fonradar

taksitli kredi kartı satışları

Taksitli kredi kartı satışlarında satış yapan mükellefin cebine girmeyen bankanın tahsil ettiği vade farkı için mükellefin fatura kesmesi hakkında bir görüş var. Aksi görüşü destekleyen elinizde mukteza, mahkeme kararı vb. , varsa bana yollamanızı rica edeceğim.

bu konu üzerinde çok tartışma yaşandı. birçok meslektaşımla konuştuk. sonuç olarak postan çekilen brüt tutar ile hesaba geçen tutar arasındaki farkın gider olarak kayıtlara alınması. tek problem brüt tutarın içerisindeki komisyon tutarında kdv olmaması. mükellefler için bu durum kdv'den zarar olarak görünüyor. mükellefin banka ile yaptığı bankacılık işlemleri ile ilgili sözleşmeye bakmakta yarar var sanırım. ben ona henüz bakamadım(karınca duası gibi bişey)

Kredi kartı satışı

T.C.
İSTANBUL VALİLİĞİ
İl Defterdarlığı
Usul Gelir Müdürlüğü
20.06.2003-005619
SAYI : B.07.4.DEF.0.34.20./VUK
KONU : Taksitli kredi kartlı satışlarda vade farkının faturalara
ilave edilip edilmeyeceği hk.

İLGİ: …………… tarihli dilekçeniz.

Dilekçenizden, cep telefonları alım, satımı işi ile iştigal ettiğiniz, taksitli kredi kartlı satışlarınızda, bankaların uygulamış oldukları komisyonların (vade farklarının) düzenleyeceğiniz faturalara ilave edilip edilmeyeceği hususlarının sorulduğu anlaşılmıştır.

Bilindiği üzere; 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 229’uncu maddesinde “Fatura satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya iş yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır.” şeklinde tanımlanmıştır.

Aynı Kanunun 232’nci maddesinde ise, “Birinci ve ikinci sınıf tüccarlarla defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçiler;

1- Birinci ve ikinci sınıf tüccarlara,
2- Serbest meslek erbabına,
3- Kazançları basit usulde tespit olunan tüccarlara,
4- Defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilere,
5- Vergiden muaf esnafa;

Sattıkları emtia veya yaptıkları işler için fatura vermek ve bunlarda fatura istemek ve almak mecburiyetindedirler.” denilmektedir.

Bu duruma göre; şirketinizce nihai tüketicilere mal teslimi yapıldığı anda malın toplam bedeli üzerinden fatura düzenlemesi gerekmektedir. Taksitli satışlarda ise faturanın düzenlenmesi esnasında vade farkı da (komisyonunda) hesaplanarak toplam bedel üzerinden fatura düzenlenecektir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

merhaba,

benim anlamadığım bir konu var. örneğin; bir müşteri 100+KDV bir mal alsın. bu müşteri bizden malı nakit aldığında 118 ytl ödeyecek değilmi. biz zaten 18 ytl kdv'yi müşteriden tahsil ediyoruz ve bunu beyannamede hesaplanan kdv yapıp vd'ye ödüyoruz. vade farklı faturada ise banka 10 ytl vade farkı aldığında matrah 110+KDV yani 110+21,24 oluyor. buda demekki 100 ytl bizim paramız, 10 ytl bankanın parası, 21,24 ytl'de maliyenin alacağı kdv. yani biz yine gelir olarak 110 ytl yazıyoruz, 10 ytl'yi extre gelince gidere atıyoruz ve gelirimiz net 100 ytl oluyor ve müşteriden aldığımız bankanın fazladan çıkardığı 10 ytl'nin kdv'sini müşteri vergi dairesine ödüyor biz aracılık ediyoruz. bence böyle ama aksini düşünen varsa lütfen cevap yazsın, belki yanlış hesap ediyorumdur.

teşekkürler

sayın sonert
ben işletmemde (toptan olması nedeniyle) komisyon için ayrıca fatura kesiyorum sizin yaptığınız hesaplamayla aynı. sonuç itibariyle benim gelirim 110YTL tah.kdv.19,8 olurken bankanın geliri 10ytl aynı zamanda benim giderim olmakta.
ancak banka geliri nedeniyle bsmv'ye tabi olduğundan dolayı,bence, fatura kesmez. makbuzlar bu işlemler için yeterlidir.Zaten kdv kanunu 17.madde e fıkrasında açıklanmaktadır.
Önemli olan bu işlemin BSMV'ye tabi olup olmadığıdır!!
Kolay gelsin.

syildiz42' Alıntı:
sayın sonert
ben işletmemde (toptan olması nedeniyle) komisyon için ayrıca fatura kesiyorum sizin yaptığınız hesaplamayla aynı. sonuç itibariyle benim gelirim 110YTL tah.kdv.19,8 olurken bankanın geliri 10ytl aynı zamanda benim giderim olmakta.
ancak banka geliri nedeniyle bsmv'ye tabi olduğundan dolayı,bence, fatura kesmez. makbuzlar bu işlemler için yeterlidir.Zaten kdv kanunu 17.madde e fıkrasında açıklanmaktadır.
Önemli olan bu işlemin BSMV'ye tabi olup olmadığıdır!!
Kolay gelsin.

merhaba,
bankalardan gelen hesap extrelerinin üzerinde (en azından koçbank ve işbankası) "Bu hesap bildirimi aynı zamanda fatura görevi görmektedir" ibaresi var ve fatura seri ve sıra nosu koymuşlar. dolayısıyla bize gelen hesap extrelerinde yazan komisyon giderini gidere atabiliriz. yani bizim gelirimiz yine net kalan oluyor.

teşekkürler