Takdir Komisyonunun Verdiği Cezalar için Uzlaşma

Üyelik
26 Haz 2009
Mesajlar
158
takdir komisyonunun verdiği cezalar için uzlaşmaya gidilebilirmi.bunun yanında uzlaşma yoksa 376. maddeden indirim talep edilebilir mi.
 
Üyelik
26 Ağu 2009
Mesajlar
99
Ynt: Takdir Komisyonunun Verdiği Cezalar için Uzlaşma

uzlaşmanın kapsamına ikmalen, re?sen veya idarece salınan ve Bakanlık Vergi Dairelerinin tarha yetkili olduğu vergi, resim ve harçlar girer.
Uzlaşmada genellikle vergi incelemelerine veya takdir komisyonu kararlarına istinaden yapılan tarhiyatlardaki Gelir, Kurumlar, Geçici Vergiler, KDV gibi vergi asılları ile yine bu vergilere bağlı vergi ziyaları, gecikme faizleri ve özel usulsüzlük cezaları gibi cezalar indirilmektedir. Ülkemizde hemen hemen her il ve bölge başkanlıkları ile merkez teşkilatta Uzlaşma komisyonları bulunmaktadır. Diğer yandan, söz konusu komisyonlarda, uzlaşmaya giren her bir mükellefler için vergi tarhiyatları ve cezalarına yapılan indirimler birbirinden çok farklı olabilmektedir. Bazı uzlaşma komisyonlarında tarhiyata konu vergi ve cezalarına yapılacak indirimler çok katı kurallara bağlanabilirken, diğer uzlaşma komisyonlarında ise bu indirimler çok yüksek olabilmektedir. Bu nedenle, söz konusu komisyonlarda mükelleflere standart olmayan çeşitli indirimler yapılabilmektedir.Dolayısı ile bazı vergi ve cezalarda uzlaşma bazılarında ise 376 istenebilir.
 
Üyelik
26 Haz 2009
Mesajlar
158
Ynt: Takdir Komisyonunun Verdiği Cezalar için Uzlaşma

yani şunu anlıyoruz.taktri komisyonunun verdiği cazlar için uzlaşmaya gidilebilir.
 
Üyelik
9 Eyl 2007
Mesajlar
1,454
Ynt: Takdir Komisyonunun Verdiği Cezalar için Uzlaşma

Tarhiyat sonrası uzlaşmanın kapsamına; vergi daireleri tarafından mükellef adına ikmalen, re?sen veya idarece tarh edilen ve vergi dairelerinin tarha yetkili olduğu bütün vergi, resim ve harçlar ile bunlara ilişkin olarak kesilecek vergi ziyaı cezaları girmektedir.

tarhiyat sonrası uzlaşma kapsamına özel usülsüzlük ve usülsüzlük girmez
fakat tarh edilen vergi ve vergi ziyaı girer
tabiki uzlaşma hakkınız vardır
 
Üst