fonradar

Tarım Sigortası Devam Ediyor mu?

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Tarım sigortası devam ediyor mu?

SSK'lı olarak sigorta yapma şansım var mı? Soru: Sadettin Bey, benim 01.01.1993-31.08.2009 tarihleri arasında aralıksız devam eden Bağ-Kur sigortam var. 31.08.2009 tarihinde işyerimi kapattım. Bu tarihten sonra tarım SSK'lı olarak sigorta yapma şansım var mı? Tarım SSK'lı olursam emekli yaşıma ne kadar etki yapar? Doğum tarihim, 04.04.1969. bu bilgilere göre cevap verirseniz memnun olurum.

Cevap: Hasan Bey, 1 Ekim 2008 tarihi itibarıyla tarım SSK uygulamasına son verildi. Dolayısıyla bu tarihten sonra tarım SSK'ya giriş yapma şansınız bulunmuyor. Bundan sonra normal SSK veya Bağ-Kur kapsamında prim ödeyebilirsiniz.

Staj başlangıcını saydırıp, özürlü olarak emekli olabilir miyim?

Soru: Sadettin Bey merhaba. Ben 1971 doğumluyum, 1987 yılındaki meslek lisesi staj SSK sicil numarası üzerine 1999 yılı Aralık ayından 2008 yılı Ağustos ayına kadar aralıksız isteğe bağlı SSK ödedim. Daha sonra Maliye'den %63 sakatlık indirim raporu alarak yaklaşık 1 yıl SSK'lı olarak çalıştım. Toplam 3400 günüm var. Duyumlarıma göre adi malullük şartına göre emekli olabilir miyim? Veya okul stajını işe başlangıç olarak dava edilerek saydırabilir miyim? Askerlik yapmadım, rahatsızlığım doğuştan spina bifida denilen bir tür felç. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum. İsmi Mahfuz

Cevap: Değerli okurum, öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. 1987 yılında staj dolayısıyla yapılan SSK girişi, emeklilik hesabında dikkate alınmaz. Mahkemeye verseniz de dikkate alınmayacaktır. Zira staj süresince emeklilik primleri dediğimiz "malullük, yaşlılık ve ölüm" primleri ödenmemektedir.

Emeklilik tarihinize gelirsek, verdiğiniz bilgilere göre rahatsızlığınız doğuştan olduğu için malulen değil, özürlü sıfatıyla erken emeklilik hakkınız var. Söz konusu rahatsızlığınız işe başladıktan sonra ortaya çıkmış olsaydı, hakkınızda malullük hükümleri uygulanabilirdi. Sahip olduğunuz vergi indirimi belgesi sayesinde 3840 gün ve 17 yıl üzerinden emekli olacaksınız. Şu halde 440 gün daha prim ödedikten sonra 17 yıllık sigortalılık süresini dolduracağınız Aralık/2016'da emekli olabilirsiniz.

Polis olarak emeklilik tarihim nedir?

Soru: Sadettin Bey iyi günler. Ben polis memuruyum ve Aralık 2005 yılında mesleğe girdim. SSK'lı ilk işe giriş tarihim ise 2003 yılında ve 200 iş günü primim var. Ben acaba kaç yılında emekli olabilirim? Bir de kısa dönem askerliği ve 200 iş günü primi borçlansam bana bir faydası olur mu? Şimdiden teşekkür ediyorum. Yasin Ünalan

Cevap: Değerli okurum doğum tarihinizi vermediğiniz için, yaşınıza göre tam emeklilik tarihinizi veremiyorum. Ancak polis memuru olarak 5434 Sayılı Kanun'un 40. maddesi gereği 52 yaş haddine tabisiniz. Fiili hizmet müddet zammı dahil 25 yılı doldurduktan sonra yaş haddinizi tamamladığınız tarihte emekli olacaksınız. Askerliği borçlanmanızın 25 yılı doldurmada faydası olur fakat emeklilik tarihinizi erkene almaz. Öte yandan SSK hizmetinizi borçlanmanız söz konusu olmaz, sadece Emekli Sandığı'na intibakı yapılır. Bunun için de dilekçe vermeniz yeterli olur.

Türkiye'de ilk: Sporcular için sosyal güvenlik rehberi

Yarın bir yazı dizimiz başlıyor. Türk basınında ilk olacak dizi, "Sporcular için sosyal güvenlik rehberi" başlığını taşıyor. Bu diziyle ilk defa spora ve sporcuya sosyal güvenlik boyutuyla bakacağız. Bizce bütün spor camiasının dikkatle takip etmesi gereken dizide;

· Genç yaşlarında transfer ücretleri ile rekorlar kıran sporcular acaba emeklilikte hangi şartlara tabiler?

· Amatör sporcuların sosyal güvenlikte profesyonellerden farkı ne?

· 2.5 milyon lisanslı sporcunun sosyal güvencesi ne alemde?

· Hayati risklerle karşı karşıya olan sporcuların sağlık sigortası var mı?

· Yıldız sporculara kesenin ağzını açan kulüpler, sosyal güvence konusunda üzerine düşeni yapıyor mu?

· Başarılı sporculara devlet bütçesinden yapılan sosyal yardımlar neler?

· Sosyal Güvenlik Reformu sporcuları nasıl etkiledi?

· Sporcu şeref aylığı ve devlet sporculuğu unvanı kimlere veriliyor?

Sorularına cevap arayacağız.

Sadettin ORHAN