin makbuz kesmediğinizi iddia edebilir.
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Tahsilat Problemi

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

Hizmet sözleşmesi yok+ Makbuz yok ( Karşılıklı güven vardı sözleşme yapmadık diye bir açıklama yapıldı ama şu anda bir anlamı kalmadı tabiki)

300 ytl* 24 ay üzerine su içicez sanırım
 
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
Ynt: Tahsilat Problemi

Sözleşme yapmadıysanız işiniz zor. Ancak sözleşme yapılmasa dahi ortada verilen bir hizmet var. Bunun ispatı mümkün. Su içmeden önce bir avukattan görüş almanızı öneririm.
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Tahsilat Problemi

Onada elden verdik diyeceklerdir.

Teşekkür ederim

Saygılarımla
 
Üyelik
16 Eyl 2008
Mesajlar
806
Ynt: Tahsilat Problemi

siz takibi açın ispat yükümlülüğü bu sefer onlar da olacaktır defter kayıtlarında da ödendiğine dair bir kayıt yok ve ödendiğine dair belge yok ise mahkeme sizin alacağınızı dikkate alacaktır
bir de sözleşmenin yazılı olması gereği meslek mevzuatımız sebebi iledir ancak borçlar kanunu hükümleri gereği yazılı olma şartı yok hem sözleşme gerçekleşmiştir bana göre çünkü siz 2 yıl boyunca beyannamelerini onaylamış muhasebe hizmeti vermişsiniz
ama mutlaka avukat desteği alın ::)
 
Üst