fonradar

Tapu Harçları

İyi günler. Sorum şu; Yeni arsa alımı yapılmışsa, bu arsa için harcanan Tapu, noter vs. masraflar arsa bedeline dahil edilerek 258'in altında takip edilir. Buraya kadar sıkıntı yok. Fakat Tapu devri esnasında her iki taraf da tapu harcı ödemesi yapmakta ve bu masrafları alıcı taraf üstlenmiş durumda. Bankaya yatırılan tapu harcı için alınan dekontta devir eden ve devir alan kişilerin ayrı ayrı bilgileri yer alıyor. Ama aslında devir eden tarafın ödeyeceği harcı da devir alan taraf ödüyor. Devir alan kişi, elindeki makbuzda karşı tarafın vergi, kimlik vs. bilgileri bulunsa dahi onu kendisi ödediği için arsa bedeline dahil edebilir mi?

Ynt: Topu Harçları

Bazen anlaşmaya göre tapu harçlarını taraflardan biri üstleniyor. Yılbaşında şirketimize bir konut aldık satıcının tapu harcını biz üstlendik. Maliyete ekledim.

Ynt: Tapu Harçları

esas olarak bizim olmayan bir gideri biz yapıyoruz ...

gider olabilir mi ? yada maliyete eklenebilrimi ?

Evet ama satış sözleşmesi gibi bir şey imza edilse ve burada satışı yapanın ödeyeceği tapu harcını alan taraf öder. diye madde düşülse resmi olarak bir anlam ifade etmez mi? Sonuçta firmaya ait olmayan bir gider kalemi ama firmanın kasasından çıkıyor. Bu tarz olaylar her zaman olmaz lakin eğer bu ödemeyi arsa bedeline ekleyemezsek, kayıtlarımızda gerçekte kasamızda olmayan bir para kasadaymış gibi gözükecek. Peki bunu nasıl açıklayabiliriz. Bence satış esnasında taraflar bu konu ile ilgili bir sözleşmeye imza atarlarsa, yapacağımız muhasebe kaydı için bu sözleşmeye dayanarak kayıt yapıldığı şeklinde bir açıklama konulur ki bu da doğru olur. Aksi halde mesela durumdan haberdar olmayan firma ortakları var ise (böyle bir şey olmaz ya) kayıtlara göre olması gereken ama kasada olmayan bu paranın hesabını sormazlar mı?

Merhaba;
Bir konuyu aydınlatmakta fayda var.GV kanunun 40/6 bendinde ,işletme ile ilgili olmak şartıyla bina arazi,gider,istihlak,damga,belediye vergileri,harçlar ve kaydiyeler gibi ayni vergi resim ve harçların ticari kazancın tespitinde indirim konusu yapılacağı hüküm altına alınmıştır.
Yukardaki açıklamalardan tapu harçları maliyete eklemek zorunluymuş gibi anlaşılıyor.Kanımca maddeden anlaşılacağı üzere alımlarda ödenen tapu harçları direk gidere de atılabilir.

Sayın aşkınbulduk;
Soruyu okudum.Birşey kaçırmadım.Ama sanırım kendimi iyi ifade edemedim.Başka bir noktaya temas etmek istedim.Ama önce sizin dediğinize geleyim.
Bence devir alan devir edenin tapu harcını ödese bile giderde veya maliyetinde kullanamaz.Kanunda çok açıkça belirtiliyor devir eden,devir alan ayrı ayrı harç öder.Yani bu şuna benziyor.Başkasına ait vergileri ödemek gibi.Tapu devir etmeden önce emlak vergisi borcu varsa bunun ödenmesi gerekir.Emlak vergisi borcu çıktığında da alıcı yüklendiği oluyor.Ama bunu alıcı satıcı adına ben ödedim dolayısıyla benim giderlerime girmeli diyebilirmi diyemez bence.Adı üstünde satıcıya ait.En fazla satıcının cari hesabına ödeme gibi gösterebilir.
Benim dikkat çekmek istediğim başka şey.Sayın fatih54 ve bulent249 arkadaşlarımızın dediğinden sanki tapuda ödenen tapu harçları maliyete eklemek zorunluymuş gibi bir anlam çıkardım ben.Ben ihtiyari olduğunu düşündüğümden mudahele gereği duydum.(kendi payımıza düşen tapu harcı ödemeleri için)