fonradar

tarım bağkurundan ssk ya geçiş

Öncelikle iyi günler ve böyle faydalı bir siteyi faaliyete geçirenlere ayrıca teşekkürler;
Sormak istediğim konunun farklı türleri forum içerisinde değişik isimlerle mevcut, ancak her sorun birbirinden farklı olduğu için kendi durumum hakkında danışmak istiyorum;
Annem 1975-1979 yılları arasında emekli sandığına bağlı olarak çalışmış, 2001 yılında 120 günlük sigorta prim ödemesi var, 2005 yılından itibarende ev hanımlarının bağlı olduğu isteğe bağlı tarım bağkuru ödemektedir.Daha önceki yıllarda borcunu ödeyemediği zaman 3 ay sonunda otomatik olarak pasif sigortalıya geçiyor ve borcunu ödediğinde sigortası tekrar aktifleşiyordu.5-6 aydır borcunu ödeyememekte ancak borcu pasifleşmemiş ve 2000 TL.' ye ulaşmış.Şu anda sigortalı olarak çalışmaya başlamayı düşünüyor, bu durumda
1- Tarım bağkurunu nasıl iptal ettirebilir?
2- Borcunu ödemeden bağkurdan çıkış yapmak mümkünmüdür?
3- Borcu ödemezse ödediği yıllar emekliliğine sayılır mı?
4- SSK ya geçmesi halinde bağkur prim borcunu kapatması gerekir mi?
5- Emekli sandığı ve ssk günlerini emekliliğe saydırmak için hangi işlemleri yapması gerekir?
Yukarıda belirttiğim problemlerle ilgili olarak muhtelif zamanlarda çeşitli yöntemlerle yetkili yerleden bilgi almaya çalıştım ancak sanırım mevzuatı yeteri kadar bilmediğimden açıklayıcı sonuçlara ulaşamadım.Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.saygılarımla...