fonradar

Tamir Bakım İşinde Kullanılan Malzemelerin Muhasebe Kaydı?

Ogrenci

Katkı Sunan Üye
Merhaba

Bir mükellef makina tamir ve bakım işi yapıyor.
Bu işi yaparken kullanmak üzere çeşitli malzemeler satın alıyor
(motor-sigorta-civata-v kayışı- vs... gibi)

1) Bu malzemeleri bir makinanın tamir işinde kullandığında faturada malzemeleri tek tek fiyatlarıyla (alış fiyatı+kar) yazıyor. Ayrıca işçilik olarakta bir tutar yazıyor.

2) Bazen de bu malzemeleri yedek parça gibi satıyor.

3) Bazı aldığı parçaları dışarda işlemeye gönderiyor.

bu durumlarda muhasebe işlemleri nasıl yapılmalı?
(Bu mükellefin yazar kasa kullanması gerekir mi?)

teşekkürler.

sayın öğrenci mükellefin yaptığı tamir bakım işi hizmet üretim işidir.dolayısı ile bu işi yaparken aldığı malzemeleri 150 hes takip etmen gerekiyor.buradan direkt 740 hesaba atarak hizmet üretim maliyetini oluşturabilirsin.bazı aldığı malları yedek parça gibi satıyorsa 150 hes.153 hesaba alırsın satış ft.kestikten sonra yıl sonunda satılan malın maliyetini oluşturabilirsin.3 sorunu pek anlayamadım bazı parçaları dışarda işlemeye gönderiyor diyorsun.anladığım kadarıyla tamir işi olduğu için reftefiye falan yapıyor ve verdiği hizmetin içinde kullanıyorsa 150 hesapta değerlendirebilirsin.muhasebe kaydına gelince mal alış
150
191
100
veya
320

hizmet üretim maliyetini oluştururken

740

150

geçici vergi veya yıl sonunda

622

740
buradanda kar zarar hesabına

690

622

eğer malıın üzerinde değişiklik yapıp veya yapmadan satarsa

153

150
bu kayıtla stoklara al.

geçici vergi veya yıl sonlarında

621

153
daha sonra

690

621

kesinlikle yazarkasa kullanması gerekiyor.perakende satış yapıldığı için mutlak suretle yazarkasa kullanmalı vakit geçirilmeden mükellefinizin yazarkasa almasını sağlayınız aksi taktirde yüksek cezalarla karşı karşıya kalabilir

Kod:
 3) Bazı aldığı parçaları dışarda işlemeye gönderiyor.

Gönderdiğin parçalar yağlama,bakım için gönderiyor isen 150 hs kullanabilirsin, ancak gönderdiğin parçalardan değişik şekilde kullanacağın parça mamül elde ediyor iseniz 150 - 151 -152 hs kullanman gerekecektir.

bazı muhasebeciler de tamir bakım işine hem ticaret hem hizmet diyor aldığı malzemleri 153 e atacak diyolar bence yanlış sizlerin dediği gibi hizmet üretimi bu duruma yorumunuz nedir