Tahsilata Çözüm

elit

Katkı Sunan Üye
tahsilata neden çözüm bulunamıyor.
sigorta acentalarına aracınızın sigortasını yaptırmaya gittiğinizde nakit mi - kredi kartı mı diye soruyorlar.parayı tık diye alıyor.sonra sigorta acentalarının fiyatları üç aşağı beş yukarı hep aynı. sigortayı yaptırmazsanız ne olur,sonuçlarını biliyorsunuz yazmama gerek yok.peki, bizim ne eksiğimiz var bunlardan.il bazında odamız var, birliğimiz var, buraya bağlı üyeler var (yönetim kurulu, disiplin kurlulu...).biz daha güçlü değilmiyiz.
odalar bu duruma neden el atmaz.mükellef önce gitsin meslek mensubunun bağlı olduğu odanın banka hesap numarasına harç yatırıyor gibi ödesin parasını.oda bu iş karşılığında %5-%10 neyse alsın komisyonunu burdan.bende hemen kesiyim makbuzumu ödeyim kdvsini.ben de mağdur olmam, oda da, devlette.bazı şehirlerde meslek mensuplarının kurduğu dernekler var.burdanda yürütülebilir.

tahsilatın birde manevi boyutu var:
para alamayınca yaptığınız işin aldığınız sorumluluğun mükellef nezninde değeride olmuyor.alışmış çünkü adam bedavaya defter tutturmaya.ne iş yapıyorsunuz ki siz diye ükelalık yapıyorlar.yapılan işe değer verilmeyince o işi yapan meslek mensubununda değeri olmuyor.ucuz işçilik ucuz insana eşit oluyor.

odalar, meslek mensuplarına eğitimlerimizi artırıyoruz, şöyle hizmetlerimiz, faaliyetrimiz falan filan olacak diyor.eğitimin amacı ney, basit ifadeyle bilgi sahibi olmak.hedefimiz neresi, kalkınmaktır.biz eğitim alıyoruz, aldığımız eğitimleri satıyoruz.karşılığı bize gelmediği için kalkınamıyoruz meslek camiası olarak.

bilgi ve sorumluluk açısından baktığımızda, meslek mensubu mükellefle birlikte müteselsilen sorumludur.ne güzel düşünmüşsünüz bizi burda.artık sgk daki usülsüzlüklerden de bizi sorumlu tutacaklar.hiç unutmazmışsınız siz bizi.ne güzel hatırlıyorsunuz bizi demi.sorumlu tutmayı biliyorsunuz da bu işin karşılığını niye hesap etmiyorsunuz?

odanın amacı, hak ve menfaatlerimizi korumakmış.hani nerde... nerde.... nerde...

Son düzenleme:
biz daha güçlü değilmiyiz demişsiniz,el cevap hayır bizim hiç bir gücümüz yok,zira bizler söylemeyi değil de söylenmeyi bilen bir topluluğuz dünya kadar işin arasında gelen dünya kadar karşıt inceleme tutanağından bile iş yoğunluğumuz artarken tek bir incelemeden bile 50 tl gibi cüzzi bir miktarı alamıyoruz çünkü tepedekiler aldırmıyor bizleri her konuda daha aşağı görüyorlar sözde kendileri üstat oluyor hadi canım sende ne üstatı odaların tek bir amacı vardır statükonun yılmaz bekçileri olarak kendi koltuklarını sağlamlaştırıp daha yüksek gelir elde etmek bunun için de dansöz nesrin topkapı gibi kıvırtmak ,daima bunların saçı başı ayrı oynuyor ,peki sorarım size neden hepimiz birlik olup bütün adaları birliği fax ve email yağmuruna tutmuyoruz neden bakanlıklara yazmıyoruz neden harekete geçmiyoruz ve ses getiremiyoruz haydi birlik olalım el ele verelim sinerji oluşturalım ama nerdeee nasrettin hoca boşuna dememiş timurlenke köylü çok memnun kaldı filin eşini de istiyor hey yavrum hey ne zaman bizim meslekdaşlar kahve sohbeti yapmayı söylenmeyi bırakıp bir adım atacak ben tek başıma atıyorum ama ses çıkmıyor yanımda bir kaç adım daha olsa bizim çıkartacağımız sesi kızıl ordu bile çıkartamaz.Bütün angaryalar smmm lere yıılmakta onlardan düşünmeyen üretmeyen sorgulamayan baş eğen itaatkar köleler robotikolar olması istenmekte ve sistem tamamen buna odaklı hareket etmektedir.İnsanlar içi boş dışı süslü çerçeveli kaplı ideolojilerle olaya yaklaşmakta seçim zamanın saçma sapan siyasi görüşler şuculuklar buculuklar oculuklar öcülükler ön plana çıkmakta ve benim sevgili meslekdaşın oy kullanırken bu adayların posteri yanında resim çektirmektedir tam da istenilen kıvama gelmiştir.O odalarda koltuk kapmak için kaç takla atanlar var ben biliyorum bu gemisini kurtaran kaptan olup da ağız değiştirenlerde çok tehlikeli.odaların bu meslek için yaptığı ve yapacağı hiç bir şey yoktur şu an ki mevcut durumuyla kimse kendini kandırmasın benim odanın vereceği hiç bir seminere derse konferansa da ihtiyacım yok ensem yeterince kalın kendi işimi görebiliyorum kendi göbeğimi kendim kesebilirim kibirli değilim haşa ama hiç sevmediğim fatih terim hocanın dediği gibi ay oda ben senden ders almam ders veririm hemde insanlık namına toplum namına senden tek kuruş almadan yaparım bunu.Hiç bir odanın amacı kar etmek olmamalıdır hizmet etmek olmalıdır ama mevcut sömürgeci vahşi kapitalist sistem emeği alın terini sömürmektedir,buna çanak tutan işverenleri ve odaları oluşturmaktadır.Odaların amaçları bilgi akışı değil gelirlerini artırmak insanın posasını çıkartmak erol taş gibi rol kesmektir.Devlet,işçi,işveren,odalar devamlı meslekdaşların sırtına binmekte seslerinin çıkmadığını gördükce de kırbacı vurmakta hedefe varmaktadır.Taksim de yürüyüş yapalım,başkentte yapalım odalara çelenk bırakalım bol bol email ve fax atalım amaa nerdeee bunları yapacak babayiğit biz bu klavye dedikanlılığını bırakalım artık

