fonradar

Tarhiyat öncesi uzlaşmadan sonra beyanname vermeme cezası

• Konbuyu başlatan SİBEL
  • Başlangıç tarihi
S

SİBEL

Ziyaretçi
Sayın Forumdaşlar;

Bir mükellefim, bir ihbar ile geriye dönük yılları incelendi. Mükellefiyet başlangıç tarihi 05.12.2005'dir.
Ancak ihbarda 2005/12 öncesi 2005/05-08-09......gelirlerde mevcuttu, mükellef kabul etti. Tarhiyat öncesi uzlaşıldı. Vergi dairesi re'sen tahakkukları yapabilmek için 01.05.2005 tarihinde mükellefiyeti açmış.
Gerekli dönemlerin uzlaşma rakamına göre tahakkukunu yapmış.
Ancak inceleme raporunda gelir tespit edilmeyen 2005/06- ve 07 dönemlerinde tahakkuk yok doğal olarak.
Bugün vergi dairesi bana bu dönemlerin KDV beyanını boşda olsa vereceksin diyor.
Bu doğru mudur?
Mükellefiyet re'sen açıldı diye düşünüyorum, yorumlarınızı merak ediyorum.
Teşekkürler

Ynt: Tarhiyat öncesi uzlaşmadan sonra beyanname vermeme cezası

Mükellefiyet kaydı 01/05 olarak açılmış re'sen açılmış olması farketmez bu tarihten sonra faaliyet olmasa bile Kdv beyannamesi vermeniz gerekir diye düşünüyorum.

Olayın sonucunuda yazalım...
Vergi dairesi mükellefiyeti başlattığı için o dönem beyannamelerini vermekten başka çarem olmadığını söyledi.
Boş beyanname verdik. 2005 yılı e-beyan uygulamasına girmediği için ceza sadece 1. derece usulsüzlük oldu.
1.Derece usulsüzlük 2 yıl zamanaşımına tabi olduğu için sadece damga vergisi ödemesi çıktı.
Başına gelen forumdaşlara bilgi olsun.

İyi çalışmalar

Mükellef olduğu için Haziran Temmuz 2005 dönemine boş da olsa beyan verilmesi gerekirdi. Yani idaresinin görüşü Doğrudur.