Son düzenleme:
bizim meydanlara çıkmaya ihtiyacımız yok.köprüler bize yeter.mükellefin devlete olan beyan yükümlülüğünü ben yapıyorum.mükellef mecbur köprüden geçecek.odaların almış olduklara aidat vs. gibi paralara lafım yok.hangi meslek odası almıyor ki para.mükellefin birçok işini bedavaya görüyoruz.önce gider odanın hesabına hakkımız olan parayı yatırsın ondan sonra işini halledelim.yatırmazsa kendi bilir.oda da bedavaya yapsın demiyorum alsın hizmetinin karşılığı olan parayı.bu uygulamaya en azından belli bir kâr marjına ulaşmış, işçi çalıştıran işletmelerin bazı potansiyellerine göre belirlenebilir.meslek odası olarak asgari ücret tarifesindeki parayı mükelleften al sen (ücret+kdv) bizden de %10-%20 komisyon al.sadece kendi menfaatimiz için birşey istemiyoruz ki.odayla ortak hareket edeceğiz.odaların yönetim kurulları bir araya gelip neden gündeme taşımazlar, büromuza gelip destek isteseler kapıyı mı çarptık yüzlerine.bakanlığınan uğraşmaya gerek yokki ben parayı bakanlıktan istemiyorum ki.bakanlığın onay verdiği asgari ücret tarifesi var zaten.oda, tarifenin altnda ücret alırsan kulağını çekerim diyo.ticarette nasıl kredi kartı kullanılıyor bizde de böyle.ekstra birşey istemiyoruz.

Son düzenleme:
sayın elit isminiz elit ama bu şekilde hareket ederseniz elit değil köle olursunuz zira ütopya güzeldir ama gerçekler kabustur ne köprüsü hangi köprü ortada köprü falan yok ark var kanal var o da hiç doymak bilmeyen odalara doğru akıyor sizin tarlanızın çorak olması kimsenin umurumda değil odalarla da ortak hareket etmen söz konusu değil onlar sana zırnık koklatmaz ve kaale de asla almazlar sen onların muhatabı değilsin sadece kölesisin robotikosun ve sağmal ineksin sadece biraz daha fazla süt temin etmek için sana ot saman gösterler 4 nala koşturmazlar ama öldürmezler de sadece süründürürler sen fax çekme sen mail atma sen meydana çıkma burda körler sağırlar birbirini ağırlar misali nihavent makamında söylen dur sonrada iyimser tablo çiz sayın elit kaç yaşındasınız acaba sizi rüyadan uyanmaya gerçek hayata aktif olmaya hamle yapmaya cesur olmaya dik durmaya davet ediyorum gemisini kurtaran kaptan olmaya başkasından bana ne demeye değil, burdan 3-5 kişinin okuduğu yazılar çok önemlidir ama asla yeterli değildir sizin köprünün temeli çürük ayakları dinamit dolu istediklerini geçiriyorlar istedikleri zaman patlatıp yenisini inşa ediyormuş görüntüsü veriyorlar uyanın ey halkım uyanın hiç bir şey hayatta kopyala yapıştır kes yapıştır kadar basit değil çaba ister emek ister direnç ister hareket ister aksiyon ister hiç bir zaman odalar biz deh çüş demedikçe hareket etmezler:eek:dalar senin bürona gelecek öyle mi güldürme adamı sen kimsin ki onlar için sana gelsinler de hizmet etsinler seni tınlamazlar tembel adamlardır kendi işlerinin başında bile bulunmazlar çoğu zaman hesaplarına da paralar yatıyor zaten kibir tavan yapmış ne işi var senin büronda uyan kardeş uyan

Son düzenleme:
Tahsilat sorunu için iş bitirici oda yönetimleri ve Türmob yönetim kurulu üyeleri lazım.
Şuan oda ve türmob yönetiminde söz sahibi olan grup; alacağı maaş, huzur hakkı ve onursal makam odasını düşünüyor.
Muhtemelen bürodan gelen para olsa da olur olmasa da deniyordur.

üvey evlat muamelesi gören meslek mensuplarıyız biz. odamız var ama sahip çıkmaz bize. ne zaman sahip çıkmış ki hem alacağımız tahsilata karışsınlar? onların cebine para giriyor mu bu kısmı önemli. peki büyük bir çoğunluğu oluşturup da nasıl bu kadar kayıtsızlık deryasında yüzüyor bu meslek? cevap açık aslında; her bir çalışan, emeği geçen salla başını al maaşını kafasında. niyetim yargılamak değil de sistemin sunduğu şartlar ortada zaten, ben uzaydaki büroda işle yapmıyorum neticede. ama üstatlarım ve kaderdaşlarım şu var ki; dayanışma sıfır aramızda. bir o kadar da niteliksiz insanları aramızda barındırıyoruz. tek başına tepkilerle bu sisteme tepkimeye giremez. kaliteli olmak, kaliteyi aramak ve araştırmak; farkındalık ihtiyacımız olan kavramlar... ve daha sayamadıklarım.